Connect with us

Społeczeństwo

Konkurs dla młodych kierowców. Można wygrać mercedesa na 2 miesiące

Młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków. PZM postanowił ich pouczyć w nietypowy sposób – rozpoczął konkurs z nagrodami

Opublikowano

-

Młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków. PZM postanowił ich pouczyć w nietypowy sposób – rozpoczął konkurs z nagrodami

PZM konkurs. Fot. Materiały PZM

Według statystyk Komendy Głównej Policji, kierowcy w wieku 18-24 lat są w grupie najbardziej niebezpiecznych kierowców z najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. Tylko w 2017 r. młodzi spowodowali ponad 5,5 tys. wypadków (prawie 20 proc. wszystkich wypadków z winy kierujących pojazdami), w których zginęło ponad 450 osób, a ponad 7 tys. osób zostało rannych. Co trzeci wypadek młodego kierowcy związany był z nadmierną prędkością.

Rząd nie bardzo potrafi na to wpłynąć – wszystkie regulacje, które miały pomóc młodym kierowcom zostały odłożone do nieznanego terminu (bo nie działa CEPiK 2.0).

Pomóc za to próbują organizacje pozarządowe. Polski Związek Motorowy (PZM) wraz z partnerami postanowili promować bezpieczną jazdę i zmienić tendencję młodych ludzi do ryzykownych zachowań na drodze. Ogłosili konkurs „Najbezpieczniejszy Młody Kierowca”.
Wziąć może w nim udział każdy kierowca w wieku 18-24 lat. Nagrody? Można na dwa miesiące dostać Mercedesa, a oprócz tego do wygrania jest nawigacja czy wideorejestrator.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy w dniach 12 czerwca – 7 lipca rozwiązać test na stronie www.NajbezpieczniejszyMlodyKierowca.pl.
Test składa się z 30 pytań za każdym razem losowanych z puli 200 pytań w różnych dziedzinach:
• przepisy ruchu drogowego,
• pierwsza pomoc przedmedyczna,
• największe zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego,
• ekojazda,
• zachowanie w sytuacjach krytycznych.
Pytania testowe są wielokrotnego wyboru, do testu można podchodzić maksymalnie 3 razy. Liczy się poprawność odpowiedzi oraz czas wypełnienia testu.

30 najlepszych w tym teście spotka się w finale konkursu, który zaplanowano na 6 października w Warszawie.

Sponsorami strategicznymi konkursu są: Auto Frelik i InterRisk. Partnerzy merytoryczni: Komenda Główna Policji i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie.

„Najbezpieczniejszy Młody Kierowca” wspiera kampanię bezpieczeństwa ruchu drogowego #3500LIVES organizowaną przez Międzynarodową Federację Samochodową FIA.

red