Connect with us

Społeczeństwo

„Lato w mieście” z WORD Warszawa. Wakacyjna akcja edukacyjna dla dzieci

Jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę i w co powinien być wyposażony rowerzysta – między innymi tego uczą najmłodszych egzaminatorzy WORD w Warszawie, którzy we współpracy z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Samorządem Województwa Mazowieckiego w letnich miesiącach prowadzą zajęcia z najmłodszymi

Opublikowano

-

Jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę i w co powinien być wyposażony rowerzysta – między innymi tego uczą najmłodszych egzaminatorzy WORD w Warszawie, którzy we współpracy z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Samorządem Województwa Mazowieckiego w letnich miesiącach prowadzą zajęcia z najmłodszymi

word

Egzaminatorzy WORD Warszawa poprowadzili zajęcia dla dzieci w Pogorzeli w gminie Osieck. Fot. Facebook Gmina Osieck

Akcja Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie i Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego prowadzona jest w miejscowościach, w których samorządy lokalne zaproponowały zajęcia dzieciom spędzającym wakacje w miejscu zamieszkania. – Włączenie się w tą akcję ma na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z uczestnictwa w ruchu drogowym zwłaszcza niechronionych użytkowników dróg (piesi i rowerzyści). Poruszane są też inne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dzieci oraz udzielania pierwszej pomocy – tłumaczy Rafał Grodzicki, kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WORD Warszawa.

Multimedia i odblaski

Przedstawiciele WORD Warszawa najmłodszym proponują im naukę przez zabawę. Do prowadzonych zajęć wykorzystują m.in. multimedia. W ubiegłym tygodni gościli w Pogorzeli w gminie Osieck. Lokalny samorząd prowadzi tam zajęcia pod nazwą „Kolorowe Lato” dla dzieci w wieku 6-12 lat. – Dzieci z zajęć wyszły zadowolone. Na koniec każde z nich dostało w prezencie komplety odblasków, które od razu poszły w ruch – słyszymy w Urzędzie Gminy Osieck. W najbliższym tygodniu WORD Warszawa poprowadzi zajęcia w kolejnych ośrodkach gminy Osieck (w OSP Górki i w Szkole Podstawowej w Augustówce) oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Iwicznej.

Akcje edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży WORD Warszawa prowadzi przez cały rok. Egzaminatorzy odwiedzali szkoły m.in.  z akcją „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”. WORD  otworzył także szpitalne kąciki BRD – na oddziale pediatrycznym szpitala wojewódzkiego w Radomiu, w szpitalu dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie oraz w  szpitalu w Dziekanowie Leśnym. W kącikach przyszpitalne szkoły  organizują dla dzieci zajęcia z zakresu wychowania komunikacyjnego i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do poprowadzenia lekcji zapraszani są także egzaminatorzy WORD.

Najwięcej wypadków dzieci w wakacje

Edukacja najmłodszych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym w wakacje ma sens, bo statystyki policyjne pokazują, że właśnie w miesiącach letnich najwięcej dzieci i młodzieży ulega wypadkom. W ubiegłym roku najwięcej wypadków z udziałem dzieci wydarzyło się w czerwcu – 367, w lipcu – 355 oraz w sierpniu – 320. Najwięcej dzieci zginęło w sierpniu – 11, w czerwcu – 8 – informuje policja w dorocznym raporcie na temat wypadków drogowych. Ze statystyk europejskich z kolei wynika, że co trzecie dziecko, które uległo wypadkowi na europejskich drogach poruszało się pieszo. 13 proc. to młodzi rowerzyści.

Agnieszka Niewińska

Tekst powstał we współpracy z WORD w Warszawie

logo_word