Connect with us

Bądź dobrym kierowcą

Bądź dobrym kierowcą #41: Zielona strzałka w lewo – czy możesz zawrócić?

Opublikowano

-

Czy można zawrócić na skrzyżowaniu skręcając z pasa, na którym sygnalizator kierunkowy pokazuje zielone światło dla jazdy w lewo? To pytanie często powraca w internetowych sporach kierowców. A patrząc na zachowania na drogach – odpowiedzi na nie nie zna wiele osób

Jeśli jedzie się pasem oznakowanym poziomą strzałką wskazującą kierunek jazdy w lewo i jest nad tym pasem sygnalizator S-3, to kierowca nie może na takim skrzyżowaniu zawracać. Może tylko pojechać w lewo.

Jeśli jedzie się pasem oznakowanym poziomą strzałką wskazującą kierunek jazdy w lewo i jest nad tym pasem sygnalizator S-3, to kierowca nie może na takim skrzyżowaniu zawracać. Może tylko pojechać w lewo.

Dojazd do skrzyżowania. Pas do skrętu w lewo. A przed kierowcą zielona strzałka w lewo, czyli sygnalizator S-3. Można zawrócić, czy dozwolona jest tylko jazda w lewo? Taki dylemat ma wielu szoferów. Może dlatego, że ustawodawca mocno skomplikował rozumienie tej sytuacji opisując ja w różnych miejscach prawa dotyczącego znaków i sygnałów drogowych. Prosta krótka jest taka: nie można. A dokładniej – uzależnione jest to jeszcze od oznakowania poziomego, które prawie zawsze w takiej sytuacji akurat na drodze jest… Ale zacznijmy od początku.

Znak poziomy P-8b

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych kierowca jadący pasem, na którym namalowana jest biała „strzałka kierunkowa do skręcania” w lewo- czyli znak poziomy P-8b, może na takim skrzyżowaniu także zawrócić. Jest jednak pewien wyjątek.

Jak czytamy w § 87. 1. ust. 2 tego rozporządzenia:

„Strzałka kierunkowa zezwalająca na skręcanie w lewo, umieszczona na skrajnym lewym pasie ruchu, oznacza także zezwolenie na zawracanie, chyba że jest to zabronione znakiem pionowym B-23 lub ruch jest kierowany sygnalizatorem S-3”.

Zatem jeśli jednocześnie na pasie ruchu do jazdy w lewo na skrzyżowaniu namalowany jest znak P-8b a dodatkowo umieszczony jest sygnalizator S-3, kierowcy nie wolno w tym miejscu zawrócić.

Co pokazuje strzałka?

Można rzec ująć jednak prościej. W tym samym rozporządzeniu wyjaśniono, co oznacza sygnalizator S-3. Otóż (§ 97. 1.) „Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczą kierujących jadących w kierunkach wskazanych strzałką (strzałkami)”.

Jasnym jest więc, że zielona strzałka w lewo sygnalizatora S-3 pokazuje jedynie, że… kierowca może pojechać w lewo! Przy okazji – może też mieć pewność, że podczas jazdy we wskazanym kierunku nie następuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu.

Ten, kto chce zawrócić na skrzyżowaniu, powinien wypatrywać więc innego sygnalizatora. Jakiego? Ciekawe, ilu kierowców to wie…

Łukasz Zboralski

Tekst opracowany w ramach kampanii edukacyjnej BRD24.PL i Continental – „Bądź dobrym kierowcą”.
badz-dobrym-kierowca-belka2