Connect with us

Społeczeństwo

Irlandia poucza: kierowcy powinni zwracać uwagę na starszych pieszych. Tak się robi kampanie!

Opublikowano

-

Irlandzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) uważa, że w ciąż za dużo starszych pieszych ginie na drogach. Dlatego promuje kampanię uczącą kierowców, że powinni na nich zwracać uwagę. Spot „Czy mnie widzisz” świetnie pokazuje, o co chodzi w uważnej jeździe

Irlandczycy nie godzą się na to, że seniorzy poruszający się pieszo narażeni są na nieuważnych kierowców. Dlatego RSA wypuścił właśnie kampanię skierowaną do kierujących pojazdami.

„Ta akcja przypomina ludziom, że wszyscy dzielimy drogi i tylko obserwując się nawzajem możemy właściwie zachowywać się na drodze.. W kampanii widzimy aktywną, starszą panią idącą na spacer. Podczas spaceru jej subtelne interakcje z innymi użytkownikami drogi są reprezentowane przez grafiki, które tłumaczą jej gesty. Podążamy za nią przez miasto i obserwujemy, jak rozwija się jej rozmowa z innymi użytkownikami dróg” – czytamy na stronie RSA

Starsza pani na filmie rozgląda się, przechodzi przez ulice i zauważa nadjeżdżający w jej kierunku samochód na drugim pasie. Ujęcia w klipie pokazują potem kierowcę, który zbliża się do seniorki. Nie widzi jej, jest zamyślony. Przez chwilę można się obawiać najgorszego. Zwłaszcza, że głos lektora mówi  „Zbyt wielu starszych pieszych ginie na naszych drogach”.

Na szczęście na klipie kierowca spogląda w jej pieszej i nagle dostrzega starszą panią. Bezpiecznie zwalnia swój samochód i wykonuje gest ręką, by potwierdzić pieszej, że ją dostrzegł. Starsza pani uśmiecha się i bezpiecznie przechodzi przez jezdnię.

W Polsce na przejściach dla pieszych najczęściej giną właśnie ludzie w podeszłym wieku. Tymczasem podczas naszych akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” policja wciąż skupia się na przekazie do pieszych. Na przykład ostatnią taką akcję Policji Mazowieckiej reklamował na Facebooku obrazek z pieszym przechodzącym przez przejście z telefonem. Według badań ITS na przejściach w telefonach pisze coś statystycznie 1 proc. pieszych.

luz