Connect with us

Społeczeństwo

Jak Polska zamierza podnieść bezpieczeństwo na drogach do 2030 r.? Opublikowano narodowy program

Opublikowano

-

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowała plan działań na lata 2021-2030. Za osiem lat na polskich drogach ma ginąć mniej niż 1500 osób rocznie, czyli prawie o połowę mniej niż obecnie

Krajowa Rada BRD z rocznym poślizgiem (widocznie w 2021 r. prowadzono w Polsce działania bez planów) opublikowała Narodowy Program Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2021-2030.

Zakłada on, że do 2030 r. na polskich drogach zginie rocznie maksymalnie 1455 osób, a rannych rocznie będzie nie więcej niż 5317.

Problem w tym, że nie wiadomo, jak rząd chciałby to osiągnąć. Cele zapisane w narodowym programie są tak ogólne, iż nie sposób wywnioskować, jakie działania zostaną w Polsce wdrożone. W strategii zapisano więc – tak jak od dekady wpisuje się to wyłącznie na papierze – że musi powstać państwowa jednostka wiodąca w sprawach BRD, bo obecnie nikt tej polityki nie koordynuje.

W działaniach dotyczących inżynierii zapisano np. „wdrażanie środków ochrony uczestników ruchu”. Co dokładnie? Nie wiadomo. Szwedzi np. budują krajowe drogi w systemie 2+1 rozdzielone barierą. W Polsce musi nam wystarczyć zapis, że coś tam będziemy wdrażać…

I tak jest w każdym dziale opisanym w narodowej strategii. Dzięki temu urzędnicy mogą coś zrobić, albo mogą zrobić niewiele i… nadal będzie to zgodne z narodowym planem.

Czy po 20 latach planowania, nie stać nas na wizję z konkretami? Widocznie wciąż jeszcze nie.

luz