Connect with us

Społeczeństwo

Kamil dostał mandat za prędkość. Nie podziałało. Kilka godzin później zabił się na drodze

Opublikowano

-

Choć kierowcy się złoszczą na kary, to mandaty i punkty karne są dla nich często ocaleniem – dzięki nim zdejmują nogę z gazu. Nie na wszystkich to jednak działa. 20-latek z gminy Żółkiewka został ukarany m.in. za przekraczanie prędkości motocyklem. Kilka godzin później wbił się w tył busa i zginął

Miejsce śmiertelnego wypadku młodego motocyklisty Fot. Policja

Wysokie kary stopują zapędy kierowców. Wiemy to ze statystyk polskiej policji. Po urealnieniu kar za najniebezpieczniejsze wykroczenia drogowe, liczba śmiertelnych wypadków na polskich drogach spadła aż o 1/3 (tysiąc zgonów mniej rocznie od 2022 r.).

Portal brd24.pl przedstawił też analizę, z której wynika, na jakich kierowców mandaty podziałały najbardziej. Okazało się, że najmocniej kar finansowych i punktów boją się… najmłodsi kierowcy. To w grupie 18-24 lata nastąpiły najbardziej spektakularne spadki. Kierowcy w tym wieku spowodowali w 2022 r. aż o blisko 43 proc. wypadków mniej niż średnio w latach przed pandemią. Zabili też o ponad 40 proc. mniej osób na drogach i ranili blisko 45 proc. mniej ludzi.

Kierowcy z tej grupy wiekowej średnio w latach 206-2019 powodowali rocznie 5349 wypadków drogowych, w których ginęło 475 osób a nieco ponad 7 tys. zostawało rannymi. W 2022 r. ta grupa kierujących spowodowała 3059 wypadków, w których zginęło 281 osób, a 3910 zostało rannych.

Nie zawsze mandat powstrzymuje zapędy

Historia 20-letniego Kamila z gminy Żółkiewka pokazuje, że nie ma narzędzi idealnych – nie na wszystkich odstraszająco działają punkty karne i grzywny.

13 kwietnia został złapany przez policję, gdy motocyklem yamaha przekraczał dopuszczalną prędkość oraz nieprawidłowo wyprzedzał. Funkcjonariusze ukarali go za to mandatem.

Tego samego dnia późnym wieczorem – około godziny 21.30 – Kamil jechał motocyklem drogą wojewódzką nr 835. W miejscowości Giełczew wbił się w tym poprzedzającego go busa marki opel. 20-letni motocyklista zginął na miejscu.

ai