Connect with us

Społeczeństwo

Dokumentuje, jak nieprawidłowo parkują przed szkołą. Oskarżyli go o „pedofilię” i wezwali policję

Opublikowano

-

Pan Adam od lat zgłasza w Warszawie służbom kierowców, którzy nieprawidłowo parkują. Często fotografuje tych, którzy przed szkołą podstawową na ul. Świętojerskiej zasłaniają przejście dla pieszych. Kilku mężczyzn zatrzymało go „obywatelsko” i posądzając o pedofilię wezwało policję. – Chcieli mnie w ten sposób zastraszyć, ale oczywiście im się nie udało. Dalej będę dokumentował niebezpieczne dla dzieci wykroczenia drogowe – mówi nam pan Adam.

Kierowcy, którzy „obywatelsko” zatrzymali pana Adama przed szkołą. Twierdzili, że robi zdjęcia dzieciom Źródło: kadr z filmu zarejestrowanego z tej „interwencji”

Jeden z czytelników brd24.pl, pan Adam (imię zmienione), nie godzi się na nieprawidłowe zachowania kierowców w stolicy. Gdy natknie się na nieprawidłowo zaparkowane auta, wykonuje fotografie i wysyła zgłoszenia do Straży Miejskiej czy policji.

Podczas drogi do pracy mija prywatną szkołę podstawową przy ul. Świętojerskiej. Od kilku lat dokumentuje tam kierowców, którzy mimo zakazu zatrzymywania się i postoju stają tam tak, że zasłaniają przejście dla pieszych czy wręcz na samych „zebrach”. – Rodzice zwykle zajeżdżają tam wielkimi autami terenowymi czy SUV-ami na ostatni moment, około 7:50 zaczyna się tam „sajgon”. Parkują w obrębie skrzyżowania, przed przejściem, na przejściu. Ci, którzy dziecko wypuszczą z auta, zawracają nawet w takich miejscach, albo zatrzymują się i ucinają sobie pogawędki – opowiada pan Adam. – Kiedy mam chwilę czasu po drodze do pracy, to zatrzymuję się na chwilę i w ciągu kilku minut dokumentuję 3-5 takich wykroczeń, czasem nawet znacznie więcej – opisuje.

Jak się nietrudno domyśleć, kierowcy nie są z takiej działalności zadowoleni. Płacą mandaty. – Jeden z nich jakiś czas temu skarżył się, że zapłacił nawet 500 zł – mówi pan Adam. – W związku z tym oczywiście spotykam się z nienawiścią. Słyszę pod swoim adresem wulgaryzmy, sugestie seksualne… Co niezbyt chyba przystoi osobom zamożnym, zawożącym dziecko do szkoły, w której czesne kosztuje 1600 zł. Jednak to, co stało się ostatnio, przebiło już wszystko…

„Obywatelskie” pomówienie?

28 października pan Adam jak zwykle przechodził koło szkoły na ul. Świętojerskiej. I jak zwykle udokumentował kilka nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Wówczas otoczyła go grupka mężczyzn. – Niektórych znam z widzenia, bo pojawiają się przed szkołą, ale nie pamiętałem czy akurat któremuś z nich przyszło przeze mnie zapłacić mandat. W każdym razie otoczyli mnie i oskarżyli, że robię tu zdjęcia dzieciom. Wezwali policję – relacjonuje pan Adam. – Ponieważ nie mam ścisłych godzin pracy, postanowiłem zaczekać. Zrobiłem to też dlatego, żeby nie mieli „dowodu”, że uciekłem, bo czegoś się bałem.

Pan Adam zaczął też rejestrować to „obywatelskie” zatrzymanie.

– Dużo mandatów już pan dostał? – pytał jednego z ludzi, którzy go zatrzymali.

– A pan się nauczył już żyć? Bo nie widzę tego. Nie dorósł pan chyba przez całe życie – odpowiada mężczyzna. Co jest wyraźną aluzją do tego, że pan Adam dokonuje społecznych zgłoszeń kierowców łamiących prawo.

Wtrąca się inny z mężczyzn, który podczas tej rozmowy wzywał patrol policji: – Robi pan zdjęcia dzieciom! Wiele dzieci nam zgłaszało, że się boi tutaj przechodzić, bo pan tutaj stoi!

– A nie boją się przechodzić, jak im zasłaniacie przejście dla pieszych – tak jak pan zasłonił właśnie? – pyta pan Adam. I rzeczywiście ten mężczyzna po skończonej interwencji policji odjedzie potem czerwonym autem zaparkowanym tuż przed przejściem dla pieszych, w miejscu, gdzie dodatkowo zabrania tego oznakowanie. Mężczyzna tłumaczy jednak, że sytuacja ujęcia obywatelskiego wymagała od niego zatrzymania się w niedozwolonym miejscu. – Bo Pan by uciekł! – podkreśla. Choć pan Adam spokojnie stoi z mężczyznami i czeka z nimi na policję.

Sytuacja robi się coraz bardziej surrealistyczna, gdy dołącza przechodząca tamtędy jedna z matek szkolnych dzieci. Jest doskonale zorientowana, że pan Adam fotografuje samochody.

– Jak pan wysyła samochody, OK, ale ja nie mam gwarancji, że to nie jest przykrywka pana działalności – oskarża.

– My to wiemy, bo pan robi zdjęcia dzieciom! – dodaje kolejny, trzeci mężczyzna uczestniczący w „obywatelskim” zatrzymaniu. Grozi, że panu Adamowi „nie odpuści”. Że przyjedzie policja i przejrzy mu komórkę oraz komputer.

W trakcie interwencji policji jeden z mężczyzn od "obywatelskiego" zatrzymania, wsiada do auta i odjeżdża. Samochód stał tuż przed przejściem, w miejscu, gdzie znak dozwala parkowanie tylko w dalej urządzonej specjalnej zatoce. Źródło: nagranie z interwencji

W trakcie interwencji policji jeden z mężczyzn od „obywatelskiego” zatrzymania, wsiada do auta i odjeżdża. Samochód stał tuż przed przejściem, w miejscu, gdzie znak dozwala parkowanie tylko w dalej urządzonej specjalnej zatoce. Źródło: nagranie z interwencji

Po kilkunastu minutach na miejscu zjawili się stołeczni policjanci. Wysłuchują wszystkiego, spisują. Pan Adam mówi im, że od kilku lat wysyła, także im zdjęcia nieprawidłowo parkujących pojazdów sprzed szkoły. Pouczają go, że jeśli poczuł się pomówiony, może złożyć zawiadomienie w prokuraturze.

– Wszystko to odebrałem jako obrzydliwą próbę zastraszanie mnie za to, że przeze mnie źle parkujący rodzice zaczęli dostawać mandaty – komentuje pan Adam. – Niczego się nie obawiam. Straż Miejska i policja mają od lat wiele dowodów, że te zdjęcia ode mnie właśnie z tego miejsca do nich też trafiały.

Czy przestanie zgłaszać wykroczenia? – A skąd! – odpowiada. – Nie dam się zastraszyć. Przy tym akurat widzę, że teraz rzadziej samochody rodziców tu się pojawiają. Widocznie zaczęli się uczyć prawidłowego parkowania – dodaje.

luz