Connect with us

Społeczeństwo

Brytyjska policja proponuje: kursy reedukacyjne dla łamiących prawo na autostradach

Kierowcy łamiący prawo na inteligentnych autostradach mogą być kierowani na kursy reedukacyjne – zaoferowała brytyjska policja. Uważa bowiem, że oprócz wręczania mandatów warto też uczyć właściwego zachowania na takich trasach

Opublikowano

-

Kierowcy łamiący prawo na inteligentnych autostradach mogą być kierowani na kursy reedukacyjne – zaoferowała brytyjska policja. Uważa bowiem, że oprócz wręczania mandatów warto też uczyć właściwego zachowania na takich trasach

Znak zmiennej treści. Fot. Łukasz Jóźwiak/GDDKiA

Znak zmiennej treści na polskiej autostradzie Fot. Łukasz Jóźwiak/GDDKiA

Inteligentne autostrady – znaki zmiennej treści, które w zależności od potrzeb wyświetlają odpowiednie ograniczenia prędkości, pokazują wyłączenie pasa z ruchu. Takich tras jest w Anglii i Walii już ponad 200 mil, a kolejne 200 mil niebawem przybędzie. Pozwala to m.in. szybko rozładować tworzące się korki.

Wydawało by się, że jazda po takiej autostradzie jest prostsza. Jednak kierowcy wciąż łamią przepisy i np. jadą pasem wyłączonym z ruchu, czy zatrzymują się na pasie awaryjnym. Brytyjska policja odnotowała wzrost mandatów wystawionych za takie wykroczenia w 2016 r.

W związku z tym – jak podała BBC – policja proponuje, by kierowcy, oprócz mandatów, przechodzili też kursy reedukacyjne z zachowania na autostradzie. Dzięki nim mieliby szansę dowiedzieć się, dlaczego coś robią źle i czym to grozi. Policjanci już prowadzą rozmowy z administratorem autostrad w sprawie przygotowania odpowiednich merytorycznie zajęć.

ai