Connect with us

Społeczeństwo

Holandia: Na autostradzie maksymalnie 100 km/h

Opublikowano

-

Zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku miesięcy na holenderskich autostradach prędkość została obniżona do 100 km/h. Władze zdecydowały się na ten krok ze względu na przekroczenie kwot emisji tlenku azotu, ale nie wykluczone, że poprawi się także bezpieczeństwo. W 2018 r. liczba wypadków śmiertelnych na holenderskich autostradach była najwyższa od 10 lat

Autostrada w Holandii. Fot. CC0

Na holenderski autostradach w dzień pojedziemy z maksymalną prędkością 100 km/h. Fot. CC0

Nowy limit prędkości na autostradach obowiązuje od tego tygodnia. Holandia obniżając dozwolona prędkość ze 130 do 100 km/h stała się jednym z krajów z najniższą dozwolona prędkością na autostradzie. Maksymalnie 100 km/h pojedziemy jeszcze na Cyprze. W Norwegii na autostradach obowiązuje prędkość 100 i 110 km/h w zależności od odcinka. Polska ma spośród państw europejskich jeden z najwyższych limitów prędkości na autostradach – 140 km/h.

W Holandii prędkość 100 km/h obowiązuje w dzień. W nocy (między godz. 19 a 6 rano) będzie można jechać tak ja dawniej – 130 km/h. W tych godzinach autostradami porusza się tylko 8-10 proc. samochodów.

Tragiczny rok na autostradach

Holenderski rząd zdecydował się na obniżenie prędkości na autostradach ze względu na to, że kraj ten zbliżył się do kwot emisji tlenku azotu, których zobowiązał się nie przekraczać. Trzeba było zdecydować czy wycofać się z wielkich projektów infrastrukturalnych, ograniczyć spaliny wytwarzane w sektorze rolnym czy zmniejszyć prędkość na drogach szybkiego ruchu. Rząd rozważał nawet całkowity zakaz jazdy samochodem w niedzielę. Stanęło na ograniczeniu prędkości na autostradach.

Krok ten może poprawić nie tylko jakość powietrza, ale także bezpieczeństwo na holenderskich autostradach. Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) zwraca bowiem uwagę, że 2018 r. był na holenderskich autostradach najtragiczniejszym od dekady. Z danych holenderskiego instytutu bezpieczeństwa transportu (SWOV) wynika, że zginęło na nich aż 81 osób. Głównymi przyczynami śmiertelnych wypadków były nadmierna prędkość oraz nieuwaga za kierownicą.

Czy kierowcy dostosują prędkość do nowych limitów? Liczy na to holenderska policja, która póki co nie planuje wzmożonych kontroli.

AN