Connect with us

Społeczeństwo

Czy będą wyższe mandaty dla pieszych?

Opublikowano

-

Poseł PiS Artur Szałabawka wysłał interpelację do ministra infrastruktury. Chce wiedzieć, czy będzie podwyżka mandatów dla pieszych
Poseł Artur Szałabawka, PiS. Fot. Adrian Grycuk/CC BY SA 3.0/ Flickr/Idibal/CC BY 2.0

Poseł Artur Szałabawka, PiS. Fot. Adrian Grycuk/CC BY SA 3.0/ Flickr/Idibal/CC BY 2.0

Artur Szałabawka od dawna uważa, że jednym z największych zagrożeń na drogach są piesi. Więc cyklicznie domaga się większych kar dla nich. Postulował to w interpelacji w 2020 r. Teraz napisał kolejną. Taką samą.

Parlamentarzysta na początku września zauważył, że wzrosną kary dla kierowców (od 17 września za niektóre wykroczenia jest aż 15 punktów karnych, część wykroczeń objętych została tzw. recydywą i za ich nieustanne popełnianie grożą podwójne mandaty). Dopytuje więc ministra Andrzeja Adamczyka, czy wzrosną też grzywny dla pieszych

„Od ponad roku obowiązuje przepis mówiący o tym, że pieszy podczas wchodzenia na jezdnię lub torowisko czy przechodzenia przez nie, w tym również na pasach, nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę. Niestety, przepis ten nie jest egzekwowany w należyty sposób, a piesi nagminnie go łamią, przez co prawo sprawia wrażenie fikcji” – napisał poseł. I zapytał, czy wiadomo, ile mandatów wręcza policja pieszym z telefonami.

Pyta też: „Czy planowane jest zwiększenie kar dla pieszych, którzy nie przestrzegają przepisu o zakazie korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych? W jaki sposób planowane jest zwalczanie tego bardzo niebezpiecznego zachowania wśród pieszych?”.

Ministerstwo Infrastruktury jeszcze nie odpowiedziało na tę interpelację.

luz