Connect with us

Społeczeństwo

Bądź dobrym kierowcą #2: Musisz ustąpić, gdy rowerzysta wyprzedza cię z prawej

Choć ten przepis ma już kilka lat, wciąż wielu kierowców nie wie o jego istnieniu – zwłaszcza ci, którzy prawo jazdy mają od dawna. Skręcając w prawo kierowca musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który wyprzedza go z prawej strony

Opublikowano

-

Choć ten przepis ma już kilka lat, wciąż wielu kierowców nie wie o jego istnieniu – zwłaszcza ci, którzy prawo jazdy mają od dawna. Skręcając w prawo kierowca musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który wyprzedza go z prawej strony

Rowerzyści w mieście. Fot. CC0

Rowerzyści mogą wyprzedzać z prawej strony wolno jadące pojazdy. Fot. CC0

Jedziesz powoli prawym pasem jezdni, nagle widzisz wolne miejsce parkingowe – włączasz kierunkowskaz i skręcasz? Błąd. Musisz najpierw coś sprawdzić. I to w prawym lusterku. Zanim skręcisz w prawo musisz mieć pewność, że z prawej strony nie wyprzedza cię rowerzysta. Zdumiony? Widocznie przegapiłeś zmianę prawa, która zaczęła obowiązywać kilka lat temu.

Zgodnie z obecnym Prawem o ruchu drogowym – a dokładniej rzecz ujmując z artykułem 24 punkt 12 – rowerzysta w Polsce może wyprzedzać „inne niż rower powoli jadące pojazdy z prawej ich strony”. To dla wielu kierowców nieintuicyjny przepis. Najtrudniej jest go przestrzegać tym, którzy prawo jazdy posiadają od bardzo dawna.

Uważaj na skrzyżowaniu

Najtrudniejsza sytuacja związana z tym przepisem dotyczy okoliczności, gdy samochód dopiero zbliża się do skrzyżowania, na którym chce skręcić w prawo.

– Jeśli pojazd dopiero dojeżdża do skrzyżowania i z prawej strony z tyłu nadjeżdża rowerzysta, to kierowca samochodu zamierzający skręcić w prawo musi wiedzieć, że rowerzysta jadący na wprost przez skrzyżowanie ma w takiej sytuacji pierwszeństwo – tłumaczy Rafał Grodzicki, kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WORD w Warszawie w Warszawie – Kierowca samochodu musi więc przepuścić rowerzystę i dopiero potem skręcić w prawo w drogę poprzeczną. Część kierowców może niesłusznie uważać, że nie musi tego robić, skoro wcześniej sygnalizowała zamiar skrętu kierunkowskazem. Kierunkowskaz jednak to pokazania zamiaru wykonania manewru, a przed manewrem trzeba m.in. sprawdzić czy można go bezpiecznie wykonać. Kierunkowskaz nie zwalnia więc nikogo z tego, że musi sprawdzić czy z prawej nie wyprzedza go rowerzysta.

Tę sytuację opisuje art. 27 pkt 1a Prawa o ruchu drogowym: „Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić”.

Także w innych sytuacjach, które bardzo często zdarzają się w miastach, kierowca przed skręceniem w prawo musi się upewnić czy z prawej strony nie nadjeżdża rowerzysta i czy może bezpiecznie wykonać manewr, np. wjechać na parking lub zaparkować na chodniku. Jeśli z prawej strony wyprzedza go rowerzysta, kierowca musi go najpierw przepuścić.

Nie wszystko wolno rowerzystom

Nie jest jednak tak, że tylko kierowca ma w tej sytuacji pewne obowiązki. Każdy rowerzysta musi bowiem pamiętać, że przed wyprzedzaniem pojazdu trzeba pewne rzeczy wziąć pod uwagę. Mówi o tym art. 24 Prawa o ruchu drogowym:

„Art. 24.
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m”.

Trzeba też pamiętać, że wyprzedzania pojazdów silnikowych na skrzyżowaniu zabrania inna regulacja kodeksu drogowego (dozwolone jest jedynie wyprzedzanie na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym i na skrzyżowaniach, gdzie ruch jest kierowany – sygnalizacja, policjant).
Dla własnego bezpieczeństwa, rowerzyści widzący kierowcę sygnalizującego skręt w prawo, powinni zachować szczególną ostrożność – egzekwowanie pierwszeństwa na siłę przez niechronionych uczestników ruchu może się dla nich zakończyć nieszczęśliwie, choć zgodnie z prawem będą potem mogli domagać się odszkodowania.

Tekst opracowany w ramach kampanii edukacyjnej BRD24.PL i Continental – „Bądź dobrym kierowcą”.
badz-dobrym-kierowca-belka2