Connect with us

Społeczeństwo

Co grozi za brak ważnego OC?

Opublikowano

-

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Mówią o tym wprost konkretne przepisy prawne – nie można poruszać się po drogach bez ważnej polisy. W innym przypadku grożą naprawdę srogie konsekwencje. Jakie?

Polisa OC AC Fot. rgbstock.com/brd24.pl

Polisa OC AC Fot. rgbstock.com/brd24.pl

Po co komu ubezpieczenie OC?

Każdy kierowca jest zobowiązany do posiadania ważnej polisy OC. Takie ubezpieczenie zawsze wykupywane jest na okres jednego roku i po jego upływie należy polisę przedłużyć lub wykupić ją w innej firmie ubezpieczeniowej. Wciąż można spotkać kierowców, którzy mylnie sądzą, że ubezpieczenie OC nie jest koniecznie, jeśli nie poruszamy się autem po drodze. Obowiązek posiadania ważnej polisy spoczywa nawet na tych kierowcach, których auta np. jedynie stoją w garażu z powodu awarii.

Posiadanie polisy OC jest niezwykle ważne. W sytuacji kiedy kierowca spowoduje kolizję i uszkodzi auto innego kierowcy, wówczas poszkodowany otrzyma odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Bez ważnego ubezpieczenia sprawca będzie musiał opłacić wszystkie koszty z własnej kieszeni. Ile można więc stracić? Wystarczy sprawdzić ceny polis: https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/, a następnie porównać je z cenami napraw samochodowych w lokalnym warsztacie.

Konsekwencje za brak ważnej polisy OC

Brak ważnego ubezpieczenia OC wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Za brak ubezpieczenia grozi mandat w wysokości nawet 4200 zł. Co ważne, taki mandat nie grozi kierowcy wyłącznie wtedy, kiedy zostanie złapany przez policję podczas rutynowej kontroli. W Polsce funkcjonuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który dysponuje systemem informatycznym, połączonym z systemami firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu skutecznie wyłapywani są kierowcy bez ważnej polisy OC. Oznacza to, że mandat nie grozi nam tylko w przypadku zatrzymania przez policję. Innymi słowy – dziś niemal nie da się uniknąć wysokiego mandatu za brak ubezpieczenia OC.

Brak OC a wypadek

Największe konsekwencje grożą kierowcy, który spowoduje kolizję lub wypadek nie posiadając ważnej polisy OC. W pierwszej kolejności na kierującego od razu zostanie nałożony wysoki mandat za jazdę bez ważnej polisy, ale konsekwencje mogą być jeszcze większe. Kierowca bez polisy OC, który spowodował wypadek będzie musiał pokryć wszystkie szkody z własnej kieszeni. Jeszcze gorzej, jeśli podczas wypadku ktoś ucierpi. W takiej sytuacji kierowca może być obciążony kosztami leczenia i rehabilitacji.

Sprzedajesz lub podarujesz samochód? Pamiętaj o polisie

Polisa OC przechodzi na nowego właściciela po zakupie samochodu z drugiej ręki. Podobnie dzieje się w przypadku darowizny. Gdy już otrzymamy darowiznę samochodu, to obdarowujący musi zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela pojazdu, z którym zawarł polisę OC. Ma na to 14 dni. Jak to dalej wygląda w praktyce? Przeczytaj, jak powinna być poprawnie sporządzona umowa darowizny samochodu – więcej informacji na stronie https://najtaniejuagenta.pl/darowizna-samochodu-w-rodzinie-aktualne-przepisy/. Warto o tym pamiętać.
Jak widać, brak ważnej polisy OC może skończyć się naprawdę źle. Jeśli jeszcze jakiś kierowca sądzi, że nie opłacając ubezpieczenia dokonuje jakichkolwiek oszczędności, jest w wielkim błędzie. Nie tylko nic nie oszczędza, ale naraża na wysokie konsekwencje finansowe.

Artykuł sponsorowany