Connect with us

Społeczeństwo

Bukareszt na lato oddaje pieszym 34 ulice. Co weekend

Opublikowano

-

Burmistrz Bukaresztu zainaugurował projekt „Otwarte ulice”. Do października w każdą sobotę i niedzielę tylko do dyspozycji pieszych będzie w stolicy Rumunii 7 deptaków – składających się w sumie z 34 ulic

Bukareszt Fot. Alesia17/CC ASA 3.0

Gdy w Polsce publiczna telewizja oskarżycielskim tonem zwraca uwagę, że prezydent stolicy wydziela na lato część jednego placu (Placu Zbawiciele) zostawiając tam jednak ruch pojazdów (na jednym pasie), Rumuni w stolicy ruszają z projektem przekształcania w deptaki co weekend aż 34 ulic swojej stolicy.

– Rozpoczynamy projekt „Otwarte ulice”, w ramach którego tymczasowo tworzymy siedem deptaków w centrum miasta. Będą one przeznaczone wyłącznie dla ruchu pieszego w każdy weekend, sobotę i niedzielę do 17 października. To zaproszenie dla Bukaresztu do wyjścia na zewnątrz, to model, którego doświadczyły zachodnie miasta – mówił Burmistrz Bukaresztu Nicuşor Dan. I dodał: – Chcemy umożliwić lokalnym społecznościom w tych dzielnicach organizowanie wydarzeń w przestrzeni publicznej. Projekt jest także sprawdzianem dla znacznie większego programu, który chcemy zrealizować w przyszłym roku, a polegającego na otwarciu kilku ulic dla przechodniów, nie tylko z obszarów centralnych, ale także z sąsiedztwa.

„Otwarte ulice” obejmą 34 ulice o długości 11,66 km. Będą tymczasowo wyłączane z ruchu kołowego – zamykane w soboty i niedziele od 11:00 do 23:00.

ai