Connect with us

Społeczeństwo

Konkurs MSW dla szkół wygrał klip z poważnym błędem

W konkursie MSW „Błyskotliwi” pierwsze miejsce zajął film uczniów LO z Sokółki. – W tym klipie promuje się niebezpieczne zachowania, dziewczynka idzie nieprawidłową stroną drogi – zauważył instruktor jazdy Rafał Górski. Ministerstwo tłumaczy, że jury odjęło za to punkty, ale ten film i tak otrzymał ich w sumie najwięcej

Opublikowano

-

W konkursie MSW „Błyskotliwi” pierwsze miejsce zajął film uczniów LO z Sokółki. – W tym klipie promuje się niebezpieczne zachowania, dziewczynka idzie nieprawidłową stroną drogi – zauważył instruktor jazdy Rafał Górski. Ministerstwo tłumaczy, że jury odjęło za to punkty, ale ten film i tak otrzymał ich w sumie najwięcej

Kadr z filmu "Bądź błyskotliwy, noś odblaski" - zwycięzcy konkursu MSW "Odblaskowi"

W zwycięskim filmie promującym noszenie odblasków pokazywana jest dziewczynka, która idzie nieprawidłową stroną drogi. – To propagowanie łamania ustawy Prawo o ruchu drogowym – mówi instruktor jazdy Rafał Górski. I ostrzega, że to może kształtować nieprawidłowe zachowania młodych ludzi. Fot. Youtube

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zorganizowało ciekawy konkurs dla szkół na amatorskie spoty filmowe, promujące noszenie odblasków przez pieszych. Uczniowie przysłali aż 184 własne produkcje. Jury konkursu wybrało trzy najlepsze.
Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 6 tys. zł otrzymali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, drugie miejsce zajął klip Katolickiego LO im. Papieża Jana Pawła II w Bigłoraju (5 tys. zł), a trzecie – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jakuba Wejhera w Wejherowie.

Dziecko z odblaskiem, ale idące prawą stroną drogi

Filmy są – jak na amatorskie produkcje – naprawdę niezłe. Ale pojawił się problem ze zwycięskim klipem „Bądź błyskotliwy, noś odblaski”. – Spot, który otrzymał pierwsze miejsce propaguje nieprawidłowe zachowanie na jezdni – zwraca uwagę Rafał Górski, instruktor jazdy i autor bloga poprawojazdy.pl – Poza terenem zabudowanym należy iść po lewej stronie jezdni – podkreśla.

Tymczasem w reklamówce LO z Sokółki prezentowane są dwie sytuacje z dzieckiem idącym bokiem drogi, ale w obu sytuacjach (raz bez odblasków, raz z nimi) dziewczynka idzie prawą stroną szosy. To złamanie jednej z podstawowych zasad, o której uczy się dzieci już w przedszkolach.

Zobacz film „Bądź błyskotliwy, noś odblaski” i produkcje pozostałych laureatów konkursu MSW

MSW broni decyzji o wyróżnieniu

Górski interweniował w ministerstwie. Zwrócił uwagę na nieprawidłowe zachowanie, które poprzez taki film może mylić młodzież oglądającą klip. To o tyle ważne, że MSW planuje wykorzystywać zwycięskie spoty do promowania w mediach bezpiecznych zachowań wśród pieszych.

Resort uważa jednak, że wyróżnienie pierwszym miejscem filmu nie było błędem. – Jestem przekonany, że dzięki konkursowi „Błyskotliwi” – zarówno wykonawcy, jak i osoby oglądające ocenione filmy – przyswoili sobie wiedzę o konieczności noszenia odblasków – argumentuje w oficjalnej odpowiedzi Jarosław Buczek, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej MSW. – Nawet jeśli pieszy, co zdarza się nader często, wybiera przeciwną stronę drogi, niż wskazuje ustawodawca, dzięki odblaskom umieszczonym na wysokości kolan, dłoni oraz w okolicy klatki piersiowej i pleców jest lepiej widoczny, a tym samym bardziej bezpieczny, niż poruszający się w analogiczny sposób bez elementów odblaskowych.

Przedstawiciel resortu zaznaczył też, że klipy uczniów oceniono w kontekście czterech aspektów i jurrorzy odjęli punkty filmowi LO z Sokółki w elemencie „wartość merytoryczna – przekazane informacje są zgodne z zasadami bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym zawartym w polskim prawie”. – Nie mniej jednak nawet umniejszona liczba punktów w tym obszarze nie wpłynęła na fakt, iż spot ten otrzymał najwyższą liczbę punktów w klasyfikacji ogólnej – zajmując tym samym pierwsze miejsce w rzeczowym konkursie – zaznaczył Jarosław Buczek.

Górski: nie można wpajać złych zachowań

To tłumaczenie nie bardzo przekonuje instruktora jazdy. – Nie można przy okazji propagowania słusznej idei noszenia odblasków przez pieszych wpajać młodym ludziom braku poszanowania dla prawa lub kształtować w nich nieprawidłowe zachowania, które będą skutkowały w przyszłości – mówi Rafał Górski. – Ten spot nie powinien w ogóle zostać zakwalifikowany do konkursu i podlegać ocenie. I to nie tylko w moim mniemaniu, bo nawet w regulaminie konkursu MSW był zapis, że film konkursowy nie może propagować treści niezgodnych z prawem. A ten film propaguje łamanie Prawa o ruchu drogowym.

luz