Connect with us

Społeczeństwo

Chaos i zatrzymane szkolenia kierowców zawodowych. Jest doniesienie do prokuratury na ministra Adamczyka

Opublikowano

-

Przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia zawiadomił prokuraturę o „popełnieniu przestępstwa urzędniczego” przez ministra Andrzeja Adamczyka. Resort zmienił bowiem prawo i nakazał, by szkolenia okresowe kierowców zawodowych odbywały się po uzyskaniu elektronicznego Profilu Kierowcy Zawodowego. System jednak nie działa i przedsiębiorcy musieli zatrzymać szkolenia
Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk Fot. MI

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk Fot. MI

Narasta gniew firm transportowych i przedsiębiorców szkolących kierowców zawodowych po kolejnej wpadce Ministerstwa Infrastruktury, która sparaliżowała ich pracę. Chodzi o zmianę prawa opublikowaną przez resort dopiero wieczorem w dzień przed jej wejściem w życie. Od 6 kwietnia, żeby móc przejść szkolenie okresowe – a bez tego kierowca zawodowy nie może przedłużyć swoich uprawnień – trzeba najpierw zarejestrować swój elektroniczny Profil Kierowcy Zawodowego. Rzecz tę miały załatwiać starostwa powiatowe, ale… 6 kwietnia system nie działał. I dziś też nie działa. Nie wiadomo, kiedy zacznie.

Kierowcy nie mogą więc przedłużać swoich kwalifikacji. A przyszli kierowcy nie mogą dać tzw. kwalifikacji wstępnej w WORD-ach – bo te też nie mają dostępu do nowego elektronicznego systemu, ani nie dostały puli pytań egzaminacyjnych z ministerstwa.

Przedsiębiorca zawiadomił prokuraturę i premiera. Będzie domagał się odszkodowania za każdy stracony dzień

Jak ustalił portal brd24.pl jeden z właścicieli ośrodków szkolenia, który nie może kontynuować pracy, złożył dziś w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury w województwie śląskim.

Napisał w nim: „Zawiadamiam o popełnieniu przez Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka przestępstwa urzędniczego polegającego na niewłaściwym przygotowaniu regulacji prawnych, co powoduje powstanie szkód materialnych u zobowiązanych tym aktem obywateli. Czyn Ministra wypełnia w mojej ocenie przesłanki art 231 K kodeksu karnego i polega na nadużyciu władzy, poprzez działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego poprzez przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków. Minister w rozporządzeniu z dnia 5 kwietnia (Dz.U. 739) wprowadził zasadę, by szkolenie okresowe kierowców odbywały się po zweryfikowaniu Profilu Kierowcy Zawodowego a przebieg szkolenia został w nim uwzględniony. Rozporządzenie weszło w życie 6 kwietnia i do dnia dzisiejszego system nie działa co potwierdza jedno z pism z Urzędu, do którego zgłosił się kursant. W efekcie jako podmiot świadczący usługi szkoleniowe nie mogę wykonywać swojej pracy i pozbawiono kierowców możliwości wykonania szkolenia. Powodem jest źle przygotowana regulacja i brak zapewnienia możliwości technicznego zrealizowani zapisów rozporządzenia przez obywateli”

Przedsiębiorca złożył też skargę na ministra infrastruktury w Kancelarii Prezydenta, a do resortu wysłał wezwanie do pokrycia kosztów. – Mam wielu klientów, a nie mogę ich obsługiwać nie ze swojej winy – mówi brd24.pl o powodach domagania się zwrotu kosztów. – Utrzymywanie ośrodka to jest dla mnie koszt. Skoro nie mogę pracować przez to, co zrobiło ministerstwo, powinno pokryć moje straty.

Właściciel ośrodka szkolenia wycenił, że brak możliwości wykonywania pracy kosztuje go dziennie 2,5 tys. zł. Na razie wezwał więc Ministerstwo Infrastruktury do zapłaty 5 tys. zł za stracone 6 i 7 kwietnia.

Nie jest wykluczone, że tak samo postąpi teraz wielu innych właścicieli ośrodków szkolenia.

Resort od wczoraj nie odpowiedział na nasze pytania o to, kto opracował przepisy i jest winnym ich publikacji na ostatni moment. Ministerstwo nie odpowiedziało nam też, kiedy system zacznie funkcjonować.

Łukasz Zboralski