Connect with us

Bądź dobrym kierowcą

Bądź dobrym kierowcą #27: Pieszy poza przejściem? Uważaj, niektórym to ty musisz ustąpić

Opublikowano

-

Kierowcy często narzekają na zachowania pieszych. Co dopiero, gdy ci przechodzą przez jezdnię poza przejściami. A jednak piesi mogą to robić. W przypadku niektórych kierowca ma wprost wpisany obowiązek zatrzymania pojazdu

Białostocka policja właśnie udostępniła nagranie z centrum miasta. Oznakowany radiowóz staje na ulicy, tamuje ruch, wychodzi z niego policjant, który przeprowadza przez ulicę starszą panią. A wszystko to odbywa się poza przejściem dla pieszych, co u niektórych kierowców może budzić zdumienie. Niesłusznie.

Warto przypomnieć, że zwłaszcza w obszarach zabudowanych należy jechać ostrożnie i z przepisową prędkością, bo piesi mogą przechodzić także tam, gdzie przejść nie ma. I w kilku sytuacjach to kierowca musi im ustąpić pierwszeństwa. W jakich?

Piesi poza „zebrami”

Co do zasady (reguluje je Art. 13 Prawa o ruchu drogowym) – piesi mają obowiązek przekraczać drogę lub torowisko na wyznaczonych przejściach dla pieszych.

Mogą też przejść tam, gdzie „zebry” nie ma, jeśli odległość do najbliższego przejścia przekracza 100 m. Można też przejść na skrzyżowaniu i to nawet, gdy odległość do najbliższego przejścia dla pieszych jest mniejsza niż 100 m. Są oczywiście pewne dodatkowe warunki. Pieszy może przejść przez jezdnię w takiej sytuacji tylko wówczas, gdy nie spowoduje to „zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia dla pojazdów”. I prawo wyraźnie nakazuje wówczas pieszemu „ustąpić pierwszeństwa pojazdom” i przekroczyć jezdnię prostopadle, najkrótszą możliwą drogą.

Nie można w ten sposób przekraczać drogi dwujezdniowej lub takiej, po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni. Wówczas piesi mogą przechodzić tylko przez przejście dla pieszych.

Widoczna niepełnosprawność ruchowa

Starszy pieszy idący o kulach Fot. CC0

Starszy pieszy idący o kulach Fot. CC0

Jest jednak sytuacja, w której widząc pieszego przechodzącego poza przejściem dla pieszych, to kierowca ma obowiązek zatrzymać pojazd i umożliwić pieszemu przejście.

Tę zasadę wyraźnie wpisano wśród obowiązków kierującego (Art. 26 Prawa o ruchu drogowym). Kierowca musi ustąpić, gdy jezdnię przekracza osoba niepełnosprawna, używająca widocznego znaku lub osoba o widocznej niepełnosprawności ruchowej. Prawo nakazuje kierowcy zatrzymać pojazd „w celu umożliwienia jej przejścia”.

W tej drugiej kategorii mieści się wiele starszych osób, które poruszają się z widocznym trudem. Oczywiście i ich obowiązują zasady ogólne – czyli m.in. to, że nie mogą wejść bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd tak, że kierowca nie ma szans na zatrzymanie się.
Kierowcy muszą o takich osobach pamiętać tak, jak zaprezentowany na filmie funkcjonariusz z Białegostoku.

Tekst opracowany w ramach kampanii edukacyjnej BRD24.PL i Continental – „Bądź dobrym kierowcą”.
badz-dobrym-kierowca-belka2