Connect with us

Społeczeństwo

Francuski milioner nie dostał szwajcarskiego obywatelstwa. Bo przekraczał prędkość na drodze

Opublikowano

-

Władze Szwajcarii odrzuciły wniosek o przyznanie obywatelstwa złożony przez zamożnego Francuza, od 40 lat prowadzącego biznesy w tym kraju. Bo kilka lat temu jechał za szybko samochodem i został ukarany. Sąd potwierdził: to nie świadczy o udanej integracji
Policja w Szwajcarii. Fot. Kecko/CC BY 2.0

Policja w Szwajcarii. Fot. Kecko/CC BY 2.0

Czy bycie dobrym kierowcą może mieć wpływ na życie? W Szwajcarii – olbrzymi. I nie chodzi tu tylko o bardzo surowe kary za wykroczenia drogowe.

Tamtejsze media (m.in. Tdg.ch) opisały właśnie sprawę francuskiego milionera, który starał się o obywatelstwo w tym kraju. Człowiek ten od czterech dekad prowadzi w Szwajcarii biznesy, jest właścicielem klinik i luksusowych hoteli.

Władze Szwajcarii odmówiły mu przyznania obywatelstwa. Decyzję tę właśnie podtrzymał szwajcarski Federalny Sąd Administracyjny. Powód? W 2017 r. Francuz prowadził samochód i znacznie przekroczył prędkość. Na drodze, na której istniało ograniczenie do 40 km/h, jechał aż 80 km/h. Prokuratura w Genewie nałożyła za to na niego grzywnę i wyrok pozbawiania wolności w zawieszeniu.

Federalny Sąd Administracyjny orzekł, że osoba, która jest karana, nie może powoływać się na „udaną integrację” w rozumieniu wymogów naturalizacyjnych tego kraju. Zatem zdaniem sądu decyzja władz o odrzuceniu wniosku o przyznanie obywatelstwa była jak najbardziej zasadna.

W decyzji podkreślono jednocześnie, że obywatelstwo nie może też zostać nadane przed minięciem okresu próbnego wyznaczonego przez sąd. Zatem francuski milioner niedług0 – gdy minie jego okres próby – będzie mógł dopiero wystąpić z ponownym wnioskiem o przyznanie obywatelstwa.

Jak zostać Szwajcarem? Udowodnienie pomyślnej integracji ze społeczeństwem

Obywatelem Szwajcarii można zostać na dwa sposoby. Ścieżka szybka przyznawania obywatelstwa dotyczy tylko kilku kategorii osób i sprawa jest rozstrzygana przez rząd federalny.

Druga, zwykła ścieżka jest dużo bardziej skomplikowana. Starający się o obywatelstwo musi udowodnić, że mieszka w Szwajcarii co najmniej od dziesięciu lat i posiada zezwolenie na pobyt stały. Musi też udowodnić, że zintegrował się ze społeczeństwem i posiada wiedzę dotyczącą panujących w nim zwyczajów. Nie może też stwarzać niebezpieczeństwa dla bezpieczeństwa kraju.

Procedury i wymagania mogą się nieznacznie różnić, w zależności od kantonu, w którym podejmuje się staranie o uzyskanie obywatelstwa Szwajcarii.

luz