Connect with us

Społeczeństwo

Kierowca ciężarówki spowodował wypadek, ranił pieszą. Sąd: 2,5 tys. zł grzywny i może jeździć dalej

Opublikowano

-

Kierowca ciężarówki najechał na tył samochodu przepuszczającego pieszą na pasach. Kobieta doznała złamań kości. Sąd Rejonowy w Giżycku uznał, że szofer z ciężarówki ma zapłacić 2,5 tys. zł grzywny. Nie zatrzymał mu choćby czasowo uprawień do kierowania
Fot. CC0

Fot. CC0

Do tego wypadku doszło 17 listopada ubiegłego roku (w miejscowości „W” – sądy w wyrokach anonimizują nawet nazwy miejscowości). Kierowca samochodu osobowego zatrzymał się przed przejściem, by ustąpić pierwszeństwa przechodzącej tamtędy kobiecie. Jadący za nim zawodowy kierowca – prowadzący ciężarówkę z naczepą – nie zachował nie tylko ostrożności w dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych, ale i nie zachował bezpiecznego odstępu od poprzedzającego go auta.

Gdy piesza E.S. była już na pasach, kierowca ciężarówki R.K. najechał na tył osobówki. Auto osobowe wjechało w pieszą. Kobieta doznała złamania „obu gałęzi lewej kości łonowej”. Sprawę zakwalifikowano więc, jako wypadek drogowy i trafiła przed sąd.

Rozpatrzył ją Sąd Rejonowy w Giżycku. Sędzia Bogdan Wałachowski uznał, że sprawca popełnił czyn mający znaczną społeczną szkodliwość. Naruszył kilka istotnych zasad w ruchu drogowych „w skutek lekkomyślności, w obrębie przejścia dla pieszych”. Jednocześnie sędzia uznał, że na korzyść oskarżonego przemawia fakt, iż wcześniej nie był karany.

Sędzia ukarał kierowcę ciężarówki wyłącznie grzywną w kwocie 2,5 tys. zł. W treści wyroku nie ma słowa o choćby czasowym zatrzymaniu uprawnień do kierowania.

Sprawca ma też zapłacić na rzecz pokrzywdzonej pieszej 5 tys. zł nawiązki. Taką samą kwotę ma zapłacić pieszej za zwrot kosztów zastępstwa procesowego. Kierowca ciężarówki zapłacić ma też koszty sądowe w wysokości 152,25 zł.

Orzeczenie jest nieprawomocne.

luz