Connect with us

Społeczeństwo

Irakijczyk kupił w Niemczech lamborghini za 1,2 mln zł. W Danii mu skonfiskowali. Za prędkość

Opublikowano

-

Irakijczyk mieszkający w Norwegii kupił w Niemczech luksusowe Lamborghini Huracan. Nie dojechał do domu. Kilka kilometrów przed promem w Danii skoczył jeszcze zatankować. Jechał 236 km/h i złapała go policja. Auto przepadło na rzecz państwa
Lamborghini Huracan Fot. Flickr/Ben/CC BY 2.0

Lamborghini Huracan Fot. Flickr/Ben/CC BY 2.0

To najbardziej spektakularny przypadek efektów duńskiego prawa, które od 31 marca pozwala władzom na konfiskatę samochodów kierowcom, którzy decydują się na szaloną jazdę zagrażającą innym. Jak podał portal Nordjyske w Danii właśnie odebrano samochód Lamborghini Huracan warte ponad 1,2 mln zł.

Kupił w Niemczech i jechał do Norwegii

To luksusowe auto w Niemczech kupił sobie właśnie obywatel Iraku. Mieszka w Norwegii, więc nowym nabytkiem wracał do domu przez Danię. Stamtąd czekała go już tylko przeprawa promem, ale postanowił podjechać jeszcze kawałek, by zatankować na stacji paliw.

Na południe od Hjørring do kontrolę prędkości na trasie E39 prowadziła policja Północnej Jutlandii. Złapała go, bo jechał aż 236 km/h. – To było dla kierowcy trochę przykre – przyznał Nordjyske Jess Falberg, oficer prasowy policji Północnej Jutlandii. Dodał, że samochód został skonfiskowany i jego zdaniem nie będzie problemu z licytacją na rzecz skarbu państwa. W najbliższy piątek ma się tym zając sąd w Hjørring.

Nowe prawo w Danii – konfiskują nawet, gdy nie jesteś właścicielem

Tuż przed Wielkanocą w tym roku duński parlament zgodził się na radykalne zaostrzenie kar dla „szalonych” kierowców. Ustawa przewiduje tzw. konfiskatę osób trzecich. Zgodnie z tym prawem, kierowca, który będzie miał 2 promile alkoholu w organizmie albo dwukrotnie przekroczy dopuszczalną prędkość, straci pojazd. I to nawet wtedy, gdy to nie kierowca jest jego właścicielem.

Konfiskata wkrótce także w Polsce?

Polskie Ministerstwo Sprawiedliwości konsultuje właśnie między ministerstwami projekt zmiany prawa, który pozwoli na konfiskowanie samochodów w Polce pijanym kierowcom. Zgodnie z tym projektem auto straci kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie oraz taki, który spowoduje wypadek drogowy i zrobi to mając co najmniej 0,5 promila alkoholu.

luz