Connect with us

Bądź dobrym kierowcą

Bądź dobrym kierowcą #42: Czy motocyklista może przeciskać się między samochodami?

Opublikowano

-

Przesiadłeś się na motocykl, bo przedzierając się przez stojące w korku samochody chcesz zaoszczędzić czas. Zwykle omijasz auta, gdy np. stoją w korku na światłach, ale kusi cię by przejechać między nimi także wtedy, gdy wolno toczą się w stronę skrzyżowania? Sprawdź, czy wolno ci to zrobić 

Motocykl w ruchu drogowym. Fot. CC0

Kiedy samochody ruszają motocykl musi znaleźć się na środku pasa ruchu. Fot. CC0

Przeciskające się między samochodami motocykle czy skutery to codzienny widok na ulicach miast. Wiele osób decyduje się na jazdę jednośladem ze względu na to, że w mogą ominąć korek i dotrzeć do celu szybciej niż pasażerowie samochodów. W dodatku od kilku lat można jeździć motocyklem do pojemności 125 ccm, gdy posiada się tylko prawo jazdy kategorii B.

Niekiedy kierujący motocyklami czy skuterami przeciskają się nie tylko między stojącymi na światłach pojazdami, ale także wówczas gdy te już ruszają i powoli pokonują kolejne metry. Czy motocyklem można jeździć pomiędzy samochodami nie tylko w korku?
Na wielu motocyklowych forach można znaleźć opinie, że prawo nie zabrania wprost tego, by na jednym pasie obok siebie jechały dwa pojazdy – a skoro nie zabrania, to niektórzy motocykliści stoją na stanowisku, iż takie przejeżdżanie między pojazdami, które już ruszyły, jest dozwolone.

Co na to eksperci? – Tu przywołałbym opinię Komendy Głównej Policji sprzed kilku lat, którą podzielam – mówi Tomasz Kulik, instruktor Motocyklowej Szkoły Jazdy Kulikowisko. – Jeśli samochody stoją, motocyklista może pomiędzy nimi przejeżdżać. Nie może przy tym najeżdżać na linię ciągłą i oczywiście musi zachować szczególną ostrożność oraz bezpieczny odstęp. Kiedy samochody ruszają, motocyklista musi znaleźć się na środku pasa i tu można postawić kropkę. Dodatkowe interpretacje są zbędne, bo skoro w momencie, w którym samochody ruszają, motocyklista ma znaleźć się na środku pasa ruchu, to nie może być już wtedy mowy o przejeżdżaniu między pojazdami – wyjaśnia.

Choć kwestia wydaje się jednoznaczna motocyklistów jadących przeciskających się między pojazdami w ruchu nie brakuje. – Niestety obawiam się, że w przypadku większości motocyklistów, którzy przeciskają się między jadącymi pojazdami nie wynika to z niewiedzy lecz z arogancji. Podobnie jest w przypadku kierowców przekraczających prędkość. Psychologowie transportu zwracają uwagę, że większość tych jeżdżących zbyt szybko robi to świadomie. Wiemy, jakie są tego skutki – podkreśla Tomasz Kulik.

AN

Tekst opracowany w ramach kampanii edukacyjnej BRD24.PL i Continental – „Bądź dobrym kierowcą”.
badz-dobrym-kierowca-belka2