Connect with us

Społeczeństwo

Kontrowersyjny piknik w Czernichowie przełożony

Opublikowano

-

Gmina Czernichów poinformowała, że nie odbędzie się dziś piknik „Pożegnanie lata 2023”. Oficjalnie – z powodów pogodowych. Brd24.pl ujawnił, że główną atrakcją samorządowego wydarzenia mieli być członkowie grupy Need For Speed Cracow, która w Internecie pokazuje łamanie prawa na drogach i nielegalne wyścigi
Kadr z filmu ze spotkania Need For Speed Cracow. Widać na nim start wyścigu samochodów na publicznej drodze Źródło:Youtube/ Galezia Studio

Kadr z filmu ze spotkania Need For Speed Cracow. Widać na nim start wyścigu samochodów na publicznej drodze Źródło:Youtube/ Galezia Studio

Dwa dni temu w portalu brd24.pl opisaliśmy imprezę, na którą zapraszała oficjalnie gmina Czernichów w mediach społecznościowych. Piknik rodzinny „Pożegnanie lata 2023” miał odbyć się dziś (6 sierpnia). Jako główną atrakcję zapowiedziano udział grupy Need For Speed Cracow. Jej członkowie mają przyjechać na festyn pokazać „unikatowe fury”. To mocne, usportowione auta. Plakat festynu zapowiada, że grupa Need For Speed Cracow „udzieli wskazówek jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się po drogach publicznych; jednocześnie czerpiąc frajdę z jazdy tak nietuzinkowymi samochodami”.

Wskazaliśmy, że członkowie grupy Need For Speed Cracow dokumentują na filmach pokazywanych w sieci, jak szaleją samochodami po publicznych trasach m.in. driftują na rondzie. Z innych filmów uczestników tych spotkań wynika z kolei, że grupa ma specjalny kanał do porozumiewania się i podczas jednej nocy kilkukrotnie zmienia „spoty”, czyli miejsca spotkań. Uczestnicy jasno przyznają, że w takich miejscach odbywają się nielegalne wyścigi. Ich fragmenty widać zresztą na filmach zamieszczonych na YouTube.

Główny organizator pikniku – miejscowy radny Marian Dudek – w rozmowie z nami nie dostrzegał problemu w tym, by taka grupa pojawiła się na gminnym wydarzeniu. Mówił, że to on decyduje, kogo zapraszać, a nie dziennikarze. Podobnie zachowywał się w rozmowie z Radiem Kraków, które poruszyło tę sprawę.

Pani wójt broni pomysłu na imprezę, ale piknik zostaje przełożony

Tak samo, jak radny na sprawę patrzy wójt gminy Czernichów Danuta Filipowicz. Na gminnym profilu Facebook broniła pomysłu na imprezę.

„Obecność samochodów sportowych na polskich drogach nie jest zabroniona, produkcja samochodów rozwijających duże prędkości nie jest zabroniona, a szybka jazda po TORACH SPORTOWYCH podkreślam PO TORACH – również nie jest zabroniona. Policja na pewno będzie też patrolować teren. Natomiast mnie zaskakuje fakt, że komentują osoby, które na FB mają zdjęcia z butelkami alkoholu podczas „uprawiania” sportu, albo dodatkowo publikujące mandaty za przekroczenie prędkości – bo to takie ‚ludzkie’. A Jeśli chodzi o Piknik niedzielny to powtórzę: obecność ekipy zaproszonej przez Pana Radnego wiąże się z edukacją na temat bezpiecznego i zgodnego z prawem poruszania się po drogach i o to Pan Radny na pewno zadba i dopilnuje” – napisała wójt Filipowicz.

Jej tłumaczenie nie spodobało się mieszkańcom. Pod tym postem na profilu gminy dziesiątki osób wyrażają niezadowolenie z pomysłu na promowanie takiej samochodowej grupy.

Niespodziewanie dziś gmina poinformowała, że piknik jednak się nie odbędzie. Oficjalnie – z przyczyny warunków pogodowych. Zabawa została przesunięta na 13 sierpnia. Nie wiadomo, czy odbędzie się w takiej samej formule.

luz