Connect with us

Społeczeństwo

Dariusz Kordek wozi córkę bez fotelika i bez pasów. Tak wystąpił w telewizji

Opublikowano

-

Znany aktor Dariusz Kordek został dziś pokazany w programie „Dzień Dobry TVN”. Wiózł dziecko samochodem. Na przednim siedzeniu. Bez fotelika. A pas miała zapięty za plecami…

Jeśli dziecko okazuje się dla Was nieznośnym ciężarem; jeśli wydatki na nie Was męczą i nie pomaga nawet 500 plus; jeśli macie dość pomagania w lekcjach i rodzinnych wakacji – zawsze jest jeszcze wyjście. Możecie tak jak Dariusz Kordek wozić swoje dziecko samochodem na przednim siedzeniu bez fotelika i z pasami zapiętymi za plecami. Jest szansa, że przy zderzeniu pozbędziecie się kłopotu. Uczciwie dodamy, że istnieje też jednak ryzyko – sytuacja może się pogorszyć. Nie dość, że dziecko dalej z Wami będzie, to jeszcze możecie do końca życia opiekować się niepełnosprawnym…

Jeden z Czytelników podesłał nam fragment dzisiejszego programu „Dzień Dobry TVN”. Pokazano w nim znanego aktora Dariusza Kordka, który ze swoją córką jechał samochodem. Wiózł ją w sposób, którego zabrania prawo – i bardzo niebezpieczny. Dziecko nie było w foteliku, a co gorsza siedziało na przednim siedzeniu pasażera i nie było nawet poprawnie zapięte w pas bezpieczeństwa dla dorosłych. Widać, że pas jest wpięty, ale jego część piersiowa znajduje się za plecami dziewczynki.

Córka Dariusza Kordka w lipcu skończyła 8 lat. Trudno zakładać, że w takim wieku osiągnęła już wzrost, który pozwala ją przewozić bez urządzenia przytrzymującego. Nawet, gdyby tak było, niepoprawnie zapięty pas nie gwarantował jej żadnego zabezpieczenia w przypadku zderzenia na drodze.

Do 150 cm wzrostu dziecko musi jechać w urządzeniu przytrzymującym

Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce dzieci należy wozić w urządzeniach przytrzymujących do momentu, gdy osiągną wzrost 150 cm (dawniej uzależnione było to od wieku). Z badań naukowych po wypadkach wynika, że najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie dla dziecka jest środek tylnej kanapy.

– Zdecydowanie najbezpieczniejszym miejscem w aucie dla dziecka, o ile możemy na nim zamontować urządzenie przytrzymujące, jest to środkowe. Umieszczając dziecko w tym miejscu odsuwamy je od miejsca uderzenia z każdej możliwej strony – tłumaczył portalowi brd24.pl Maciej Łuczak ze Smart Kid Belt. – Drugim miejscem rekomendowanym jest to za pasażerem. Odsuwamy wówczas dziecko od ewentualnego miejsca kolizji, do których do których statystycznie dochodzi najczęściej z lewej strony [CZYTAJ O TYM WIĘCEJ]

Dwa wyjątki w prawie – uwaga, są niebezpieczne

Nowelizacja prawa w 2015 r. wprowadziła w Polsce dwa wyjątki, gdy dziecko może być wiezione samochodem bez urządzenia przytrzymującego. To sytuacje dzieci, których masa ciała nie pozwala na znalezienie dla nich odpowiedniego urządzenia. Wówczas, jeśli mają co najmniej 135 cm wzrostu, mogą być przewiezione zabezpieczone jedynie w pas bezpieczeństwa dla dorosłych.

Druga sytuacja w polskim prawie, która dopuszcza wożenie dziecka bez urządzenia przytrzymującego, to ta, gdy… rodzice mają za mały samochód, a muszą przewieźć troje dzieci na tylnej kanapie. Wówczas, gdy nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia, polskie państwo dopuszcza wożenie jednego dziecka – ale musi mieć ono więcej niż 3 lata – zapiętego wyłącznie w pas dla dorosłych. To oczywiście nie jest bezpieczne. I wówczas rodzice muszą w zasadzie zdecydować, które dziecko byliby skłonni poświęcić, gdy przydarzy im się uczestniczyć w wypadku drogowym.

Portal brd24.pl zwracał uwagę Ministerstwu Infrastruktury, że istnieją dziś urządzenia pozwalające zabezpieczyć także takie dzieci. Dlatego ta niebezpieczna furtka powinna z przepisów zniknąć. Ministerstwo odpowiedziało wymijająco [CZYTAJ O TYM WIĘCEJ]

10 proc. starszych dzieci nie jest właściwie zabezpieczane w pojazdach

Z badań, które w 2015 r. prowadziła Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że w grupie dzieci 8-12-letnich aż 10 proc. podróżowało bez urządzenia zabezpieczającego. Najczęstsze przypadki nieprawidłowego przewożenia dzieci stwierdzano na drogach powiatowych i krajowych. Tu odpowiednio 10 i 13 procent najmłodszych pasażerów podróżowało bez urządzeń przytrzymujących [CZYTAJ O TYM WIĘCEJ]

W 2019 roku doszło do 141 wypadków z udziałem dzieci-pieszych w wieku 0-6 lat: 4 poniosły śmierć, 139 zostało rannych. Wypadków z udziałem dzieci-pasażerów odnotowano 571, rannych w nich zostało 637 maluchów, a 18 zginęło. Co gorsza, po raz drugi od 2017 roku rosła udział najmłodszych dzieci zabitych podczas podróży autem w stosunku do pieszych i kierujących [CZYTAJ O TYM WIĘCEJ]

Siedem dobrych zasad przewożenia dzieci

W portalu brd24.pl zaproponowaliśmy pięć zasad bezpiecznego przewożenia dzieci:

1. Wyjedź wcześniej i jedź wolniej;

2. Zdejmij dziecku kurtkę i zapnij mocno pasy w urządzeniu przytrzymującym;

3. Wybierz najbezpieczniejsze miejsce w aucie;

4. Zabierz dziecku smartfona i tablet;

5. Przewozisz niemowlę z przodu – wyłącz poduszki powietrzne;

6. Prawidłowo zamontuj urządzenie przytrzymujące;

7. Zadbaj o przerwy w podróży.

CZYTAJ WIĘCEJ O SIEDMIU DOBRYCH ZASADACH

luz