Connect with us

Społeczeństwo

Czy ten kierowca wyprzedzał „bezpośrednio przed przejściem”? Kontrowersyjny mandat od policji

Opublikowano

-

Użytkownik portalu społecznościowego Wykop.pl poinformował, że policja ukarała go za wyprzedzanie „bezpośrednio przed przejściem dla pieszych”. Film z jego kamery samochodowej budzi wątpliwości, czy ocena funkcjonariuszy była słuszna

Jeden z użytkowników portalu Wykop.pl poskarżył się, że został dziś ukarany przez drogówkę  za wyprzedzenie bezpośrednio przed przejściem dla pieszych.

„Zdawało mi się, że wyprzedziłem pojazd wolno jadący, dużo wcześniej, policjant jednak uświadomił mnie, że nie mam racji, więc mandat przyjąłem. Bo powrocie do domu obejrzałem film z wideo-rejestratora i okazało się , że jednak to ja miałem rację . Teraz pytanie czy mogę się odwołać od mandatu i czy mam jakieś szanse?” – zapytał i opublikował nagranie z kamery swojego samochodu.

Daleko do przejścia przy którym nie było pieszych

Nagranie rzeczywiście budzi wątpliwości co do słuszności oceny sytuacji przez policję. Widać, że manewr wyprzedzania ciągnika rolniczego odbywa się w dość dalekiej odległości od przejścia dla pieszych. Kierowca ma dobre pole obserwacji w odległości, w której miałby jeszcze wiele możliwości reakcji – dokładnie widać przejście i jego okolicę. Widać też, że z żadnej strony przy przejściu nie ma pieszych.

W podobnych sytuacjach w Polsce zapadały wyroki uniewinniające kierowców, którzy wyprzedzali w odległości 50-60 m od przejścia, na którym nie było pieszych.
W tym przypadku jednak kierowca przyjął mandat. To zamyka mu drogę. Odwołać od mandatu można się do sądu w ciągu 7 dni, ale tylko w specyficznych przypadkach [KIEDY I JAK SIĘ ODWOŁAĆ OD MANDATU]

Taka ocena policji jest tym bardziej niepokojąca, że według procedowanych w Sejmie obecnie zmian, za tego rodzaju wykroczenie od 1 stycznia przyszłego roku grozić ma minimalnie mandat w kwocie 1500 zł.

luz