Connect with us

Społeczeństwo

Kącik edukacyjny BRD w szpitalu dziecięcym w Warszawie

Znaki drogowe, tablice multimedialne i gry – w szpitalu pediatrycznym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie powstała sala do nauki bezpiecznego zachowania na drodze oraz pierwszej pomocy. Stworzył ją warszawski WORD w ramach pilotażowego programu

Opublikowano

-

Znaki drogowe, tablice multimedialne i gry – w szpitalu pediatrycznym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie powstała sala do nauki bezpiecznego zachowania na drodze oraz pierwszej pomocy. Stworzył ją warszawski WORD w ramach pilotażowego programu

Kącik drogowy w szpitalu dziecięcym przy ul. Niekłańskiej. Fot. brd24.pl

Udział w pierwszej lekcji z instruktorem WORD Warszawa wzięli udział czwarto i piątoklasiści, którzy leczą się w szpitalu na Niekłańskiej. Między innymi rozwiązywali quiz o bezpieczeństwie na drodze. Fot. brd24.pl

Nowo otwarte sale dla dzieci szybko wzbudziły zainteresowanie młodych pacjentów, którzy jeszcze przed inauguracją zaglądali do środka. W zaaranżowanych dwóch pomieszczeniach w gmachu szpitala przy ul. Niekłańskiej w Warszawie pojawiły się multimedialna tablica, szereg znaków drogowych, stojaki wypełnione grami i książkami o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Na najmłodszych czekają fantomy, na których mogą uczyć się zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Sala została wyposażona także w dziecięce stoliki, kolorowe pufy i siedziska w kształcie samochodów służb ratunkowych. – Staraliśmy się wyposażyć kącik w niezbędne i najbardziej przemawiające do świadomości dzieci pomoce dydaktyczne. Edukatorami będą moi najlepsi egzaminatorzy, którzy mają dar bezpośredniego trafiania do świadomości dzieci – mówi Dariusz Marek Szczygielski, dyrektor WORD Warszawa. WORD przeszkoli także nauczycieli, harcerzy i wolontariuszy, którzy będą prowadzić zajęcia dla małych pacjentów.

Wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk, który otworzył kącik drogowy na Niekłańskiej zwrócił uwagę, że często te dzieci, które w szpitalu przebywają długo rozpiera energia. – Ważne żeby je czymś zająć, ale to nie może być tracenie czasu. Tę energię warto wykorzystać na naukę. Stąd pomysł kącików BRD, które bawią ucząc – powiedział.

Ćwiczenia z fantomem

Czwarto- i piątoklasiści już w dniu otwarcia kącika wzięli udział w pokazowej lekcji, którą poprowadzili instruktorzy WORD Warszawa. Wykorzystano do niej tablicę multimedialną i fantomy. Dzieci wzięły uczestniczyły w quizie na temat bezpiecznego zachowania na drodze, zdobywały też wiedzę o podstawach pierwszej pomocy. Na swoje oddziały najmłodsi wrócili z zestawami odblasków i ledowych światełek do zaczepienia na rękę lub obuwie. Rafał Grodzicki z WORD Warszawa zaznacza, że nie bez powodu już maluchy trzeba uczyć zasad zachowania się w ruchu drogowym.

Kącik drogowy w szpitalu dziecięcym przy ul. Niekłańskiej. Fot. brd24.pl

Kącik drogowy w szpitalu dziecięcym przy ul. Niekłańskiej został wyposażony w znaki drogowe, tablice multimedialną czy zestawy gier i książek. Fot. brd24.pl

– Dzieci mają bardzo chłonne umysły, szybko się uczą i wykorzystują wiedzę w praktyce – mówi Grodzicki. -Wartością dodaną jest to, że pouczają rodziców. Po takich zajęciach dziecko siedzące z tyłu w samochodzie zwraca rodzicom uwagę: „tata, zapnij pasy”, „mama jedziesz za szybko”. Dzieci stają się takim cenzorem tego, co robią na drodze rodzice. Uważają, że byli na zajęciach, mają wiedzę przekazaną przez wykładowców, więc zwracają starszym uwagę.

Nie tylko w szpitalach

Podobny kąciki drogowy do tego na Niekłańskiej został otwarty w czerwcu na oddziale pediatrycznym szpitala wojewódzkiego w Radomiu. Kolejny powstanie w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. To pilotażowy projekt samorządu województwa mazowieckiego i Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jeśli pilotaż potwierdzi słuszność przedsięwzięcia, WORD-y będą tworzyć takie miejsca w kolejnych szpitalach.

Koszt adaptacji pomieszczenia w zależności od jego wielkości to ok. 16 tys. zł w wersji podstawowej i 25 tys. zł w wersji rozbudowanej. Środki na ten cel pochodzą z budżetów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. – Nie ma takiej ilości pieniędzy, czasu, pracy intelektualnej, których nie warto by poświecić temu by uchronić dzieci przed wypadkiem – mówi dyrektor Szczygielski. – Każde miejsce jest dobre żeby dotrzeć z przesłaniem do dzieci. Chcemy uatrakcyjnić dziecku pobyt w szpitalu, ulżyć mu w trudnej sytuacji ucząc przez zabawę. Mamy nadzieję, że dzięki tej profilaktyce nie wrócą do szpitala w roli uczestników wypadków.

Zadowolenia z otwarcia bezpiecznego kącika nie kryła Alicja Kott dyrektorem Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 282, która działa przy placówce na Niekłańskiej. – Szpital ma przede wszystkim leczyć, ale nauka dla naszych uczniów, którzy musza przebywać w szpitalu jest bardzo ważna – mówi. I dodaje, że kącik pomoże uatrakcyjnić zajęcia szkolne jak i cały pobyt najmłodszych w szpitalu.

Kącik drogowy w szpitalu dziecięcym przy ul. Niekłańskiej. Fot. brd24.pl

Do nauki tego jak należy się zachować kiedy ktoś potrzebuje pomocy instruktor WORD Warszawa wykorzystał fantom, w który jest wyposażony kącik drogowy. Fot. brd24.pl

Dyrektor WORD Warszawa zapowiedział już, że ma kolejny edukacyjny pomysł. Chce by podobne kąciki drogowe powstawały w szkołach. – W przypadku Warszawy chcemy je tworzyć przy współpracy z dzielnicami. Spróbujemy wskazać te placówki, które mogłyby się stać dzielnicowymi centrami bezpieczeństwa ruchu drogowego. WORD wykorzysta na ten cel własne środki – mówi Szczygielski.

Agnieszka Niewińska

Tekst powstał we współpracy z WORD w Warszawie

logo_word