Connect with us

Społeczeństwo

Chorwaci po wprowadzeniu ostrzejszych kar dla kierowców: mniej zabitych na drogach

Opublikowano

-

Tylko w dwa miesiące obowiązywania surowszych kar dla najniebezpieczniejszych kierowców w Chorwacji ukarano ponad tysiąc osób. W częściej niż co trzecim wypadku policja wnioskowała o areszt

Radiowóz policji w Chorwacji. Fot. lilivanili/Flickr/CC BY 2.0

Radiowóz policji w Chorwacji. Fot. lilivanili/Flickr/CC BY 2.0

Chorwaci mają podobny problem jak Polacy – są w końcówce zestawień europejskich pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oni jednak coś w tym roku próbowali z tym zrobić. Po pierwsze – rozbudowują sieć fotoradarów na swoich drogach. Po drugie – wprowadzili surowsze kary dla tych, którzy najbardziej zagrażają innym na drogach.

Pijani, bez prawa jazdy – dwa miesiące aresztu

Od sierpnia tego roku poważniejsze kary można nakładać w Chorwacji na kierowców, którzy jechali samochodem mając w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu oraz takich, którzy odmawiają oddania próbki krwi lub moczu do badania. Podwyższone kary objęły też kierowców, którzy prowadzili pojazd nie posiadając prawa jazdy oraz tych, którym prowadzenia pojazdów już zabronił sąd.

Tacy kierowcy mogą zapłacić grzywnę sięgającą w przeliczeniu od 5,7 tys. zł do 11,4 tys. zł albo trafić do więzienia na okres od 30 do 60 dni.

1347 złapanych w dwa miesiące

Jak wielki jest problem z takimi kierowcami pokazały zaledwie dwa miesiące kontroli, których wyniki podsumowało chorwackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Z danych resortu wynika, że od początku sierpnia do końca września tego roku w Chorwacji złapano 1347 kierowców popełniających wykroczenia zagrożone nowymi, wysokimi karami. Najwięcej wśród nich było pijanych za kierownicą – 528 przypadków kierowców, którzy mieli ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Z kolei 465 wykroczeń dotyczyło prowadzenia pojazdu przed uzyskaniem prawa jazdy, a 216 przypadków dotyczyło kierowania pojazdem mino sądowego zakazu. Z kolei 118 osób odmówiło pobrania próbki krwi i moczu.

W ponad tysiącu przypadków policja zasugerowała, by sąd nałożył na kierowcę grzywnę. W częściej niż co trzecim przypadku (356 spraw) policja wnioskowała o pozbawienie wolności. Sądy do tej pory zdecydowały o uwięzieniu 100 osób, odrzuciły wnioski na areszt w 111 przypadkach. Reszta postępowań jeszcze trwa.

Najwyższa grzywna, jaką nałożył sąd wyniosła w przeliczeniu ok. 17,5 tys. zł.

Ministerstwo: kary działają, notujemy mniej wypadków

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Chorwacji uważa, że dyskusja o wprowadzeniu większych kar jak i samo ich ustanowienie w parlamencie, wpłynęły na sytuację na drogach. Z danych urzędników wynika, że w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. zginęło w wypadkach drogowych o 35 osób mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

W najnowszym raporcie ETSC z 2019 r. pod względem trzyletnich wskaźników liczby ofiar śmiertelnych wypadków na miliard kilometrów przejechanych przez samochody Chorwacja zajęła przedostatnie miejsce w UE ze wskaźnikiem 12,7. Gorszy wskaźnik miała jedynie Polska – 14,6. Średni wskaźnik dla 19 krajów UE uwzględnionych w tym zestawieniu wynosił 5,8. W najlepszych krajach wskaźnik ten osiąga: 3,0 – Norwegia, 3,3 – Szwajcaria, 3,4 – Szwecja i Wielka Brytania.

luz