Connect with us

Społeczeństwo

Każdy może uderzyć w piratów. Aplikacja w smartfonie mierzy prędkość i przygotowuje raport na policję

Opublikowano

-

Brytyjczycy opracowali aplikację na smartfony, która na podstawie krótkiego filmu potrafi obliczyć prędkość pojazdu i wygenerować raport na policję. Program korzysta z algorytmów opartych o AI i jest dokładny jak radary
Przykładowy raport o przekroczeniu prędkości przygotowany za pomocą aplikacji Speedcam Anywhere Źródło: Speedcamanywhere.com

Przykładowy raport o przekroczeniu prędkości przygotowany za pomocą aplikacji Speedcam Anywhere Źródło: Speedcamanywhere.com

W Polsce coraz częściej kierowcy wysyłają nagrania z kamer samochodowych policji. Nagrywają tych, którzy wyprzedzają w niedozwolonych miejscach, zachowują się agresywnie, wyprzedzają przed przejściami dla pieszych itd. Skrzynki policji zapełniają też zdjęcia od mieszkańców miast, którzy nie zgadzają się na patologię z parkowaniem na chodnikach – tam, gdzie jest to zakazane lub w sposób, który utrudnia przejście.

Jednego tylko do tej pory nikt nie mógł zrobić – udowodnić kierowcom przekraczania prędkości. Tu nastąpił jednak prawdziwy przełom. Brytyjczycy opracowali właśnie aplikację Speedcam Anywhere, dzięki której każdy może nagrać pędzący przez miejscowość samochód i udowodnić, że kierowca przekraczał prędkość. Wystarczy krótki film nagrany pod kątem 45 stopni własnym smartfonem. Takie dane – dzięki algorytmom AI – przetwarzane są potem na serwerach twórców aplikacji.

Generowany jest z tego dobrze przygotowany raport ze szczegółami wykroczenia – przeszukiwana jest m.in. baza pojazdów na podstawie zarejestrowanej tablicy rejestracyjnej. Twórcy aplikacji – którymi są brytyjscy naukowcy z tamtejszych uniwersytetów i ludzie z doświadczeniem z Doliny Krzemowej – twierdzą, że oszacowanie prędkości pojazdu jest bardzo dokładne. To +/- 2 mph, czyli aplikacja podaje wynik prędkości z dokładnością do 3 km/h.

Na razie algorytm Speedcam Anywhere nie został jeszcze zweryfikowany przez brytyjskie MSW, dlatego wykroczenia nim zarejestrowane nie będą stanowić dowodu, na podstawie którego policja może ukarać kierowcę. Z pewnością jednak takie dowody przysyłane policji mogą być wskazówką do tego, w których miejscach powinny się pojawić patrole, które uspokoją ruch na drodze.

Używanie aplikacji nie jest darmowe. Kosztuje ok. 80 zł za możliwość nagrania 100 filmów w trybie PRO i ok. 1000 filmów w trybie podstawowym.

Aplikacja na razie dostępna jest do pobrania w sklepie Play Google tylko w Wielkiej Brytanii. Wkrótce ma być dostępna także na terenie USA i innych krajów.

luz