Connect with us

Społeczeństwo

Jak utrzymać bezpieczną odległość wymaganą w Polsce? Trzy łatwe sposoby

Opublikowano

-

Policja coraz częściej informuje o mandatach dla kierowców, którzy nie utrzymują bezpiecznej odległości na drogach szybkiego ruchu. Tymczasem wielu kierowców po prostu nie wie, jaka to powinna być odległość i jak ją łatwo ocenić. Podajemy trzy sposoby

Bezpieczna odległość została w polskim prawie dokładnie wyznaczona na drogach ekspresowych i autostradach (co nie znaczy, że nie warto jej też utrzymywać na pozostałych trasach).

Ma to być odległość od poprzedzającego nas pojazdu równa połowie naszej prędkości wyrażonej w metrach. Jadąc więc 140 km/h powinniśmy zachować minimum 70 m odstępu od poprzedzającego nas samochodu. Jadąc 100 km/h musimy mieć 50 m odstępu.

Zasada jest więc prosta. Jednak niewielu wie, jak w praktyce łatwo taki odstęp odmierzyć. Dlatego podajemy trzy łatwe zasady.

Zasada 2 sekund

Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na utrzymanie poprawnej odległości od poprzedzającego nas pojazdu jest tzw. zasada dwóch sekund. Na czym polega? Obieramy sobie jakiś punkt odniesienia przy drodze, patrzymy, kiedy minie go poprzedzający nas samochód i odliczamy dwie sekundy. Nie powinniśmy do tego punktu dotrzeć przed odliczeniem dwóch sekund. Jeśli tak się dzieje, musimy zwolnić.

Wizualizacja zasady dwóch sekund Źródło: brd24.pl

Przy okazji tej zasady warto pamiętać, że np. ciągnąc przyczepkę musimy dodać sobie ekstra czas – gdyż nasza droga hamowania się wydłuża. Tak samo, gdy pada deszcz. Wówczas warto odliczać nawet 4 sekundy. Wszak nie chodzi o to, by nie dostać mandatu od policji, ale o to, by w razie zatrzymania się poprzedzającego nas pojazdu, nie najechać na niego i nie spowodować wypadku.

Zasadę dwóch sekund dobrze tłumaczy ten anglojęzyczny spot:

 

Słupki pikietażowe 

Słupki pikietażowe na autostradzie A1. Fot. GDDKiA

Nieco trudniejszym sposobem, choć możliwym do wyrobienia sobie wyobrażenia i nawyku jest zwrócenie uwagi na słupki pikietażowe przy drogach. W Polsce są one stawiane co 100 m. Wiadomo więc, że przy maksymalnych prędkościach autostradowych w naszym kraju (140 km/h) wystarczy utrzymywać odległość prawie tak dużą jak odległość między dwoma słupkami pikietażowymi.

Oszacowanie liczby pojazdów

Ci, którzy potrafią dość dobrze wzrokowo oszacować odległości, mogą wyobrazić sobie odległość jako liczbę samochodów osobowych, które powinni zmieścić się między nim a poprzedzającym go pojazdem. Średnio samochody osobowe mają 4-5 m długości. Łatwo więc sobie uzmysłowić, że przy jeździe 100 km/h bezpieczna odległość od poprzedzającego pojazdu powinna mieścić między nami a nim ok. 10 samochodów osobowych.

Samochody na drodze. Źródło: rgbstock.com

Przy 100 km/h na drodze szybkiego ruchu musimy zachować taki dystans od poprzedzającego nas pojazdu, żeby „zmieściło” się tam ok. 10 samochodów osobowych

luz