Connect with us

Społeczeństwo

Jest postępowanie dyscyplinarne w sprawie adwokata za jego wypowiedzi po wypadku śmiertelnym

Opublikowano

-

Adwokat, który uczestniczył w wypadku śmiertelnym, i którego winę w nim wstępnie wskazała policja, w Internecie mówił o starym pojeździe ofiar i radził ludziom kupować lepsze samochody. Wzbudził powszechne oburzenie. Zareagowała Izba Adwokacka – wszczęła w jego sprawie postępowanie dyscyplinarne
Po lewej - miejsce śmiertelnego wypadku. Po prawej - adwokat, który nagrał film w tej sprawie Źródła:Facebook/OSP w Barczewie/Instagram/@adwokatnowejery/Twitter/Jan Śpiewak

Po lewej – miejsce śmiertelnego wypadku, w którym kilka dni temu zginęły dwie kobiety. Po prawej – adwokat Paweł K., który zdaniem policji spowodował wypadek. Nagrał film w tej sprawie, w którym zalecał kupowanie bezpieczniejszych aut niż te, którymi  jechały ofiary wypadku Źródła: Facebook/OSP w Barczewie/Instagram/@adwokatnowejery/Twitter/Jan Śpiewak

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec Pawła K. po tym, jak łódzki adwokat wypowiedział się w Internecie o wypadku śmiertelnym, w którym uczestniczył. Wstępnie policja wskazała tam winę Pawła K., który miał mercedesem zjechać na przeciwny pas ruchu i doprowadzić do zderzenia czołowego. Autem, w które uderzył, podróżowały dwie kobiety. Zginęły na miejscu.

Po wypadku adwokat na instagramie zamieścił nagranie, w którym mówił m.in. że wiele samochodów na polskich drogach jest starych i że warto kupować choćby na kredyt bezpieczniejsze samochody. Tak jednoznacznie sugerował, że ofiary wypadku, w którym uczestniczył jechały „starym” pojazdem. „(…) zapominamy moi drodzy o tym, że po naszych drogach poruszają się trumny na kółkach. I to była konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach” – mówił adwokat na filmie [CZYTAJ WIĘCEJ O TYCH WYPOWIEDZIACH I O TYM, CO PISAŁA ZNANA INFLUENCERKA, KTÓREJ GOŚCIEM WESELNYM BYŁ ADWOKAT]

 

 

Na sprawę zareagował wiceminister sprawiedliwości. „Szokująca wypowiedź, tym bardziej, że padła z ust adwokata. Zleciłem analizę zabezpieczonego nagrania pod kątem odpowiedzialności dyscyplinarnej. Liczę, że podobne działania podejmie sam samorząd adwokacki” – napisał na Twitterze Sebastian Kaleta.

Samorząd adwokacji: Takie wypowiedzi na temat tragedii nie przystoją żadnemu człowiekowi

Po kilku godzinach od ujawnienia tej sprawy, samorząd adwokacki opublikował oświadczenie Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi – adw. dr Sylwestra Redeła. Dziekan poinformował, że wobec Pawła K., adwokata Izby Łódzkiej, wszczęte zostało postępowanie dyscyplinarne.

„Jesteśmy głęboko poruszeni ogromną tragedią, do której doszło 26 września 2021 roku, a w której życie straciły dwie kobiety. Współczujemy rodzinom ofiar i składamy im najszczersze kondolencje. Jednocześnie jesteśmy zbulwersowani reakcją jednego z uczestników wypadku drogowego – adwokata Izby Łódzkiej” – czytamy w piśmie. – „Podkreślamy, że takie wypowiedzi na temat tragedii nie przystają żadnemu człowiekowi. Adwokat tak w życiu codziennym, jak i podczas wykonywania pracy zawodowej musi wykazywać się poczuciem głębokiej empatii, tym bardziej zrozumieniem dla cierpienia rodzin i bliskich osób, które poniosły śmieć w wypadku”.

Dziekan podkreślił, że łódzcy adwokaci wyrażają stanowczy sprzeciwi nie akceptują tego rodzaju zachowań. „Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Łodzi, niezwłocznie po zapoznaniu się z treścią zamieszczonego w social mediach nagrania, wszczął postępowanie dyscyplinarne” – poinformował adw. dr Sylwester Redeł.

Adwokat nie chce rozmawiać z mediami

Próbowaliśmy porozmawiać z Pawłem K. o samym wypadku i o tym, co powiedział potem w Internecie. Odpisał nam, że przynajmniej do czasu poczynienia ustaleń przez policję i prokuraturę w sprawie wypadku, w którym uczestniczył, nie zamierza się wypowiadać publicznie. Swoje konto na Instagramie zamknął przed publicznością.

Łukasz Zboralski