Connect with us

Społeczeństwo

Bloger chce udowodnić, że piesi nie mają pierwszeństwa. Policja ze Starogardu podniosła rękawicę

Opublikowano

-

Kierowca ciężarówki i bloger nagrywa filmy, na których nie ustępuje pieszym zamierzającym wejść na „zebrę”. Ktoś te nagrania właśnie zgłosił na policję. Bloger został wezwany przez policjantów ze Starogardu Gdańskiego. Przyniósł im… 242 strony analiz, które mają udowadniać, iż nie popełnił wykroczeń. Co zdecydują funkcjonariusze?

Pan Przemysław to jeden z tych kierowców, którzy nie chcą pogodzić się ze zmianą prawa, która nastąpiła w 2021 r. i dotyczyła poszerzenia ochrony prawnej pieszych. Chodzi o przepisy, które nakazały kierowcom ustępować pierwszeństwa nie tylko pieszym już będącym na przejściu (jak było od PRL), ale także pieszym, którzy jeszcze na przejściu się nie znajdują, czyli „wchodzącym” na pasy.

Prowadzący bloga PrzPrzemyslenia.blogspot.com od tego czasu zapełnia social media wpisami, w których przestawia amatorskie analizy prawne. Powołuje się nich nawet na konstytucję i twierdzi, że prawo w sprawie pieszych wcale nie zmieniło się tak, jak przestawiają to uznani karniści, Komenda Główna Policji czy nawet sędziowie. Jego zdaniem pieszy w Polsce wcale nie ma pierwszeństwa, gdy nie jest w rozkroku nad krawężnikiem. Nie ma go też, gdy zachowując nakazaną prawem ostrożność, wchodząc na przejście stanie, by upewnić się, czy kierowca na pewno go wpuści. W takim rozumowaniu w komentarzach w Internecie wspiera go m.in. inżynier zajmujący się rekonstruowaniem wypadków – Piotr Krzemień.

Niebezpieczne „dowody”

W internetowej krucjacie jednego kierowcy ciężarówki nie było by nic złego – bo każdy ma prawo pisać w sieci, co mu się podoba – gdyby nie fakt, że pan Przemysław zaczął też udowadniać swoje racje w praktyce. Nagrał swoje przejazdy samochodem i pokazał, że w sytuacjach pieszych zamierzających wejść na pasy, on nawet nie zwalnia przejeżdżając przez „zebrę” przed nimi. Swoim widzom tłumaczy, że dopóki piesi nie przekraczali krawężnika, to nie mieli pierwszeństwa, więc tak można się zachować.

Także w tym przypadku w komentarzach wsparcie wyraża biegły sądowy Piotr Krzemień. „Oczywiście, że nie doszło do wykroczenia, bo żaden z pieszych nie był wchodzącym na pdp” – pisze pod jednym z takich nagrań w serwisie YouTube.

Kierowca nagrywający te filmy nie ukrywa, że celowo umieścił je, by ktoś mógł zgłosić je na policję. Jego marzeniem jest bowiem udowodnić przed polskim sądem, że kiedy pieszy znajduje się jeszcze przed krawężnikiem, to kierowca nie musi mu ustępować pierwszeństwa.

Policja podejrzewa wykroczenie, bloger przynosi 242 strony „dowodów” na niewinność

Wszystko wskazuje na to, że marzenie pana Przemysława może się spełnić. Komuś nie spodobało się jego zachowanie wobec pieszych, które utrwala na filmach i wysłał zgłoszenie do Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim (bo na terenie tego miasta kierowca nagrywał swoje przejazdy przed przejściami).

Wiadomo, że 19 maja pan Przemysław został wezwany na przesłuchanie jako świadka w sprawie o wykroczenie z art. 86b par. 1 Kodeksu wykroczeń. Policjanci uznali więc, że na filmach mają do czynienia z nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu.

Bloger podczas wizyty na policji – która trwała ponad 2 godziny – przyznał się do tego, że filmy są jego autorstwa, i że to on był wówczas kierowcą pojazdu. Jednocześnie stwierdził, że nie przyznał się do popełnienia wykroczenia. Tu padły powtarzane przez niego od miesięcy te same argumenty. Pan Przemek dowodził, że skoro przejście namalowane jest na jezdni, to pieszy jego zdaniem nie jest „wchodzącym” na przejście, jeśli nie przekracza krawędzi jezdni. Upierał się też, że uważanie za pieszego „wchodzącego” człowieka, który nie przekracza jeszcze krawędzi jezdni musiałoby skutkować uznaniem, że… pieszy przechodzi przez przejazd kolejowy z opuszczającymi się rogatkami już w momencie, gdy podchodzi do rogatki.

Pan Przemysław zamieścił zdjęcie dokumentujące, jak obszerną dokumentację mającą uzasadniać jego widzenie prawa złożył dodatkowo w Komendzie Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim. Wśród 242 stron wydruków przekazał m.in. trzy artykuły biegłego Piotra Krzemienia, a nawet stenogrami zapisów posiedzenia Komisji Infrastruktury czy… stenogram wystąpienia rzecznika Ministerstwa Infrastruktury w telewizji.

Sąd, karniści i Komenda Głównej Policji mają inne zdanie

To, czego pan Przemysław nie przedstawił policjantom, to opinie, które zdecydowanie potępiają takie rozumienie nowych przepisów w sprawie pieszych.

Jednym z najpoważniejszych dokumentów jest pierwszy wyrok sądu w sprawie kierującej, która nie ustąpiła pieszej pierwszeństwa. Sąd zdecydowanie odrzucił teorię o tym, że gdy pieszy z ostrożności zatrzymuje się przed wkroczeniem na „zebrę”, to rzekomo traci pierwszeństwo.

Absurdem jest w takiej sytuacji uznawanie, że skoro piesza czekała, choć chciała wejść na przejście to nie miała pierwszeństwa, a takie pierwszeństwo miałaby gdyby postawiła nogę na przejściu ryzykując potrącenie przez obwinioną; stanowiłoby to karanie pieszej za rozwagę i rozsądek, co nie było celem ustawodawcy. Przyjmując takie rozumowanie obwinionej i zaprezentowane przez nią zachowanie (bezrefleksyjny przejazd przez przejście dla pieszych) piesza, nigdy nie weszłaby na jezdnię i nie uzyskała pierwszeństwa, gdyż uniemożliwiałyby jej to jadące pojazdy, których kierujący staliby na stanowisku, iż skoro pieszy nie wszedł na przejście to nie muszą się zatrzymać i ustąpić mu pierwszeństwa. Taka interpretacja przepisów jest pozbawiona racji (…) – napisał sąd w uzasadnieniu.

Sąd zaznaczył też, że pierwszeństwo pieszego w Polsce należy rozumieć dokładnie tak samo, jak rozumiane jest od dekad w krajach Europy Zachodniej, które właściwie implementowały do swojego prawa Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym.

„Choć piesza nie postawiła nogi na przejściu to uznać należy, że chciała przez nie przejść i oczekiwanie na wejście poprzedzone podejściem do przejścia sąd ocenia jako ruch pieszej wchodzącej na przejście. Należy uznać, że każde zachowanie pieszego zdradzające zamiar wejścia na przejście dla pieszych kierujący pojazdem musi odebrać, jako sytuację „wchodzenia na przejście”. Wchodzenie należy potraktować jako cały proces, a nie tylko „stawianie nogi”. Idąc dalej można powiedzieć, że gdyby piesza postawiła nogę na przejściu to by już przez nie „przechodziła”, a nie na nie „wchodziła”, a przepis te sytuacje odróżnia” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Tak samo wcześniej rozumienie nowej regulacji dotyczącej pieszych przedstawiali uznani karniści. Polski obowiązek ustępowania pieszemu „wchodzącemu” na przejście oznacza faktycznie nakaz ustępowania pieszym zamierzającym przejść. Także tym, którzy się zatrzymali i czekają – dowodził w analizie dr Mikołaj Małecki, wykładowca prawa karnego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

„Określenia >>wchodzący<< nie można rozumieć zbyt wąsko, zarówno w aspekcie czasowym, jak i przestrzennym. Wchodzenie na przejście nie ogranicza się do wykonania jednego kroku, decydującego o tym, że z przestrzeni chodnika przenosimy się jedną nogą na obszar jezdni. Czynność ta nie ogranicza się do jednego ruchu ciała, który trwa sekundę. Obrazowo nie wygląda to więc tak, że ktoś stojący obiema stopami na chodniku odrywa i unosi jedną nogę tak, że w kolejnym kroku jest w stanie postawić ją już na jezdni, i dopiero wówczas, od momentu uniesienia nogi pieszy przez momencik „wchodzi” na jezdnię, bo w kolejnym kroku już przez nią „przechodzi”. Gdyby to rozumieć w ten sposób, byłby to kompletnie niefunkcjonalny absurd” – czytamy w analizie dr. Małeckiego.

Także znany interpretator Prawa o ruchu drogowym, karnista prof. Ryszard Stefański uznał, że za „pieszego wchodzącego” należy rozumieć człowieka, który jeszcze znajduje się na chodniku. Zdaniem profesora to osoba, która znajduje się ok. 1,5 m od krawędzi „zebry”.

” (…) Słusznie w piśmiennictwie zauważa się, że wchodzenie na przejście nie ogranicza się w praktyce do wykonania jednego kroku, decydującego o tym, że z przestrzeni chodnika pieszy przenosi się jedną nogą w przestrzeń nad obszarem jezdni. Takie rozumienie tego pojęcia powodowałoby, że zwrot „pieszy wchodzący” byłby zbędny, co naruszałoby zakaz intepretowania przepisów prawnych tak, by pewne ich fragmenty okazały się zbędne (zakaz wykładni per non est). Byłoby to także sprzeczne z ratio legis art. 13 ust.1a p.r.d., którego celem jest zapewnienie daleko idącej ochrony pieszemu. Ponadto dla kierującego pojazdem zbliżającego się do przejścia dla pieszych, dostrzeżenie momentu oderwania od podłoża nogi pieszego, biorąc pod uwagę dynamikę sytuacji, byłoby często trudne lub wręcz niemożliwe, a nie można wymagać od kierującego, by dostosował się do normy, której nie jest w stanie spełnić” – tłumaczy prof. Stefański.

Jasną opinię w tej sprawie ma także Komenda Główna Policji. . „Nie można zgodzić się z poglądami, że skoro pieszy zatrzymał się (ustał czynnik ruchu) na chodniku (A więc w strefie dla niego bezpiecznej), to kierujący pojazdem staje się bezwzględnie zwolniony z obowiązku udzielenia mu pierwszeństwa”wyjaśniał portalowi brd24.pl insp. Leszek Jankowski, naczelnik Wydziału Opiniodawczo-Analitycznego Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Policja ze Starogardu: Wciąż analizujemy sprawę

Pan Przemysław informował w social mediach, że podczas wizyty na komendzie w Starogardzie Gdańskim dowiedział się, iż jego sprawa zostanie skierowana do sądu.

Policjanci potwierdzili, że sprawą zajmuje się wydział ds. wykroczeń. Napisali nam jednak, że decyzji w sprawie nagrań jeszcze nie podjęli. „Odpowiadając na Pana pytanie informuję, że czynności wyjaśniające dotyczące sytuacji przedstawionej w materiale wideo, który zamieszczony został na kanale YouTube, jeszcze trwają” – poinformował brd24.pl asp. sztab. Marcin Kunka, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim.

Łukasz Zboralski