Connect with us

Społeczeństwo

Francja zwolniła. Na urlop pojedziesz dłużej

Od początku wakacji we Francji trzeba jeździć wolniej niż do tej pory. A rozmowa przez zestaw głośnomówiący może być przyczyną kłopotów w przypadku kolizji lub wypadku

Opublikowano

-

Od początku wakacji we Francji trzeba jeździć wolniej niż do tej pory. A rozmowa przez zestaw głośnomówiący może być przyczyną kłopotów w przypadku kolizji lub wypadku

odcinekfrancuzki

Fot. CC0

Nowy limit prędkości we Francji to jedna z najistotniejszych zmian na europejskich drogach tego lata. Mimo protestów sporej części kierowców, francuski minister transportu postanowił przetestować, czy spowolnienie ruchu na drogach pozwoli ocalić rocznie ok. 300 osób. Dlatego od 1 lipca poza obszarem zabudowanym we Francji można jechać najwyżej 80 km/h a nie jak do tej pory 90 km/h.

Dla tych, którzy wybierają się na urlop do Francji to bardzo ważna informacja. Bowiem za przekroczenie prędkości (do 20 km/h) można dostać mandat w kwocie 200-800 zł. Warto wspomnieć, że wyższe przekroczenie limitu kosztować może nawet 6,5 tys. zł oraz utratę prawa jazdy. A przekroczenie limitu o ponad 40 km/h skutkuje natychmiastowym zatrzymaniem prawa jazdy. Wówczas policja lub żandarmeria mogą zatrzymać pojazd – jest odholowywany na policyjny parking – do czasu przybycia innego kierowcy, który będzie mógł go poprowadzić. Pojazd zostanie też zatrzymany, gdy kierowca nie ma przy sobie tyle gotówki, by opłacić mandat.

Drugą sprawą, która może się okazać zaskakująca dla polskich kierowców, to kwestia korzystania z telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Tak jak w Polsce nie można rozmawiać przez telefon bez użycia zestawu głośnomówiącego. Ale i korzystanie z niego może nieść poważne konsekwencje. Bowiem gdy dojdzie do wypadku lub kolizji i zostanie dowiedzione (m.in. na podstawie billingu), iż rozmowa kierowcy mogła mieć wpływ na zaistnienie zdarzenia drogowego, kierowca może za to zostać ukaranym.

Jest i trzecia ważna rzecz, która może być zaskakująca dla Polaków. To kwestia traktowania pieszych. We Francji pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem nie tylko w momencie, gdy wchodzi na pasy (a więc wcześniej niż w Polsce – ustawowo dopiero w momencie, gdy jest na pasach), ale także wówczas, gdy krąży w strefie pieszych oraz gdy wyraźnie pokazuje taki zamiar. Francuskie sądy przy rozpatrywaniu wypadków z udziałem pieszych stają głównie po ich stronie (czyli także zupełnie odwrotnie niż polskie).

7_info_brd

CO JESZCZE JAKO KIEROWCA MUSISZ WIEDZIEĆ O PRZEPISACH WE FRANCJI:

We Francji – jak w każdym kraju – warto jeździć zgodnie z limitami prędkości. A tamtejsze fotoradary rejestrują przekroczenia nawet o 2 km/h. Mandaty warto opłacać szybko, bo im późniejsza zapłata, tym wysokość kary większa.

Kierowca może odmówić poddaniu się badaniu na zawartość alkoholu, ale wówczas jest traktowany tak samo jak kierowca który miał co najmniej 0,8 promila w organizmie. Za to zatrzymywane jest prawo jazdy (na co najmniej 72 h od razu, a w efekcie na 3-5 lat), nakładana jest grzywna ok. 19 tys. zł a dodatkowo można zostać skazanym na dwa lata więzienia.

Prędkość:

Dopuszczalne limity prędkości dla samochodów osobowych:
50 km/h – w obszarze zabudowanym,
80 km/h – poza obszarem zabudowanym (ale w warunkach widoczności nie przekraczającej 50 m – 50 km/h),
110 km/h – na drogach ekspresowych (w deszczu lub przy mokrej nawierzchni – 100 km/h),
130 km/h – na autostradach (w deszczu lub przy mokrej nawierzchni – 100 km/h).

Alkohol

Najwyższe dopuszczalne stężenie alkoholu:

do 0,5 promila – dla kierowców doświadczonych,

do 0,2 promila – dla kierowców początkujących (posiadający prawo jazdy: krócej niż trzy lata lub krócej niż dwa lata, o ile kierowca nie tylko odbył 20 godz. lekcji nauki jazdy z instruktorem, ale też przejechał co najmniej 3 tys. km w ciągu dwóch lat, w towarzystwie doświadczonego kierowcy, przed podejściem do egzaminu na prawo jazdy).

Przekroczenie limitów zagrożone jest zatrzymaniem uprawnień na okres nawet do trzech lat, wysoką grzywną (blisko 20 tys. zł) oraz karą pozbawienia wolności na dwa lata.

Dziecko w samochodzie:

W fotelikach lub odpowiednich urządzeniach podtrzymujących muszą być przewożone dzieci do 10 roku życia.

Wyposażenie samochodu i inne:

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu we Francji należą kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażera oraz trójkąt ostrzegawczy. Za brak tych przedmiotów grozi mandat ok. 600 zł.
Uwaga: motocykliści i motorowerzyści a także ich pasażerowie oprócz kasku muszą mieć na sobie rękawice posiadające odpowiednie certyfikaty.

Źródło danych: MSZ, Going Abroad KE
UWAGA: Dochowujemy wszelkiej staranności, by przedstawić aktualne dane – każdy kierowca powinien je jednak dla własnego bezpieczeństwa sprawdzić w kraju docelowej wycieczki

Tekst powstał w ramach akcji edukacyjnej „Niezła jazda w innych krajach” wspieranej przez AXA

Banner AXA