Connect with us

Społeczeństwo

Dzień po wprowadzeniu przepisów o korytarzach życia nie zrobili go na A2

Opublikowano

-

Następnego dnia po wejściu w życie o obowiązkowym tworzeniu korytarzy życia strażacy nagrali film, jak nie mogli przejechać do rannych na autostradzie A2. Nikt nie zrobił przejazdu, nawet zawodowi kierowcy w ciężarówkach

Ministerstwo Infrastruktury opracowało szczegółowe zasady tworzenia przejazdu dla służb ratunkowych w przypadkach zatorów po wypadkach. Weszły w życie 6 grudnia. Następnego dnia strażacy nagrali film, gdy na autostradzie A2 próbowali dotrzeć do poszkodowanych w wypadku. Kierowcy nie ułatwili im przejazdu.

Lewy pas w lewo, reszta w prawo

Obowiązujące w Polsce od 6 grudnia reguły są proste. W przypadku zatoru po wypadku np. na autostradzie czy drodze ekspresowej, kierowcy stojący na skrajnym lewym pasie ruchu powinni zjechać do lewej krawędzi drogi, pozostali kierowcy – na prawo.

W ten sposób automatycznie powstawać ma zawsze w tym samym miejscu wolna przestrzeń, którą do poszkodowanych w wypadkach będą mogły docierać służby porządkowe.

Nowe regulacje nie zakładały większego pułapu kar dla kierowców, którzy nie utworzą korytarza życia albo będą chcieli wykorzystać go jako drogę wyjazdu z korka.

Jadą strażacy autostradą… Jadą?

Dzień po tym, jak weszło w życie nowe prawo – a było o nim głośno we wszystkich publicznych mediach – strażacy z OSP Lutol Suchy jechali do poszkodowanych w wypadku na autostradzie A2. Kierowca samochodu osobowego uderzył tam w tył ciężarówki. Jedna osoba została ranna.

Strażacy nagrali swój przejazd i udostępnili na Facebooku. „Tak wyglądał wczorajszy >>korytarz życia<< na autostradzie A2” – napisali. Na nagraniu widać, że druhowie mieli kłopot z przejechaniem w korku. Kierowcy nie ułatwiali im przejazdu. Nie utworzyli korytarza życia. Po prostu tkwili w korku, w tym również kierowcy zawodowi w kabinach swoich ciężarówek.

Komentarze na Facebooku są pełne wyrzutów pod adresem kierowców:

„Janusze dróg, szoferzy życia nawet nie potrafią się ustawić, większość z nich to zawodowi kierowcy w Niemczech taka sytuacja była by nie do pomyślenia”.

„Najpierw to trzeba ustawić się na odpowiednim pasie by oczekiwać dobrego korytarza ratunkowego. Nagranie ślij na policję niech pierwsze mandaty dotrą do ludzi może to obudzi wyobraźnię”.

„Ciekawe czy wszyscy kierowcy którzy nie zrobili korytarza dostaną mandaty. Bo Strażacy mają dowód w postaci nagrania. Wstyd mi za kierowców kat c+e”.

„Brak słów jak to oglądam. Za takie coś nie powinno być mandatu ale zabranie prawka wtedy kierowcy zaczęli by interesować się co się dzieje i myśleć…”.

au