Connect with us

Społeczeństwo

Fiasko dobrej zmiany na przejściach. Przybyło ofiar. Nie panujemy nad kierowcami

Opublikowano

-

Bardzo krótko trwała poprawa na przejściach dla pieszych po zmianie prawa. Dane z tego roku zatrważają – na pasach ginie więcej osób niż w 2021 r. Jasnym jest, że problemem są wyłącznie kierowcy. Policja nie potrafi nad nimi zapanować, a samorządy utrzymują niebezpieczną infrastrukturę

Niedawno Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Ministerstwa Infrastruktury podzieliła się dobrymi wiadomościami. Od stycznia do maja na polskich drogach zginęło 8 proc. mniej osób niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jednak resort nie pokazał wszystkich danych. Sprawdziliśmy, że w ogólnej poprawie jest czarna plama – wypadki z pieszymi na przejściach.

Po zmianie prawa w czerwcu 2021 r. dobry efekt na pasach utrzymał się tylko przez chwilę. Zajrzeliśmy w szczegółowe dane Komendy Głównej Policji. Od stycznia do maja tego roku na przejściach dla pieszych w Polsce zginęło więcej osób niż w tym samym czasie rok wcześniej. Czyli po zmianie prawa ginie na pasach więcej osób niż przed zmianą.

Wiadomo jednak, kto za to odpowiada: kierowcy. To oni odpowiadają za 56 zabitych ludzi na „zebrach” od stycznia. Piesi spowodowali w tym czasie 5 wypadków śmiertelnych – i wszystkie z tych wypadków były to wejścia na przejście przy czerwonym świetle. Policja nie odnotowała ani jednego wypadku spowodowanego przez pieszego, który nieostrożnie wszedłby bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

Uczynić należy też jedno zastrzeżenie – to pewien kłopot z porównaniem danych. W 2021 r. do końca stycznia trwała lockdownowa w szkołach. Potem rząd wprowadził kolejne ograniczenia w marcu i kwietniu, a majowy weekend został uniemożliwiony – hotele były zamknięte do 3 maja. Z pewnością wpłynęło to na mobilność.

 

Od stycznia do maja w tym roku na przejściach dla pieszych w Polsce doszło do 1016 wypadków, w których zginęło 61 osób, a 987 zostało rannych. To więcej niż w tym samym okresie roku 2021 (732 wypadków, w których śmierć poniosło 45 osób, a rannych zostało 707), ale mniej niż w roku 2020 (1134 wypadki, 94 ofiary śmiertelne, 1078 rannych).

Za prawie wszystkie wypadki odpowiadają kierowcy

Postanowiliśmy zajrzeć głębiej w dane o wypadkach na samych przejściach – żeby zobaczyć, co tak naprawdę zawodzi. Tu zdumieją się ci, którzy ulegają obiegowym opiniom i uważają, że po zmianie prawa „piesi zaczęli wchodzić na pasy jak święte krowy”. Dane o sprawcach wypadków nie pozostawiają złudzeń. Za jatkę na „zebrach” odpowiadają prawie wyłącznie kierowcy.

Spośród 1016 wypadków na przejściach dla pieszych, do których doszło od stycznia do maja, blisko tysiąc (963) spowodowali kierujący pojazdami. To z ich winy zginęło na „zebrach” 56 osób, a 942 zostały ranne. W porównaniu z 2021 r. kierowcy spowodowali 30 proc. więcej w ogóle wypadków na przejściach i 3o proc. więcej śmiertelnych wypadków na pasach.

W tym samym okresie piesi spowodowali na przejściach dla pieszych tylko o jeden wypadek więcej niż w roku 2021. Od stycznia do maja doprowadzili do 48 wypadków na pasach (47 w roku 2021).  To też dużo mniej niż w takim okresie roku 20220 – wówczas piesi doprowadzili do 87 wypadków na przejściach.

Sprawdziliśmy, ilu pieszych zginęło na pasach z powodu tzw. wtargnięć. Okazuje się, że od stycznia do maja nie odnotowano ani jednego takiego śmiertelnego wypadku. Z takiego powodu piesi spowodowali zaledwie 12 wypadków, w których rannych zostało 12 osób i w porównaniu do poprzedniego roku spowodowali o 43 proc. mniej tego rodzaju wypadków.

 

Problem z czerwonym światłem

Od stycznia do maja na przejściach dla pieszych w wypadkach powodowanych przez samych pieszych zginęło 5 osób (rok wcześniej w tym okresie zginęło 3 pieszych, a w 2020 r. – 9). Co może zaskakiwać – ale i powinno prowadzić do wniosków – wszystkie te śmiertelne wypadki wydarzyły się na przejściach kierowanych. Tam piesi wchodzili na przejście przy czerwonym świetle.
W sumie wypadków spowodowanych wejściem przy czerwonym świetle było do maja 31, rannych zostały w nich 23 osoby (rok wcześniej były to 23 wypadki i 21 rannych, a w 2020 r. – 49 wypadków i 42 rannych).

Dobre prawo to konieczność, ale to nie wystarczy

Jakie możemy wyciągnąć wnioski z tych danych? Po pierwsze, widać dziś jak na dłoni, co jest problemem na przejściach dla pieszych. A jest nim zachowanie kierowców, skoro to z ich winy dochodzi do wypadków, a nie z winy pieszych. To marne pocieszenie, ale przynajmniej po 30 latach wiemy, że pouczanie pieszych o zakładaniu kamizelek odblaskowych przed wkroczeniem na pasy, czy mówienie o potrzebie lepszej edukacji pieszych możemy wreszcie odłożyć do lamusa.

Wiemy, na czym trzeba się w Polsce skupić – na zachowaniu kierowców. Skoro to oni są prawie wyłącznym problemem (pomijając wejścia na czerwonym świetle), to ich zachowanie należy zmienić.

I tak dochodzimy do drugiego wniosku, równie oczywistego. Nadzór nad kierowcami w Polsce jest niewydolny. Tak, jak policjantów rzadko w ogóle kierowcy spotykają na trasach, tak samo rzadko spotykają ich przy przejściach dla pieszych. Jeśli KGP nie zmobilizuje się w tej sprawie, poprawa na przejściach zostanie rozłożona na lata. Pisałem o tym już trzy lata temu, gdy dopiero próbowaliśmy zmienić prawo na rozsądniejsze.

„Będzie więcej jasnych sytuacji, mniej przypisywania winy za „wtargnięcie” 80-latkom o laskach. Ale czy będzie mniej samych wypadków? Przecież i dziś masa wypadków na przejściach dla pieszych powodowana jest przez kierowców, którzy łamią obecne prawo i nie ustępują ludziom będącym na przejściach. Owszem, bardziej jednoznaczne orzecznictwo w długim okresie spowoduje zmianę nawyków kierowców, zwróci ich uwagę na to, że muszą bardziej ustępować pieszym. Spowoduje to także ewentualna kampania związana ze zmianą prawa (także tama samoistna – bo media będą przecież o tym informować). Ale nawet, gdy dołoży się do tego początkowy intensywny nadzór policji, to znów – będzie to proces długi” – pisałem w 2019 r. w brd24.pl i wyjaśniałem problem: „(…) skoro do dziś policja wyraźnie nie radzi sobie z nadzorem w miejscach przejść dla pieszych (bo wymaga to zgoła innego wysiłku niż proste przesiewowe przedmuchanie kierowców alkomatem w kolejce na autostradzie, albo proste mierzenie prędkości), to dlaczego nagle miałaby sobie poradzić po zmianie prawa? Skoro dziś akcje „Bezpieczny niechroniony uczestnik ruchu” wiążą się często jeszcze głównie z pouczaniem pieszych i wręczaniem im odblasków, to jakim cudem zmienią się one w akcje dyscyplinujące kierowców, którzy powinni przepuszczać pieszych już „mających zamiar” przekroczyć jezdnię?”

Jasnym już wtedy było przecież, że zmiana prawa bez poprawy nadzoru (i infrastruktury) jest krokiem w dobrym kierunku, ale krokiem niewystarczającym. „Moim zdaniem warto doprecyzować przepisy w Polsce i nie przyniosą one – jak wieszczę przeciwnicy – katastrofy dla kierowców. Ale nie będą też zbawieniem dla pieszych. A przynajmniej dużo wody w Wiśle upłynie, zanim nim się staną” – wieszczyłem. I niestety, nie pomyliłem się.

I wreszcie wniosek trzeci, który także wskazywałem już trzy lata temu. „Czy w Jaworznie obowiązują inne przepisy prawa ruchu drogowego niż w całej Polsce? Nie! To dlaczego tam piesi nie giną jak wcześniej? Bo pracowano nad bezpieczną infrastrukturą! To nam umyka, gdy od kilku lat w Polsce wciąż dyskutujemy jedynie o zmienieniu zapisów prawa” – pisałem w 2019 r.

Tak, potrzeba nam w Polsce trzech elementów: dobrego prawa, dobrego nadzoru i właściwej infrastruktury. Prawo zmieniliśmy. Nadzór pozostał słaby – więc zmuszanie do nowego prawa potrwa (a zmiana mentalna po wskazywaniu, że nie można być niewinnym potrącając na pasach pieszego, też zajdzie dopiero po latach). Infrastruktura  – choć wiele miast poprawia przejścia dla pieszych – wciąż pozostaje bolączką. I to najtrudniejszy orzech do zgryzienia. Bowiem samorządowcy jasno deklarują (np. w Radomiu), że nie mają w planach zmiany przejść bez sygnalizacji, które prowadzą przez trzy lub więcej pasów ruchu. To są śmiertelne pułapki. I mimo takich deklaracji minister infrastruktury nie chce wykonać ani jednego ruchu, by samorządy zmusić do likwidacji miejsc, których na polskich drogach być nie powinno.

Rozpoczęliśmy w Polsce pewien proces. Tylko od nas zależy, jak szybko zechcemy osiągnąć jego cel – tym celem jest mniej zabitych na drogach, a nie więcej.

Łukasz Zboralski

Reklama