Connect with us

Społeczeństwo

Hiszpania zwalnia. Mniejsze limity prędkości na autostradach i drogach lokalnych

Opublikowano

-

Jeszcze tej zimy Hiszpanie wprowadzą nowe limity prędkości.  Poza obszarem zabudowanym na drogach z jednym pasem jezdni do tej pory można było jechać 100 km/h. Teraz będzie to 90 km/h dla samochodów osobowych, motocykli i autobusów oraz 80 km/h dla pozostałych pojazdów. Spadnie też dozwolona prędkość na autostradach

Droga w Hiszpanii. Fot. Samu from Alpedrete/Flickr/CC BY 2.0

Do największej liczby wypadków dochodzi w Hiszpanii na drogach lokalnych Fot. Samu from Alpedrete/Flickr/CC BY 2.0

Rozmowy na temat obniżenia limitów prędkości na drogach trwają w Hiszpanii od dłuższego czasu. Jesienią Pere Navarro z Dyrekcji Generalnej ds. Ruchu (DGT) zapowiadał, że zmniejszenie dozwolonej prędkości na drogach znalazło się w rządowej agendzie. W tej chwili trwa już akcja informacyjna dotycząca nowych ograniczeń prędkości. Mają wejść w życie jeszcze tej zimy.

Hiszpanie nie zdecydowali się jednak na ograniczenie na drogach lokalnych do 80 km/h jak zrobili to np. Francuzi. Poza obszarem zabudowanym na drogach z jednym pasem jezdni będzie to dla większości pojazdów (samochodów osobowych, motocykli i autobusow) 90 km/h. Pozostałe pojazdy (ciężarówki, furgonetki, kampery o masie powyżej 3,5 tony) pojadą na tych drogach z maksymalną prędkością 80 km/h.

Zmieni się także dozwolona prędkość na autostradach. 120 km/h pojadą nimi motocykle i samochody osobowe. Samochody ciężarowe i furgonetki tylko 90 km/h, a pozostałe pojazdy w tym autobusy 100 km/h.

Najwięcej ofiar na drogach lokalnych

DGT konieczność zmian prędkości od miesięcy tłumaczyła tym, że to na drogach lokalnych dochodzi do największej liczby wypadków, w których giną ludzie. Aż 77 proc. ofiar śmiertelnych to osoby, które zginęły właśnie na takich drogach. Hiszpańskie służby obliczyły także, że większość powodowanych tam wypadków wynika ze zbyt dużej prędkość kierowców.

Coraz więcej państw Europy decyduje się na obniżanie dozwolonej prędkości na drogach lokalnych i to w większym stopniu niż Hiszpania, bo najczęściej obniża się ją  do 80 km/h. Taka prędkość obowiązuje już w Szwajcarii, Norwegii, Finlandii, Danii, Holandii, na Malcie, w Irlandii.

Od 1 lipca tego roku poza obszarem zabudowanym najwyżej 80 km/h można jeździć we Francji. Jeszcze dalej poszły władze belgijskiej Flandrii i już od ubiegłego roku na drogach lokalnych obowiązuje tam prędkość maksymalna 70 km/h.  Hiszpania ze 100 km/h należą do wąskiej grupy państw, które mają tak wysoki limit prędkości na drogach lokalnych.

AN