Connect with us

Bądź dobrym kierowcą

Bądź dobrym kierowcą #7: Czy można wyprzedzać we mgle?

Opublikowano

-

Jazda we mgle nie jest łatwa. Tym bardziej, gdy trzeba wyprzedzić lub ominąć inny pojazd. Jak prawidłowo i bezpiecznie wykonać ten manewr?

Samochód we mgle. Fot. Raghav veturi/CC ASA 4.0

Samochód we mgle. Fot. Raghav veturi/CC ASA 4.0

Choć w Polsce zdecydowana większość wypadków ma miejsce w czasie dobrej pogody i na prostych odcinkach dróg, to istnieje grupa kierowców, która ma problem z prowadzeniem samochodu w trudnych warunkach atmosferycznych. Z policyjnych danych wynika, że w 2017 r. we mgle doszło do 259 wypadków drogowych, w których zginęło 46 osób, a rannych zostało 311. Na tle wszystkich wypadków w Polsce stanowi to niewielki odsetek, ale to nadal za dużo o 46 ofiar i ponad 300 rannych.

Niewiele wiemy o okolicznościach takich wypadków, bo w Polsce mamy słaby system zbierania danych o wypadkach. Możemy tylko podejrzewać, że gęsta mgła sprawia sporo kłopotu, zwłaszcza mniej doświadczonym ,,szoferom”. Wystarczy, że na trasie natkną się na pojazd, który muszą wyprzedzić lub ominąć – raczej niewielu z nich wie, jak prawidłowo wykonać taki manewr. Bo ilu kursantów miało okazję uczyć się prowadzenia pojazdu we mgle?

Zanim podejmie się manewr wyprzedzania, warto się zastanowić, czy na pewno jest to konieczne. Skoro nie za wiele widać, może lepiej jechać do celu nieco wolniej, ale bezpiecznie?

Czasem jednak na drodze pojawi się np. bardzo wolno jadący ciągnik rolniczy albo unieruchomiony, zepsuty samochód. Czy można wyprzedzać lub omijać we mgle? Ustawodawca założył, że można to zrobić. Prawo na to pozwala. Są jednak pewne obostrzenia, które mają uczynić ten manewr bardziej bezpiecznym.

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym (art. 30 pkt 1) kierowca jadący w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza – a więc w czasie mgły, ale też np. gdy widoczność ogranicza dym lub silne opady deszczu – musi zachować szczególną ostrożność. Może wyprzedzić lub ominąć pojazd, ale podczas wykonywania manewru poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany „dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe” (art. 30, pkt 1b).

Prawo pozwala kierowcy w takich warunkach użyć sygnału dźwiękowego, ale wyraźnie zaznaczono też, że kierowca nie powinien tego pozwolenia nadużywać.

Tekst opracowany w ramach kampanii edukacyjnej BRD24.PL i Continental – „Bądź dobrym kierowcą”.
badz-dobrym-kierowca-belka2