Connect with us

Społeczeństwo

Beata Bublewicz bez mandatu. Aleksander Pociej nadal w Senacie

Walcząca o pieszych posłanka PO nie została wybrana do Sejmu kolejnej kadencji. Senator Platformy, który zablokował ustawę dającą pierwszeństwo pieszym przed pasami, nadal będzie zasiadał w Senacie

Opublikowano

-

Walcząca o pieszych posłanka PO nie została wybrana do Sejmu kolejnej kadencji. Senator Platformy, który zablokował ustawę dającą pierwszeństwo pieszym przed pasami, nadal będzie zasiadał w Senacie

Beata Bublewicz i Aleksander Pociej. Fot. Fot. Marcin Kaliszka/RallyFoto.pl oraz archiwum senatora

Beata Bublewicz nie będzie dalej posłanką. Reelekcja udala się senatorowi Aleksandrowi Pociejowi. Fot. Fot. Marcin Kaliszka/RallyFoto.pl oraz archiwum senatora

Beata Bublewicz, jedna z parlamentarzystek najbardziej zaangażowanych w sprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie otrzymała w wyborach mandatu poselskiego.
To ustawa jej autorstwa rozgrzewała dyskusję wokół pieszych przez prawie dwa lata. Bublewicz proponowała, by wzorem wielu innych państw UE także w Polsce piesi mieli pierwszeństwo przed pojazdami jeszcze zanim wejdą na pasy. Jej projekt nie miał jednak szczęścia w sejmowych komisjach. Najpierw posłowie zepsuli jego ideę niejednoznacznymi dopiskami, potem próbowali odsunąć, a na końcu – tuż przed wyborami – przyjąć w ekspresowym tempie.

Projekt został jednak odrzucony w całości przez Senat. Taki wniosek złożył senator Platformy Aleksander Pociej. – Uważam, że najpierw powinniśmy dokonać m.in. zmian w szkoleniu kierowców, a takie przepisy wprowadzić za dwa, trzy lata, a może nawet dopiero za pięć lat – przekonywał w rozmowie z brd24.pl. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłom PO zabrakło większości do odrzucenia weta senatorów.

Sprawa budziła kontrowersje – wielu czytelników portali internetowych odgrażało się senatorowi, że nie ma szans na reelekcję w warszawskim okręgu. Okazało się jednak, że te groźby były mocno na wyrost. Pociej zebrał ponad 100 tys. głosów poparcia i przez kolejną kadencję będzie zasiadał w Senacie z ramienia PO.

Pociej będzie mógł więc znów wyrazić głos, jeśli projekt w sprawie pieszych – a tak zapowiadali przed wyborami reprezentanci PO – znów trafi do Sejmu. Nie będzie go już jednak pilotowała Bublewicz. Posłanka nie zamierza jednak rezygnować z pracy nad poprawą sytuacji na polskich drogach. Będzie nadal angażować się w sprawy BRD m.in. w fundacji imienia jej ojca – Mariana Bublewicza.

red