Connect with us

Społeczeństwo

Liderzy bezpieczeństwa w 2017 r. Kto dostał nagrodę PBD?

Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego wręczyło doroczne nagrody za promowanie BRD w Polsce. Osobą roku – instruktor Filip Grega, media roku to audycja „Odjechani” w Antyradiu, organizacja pozarządowa roku – Stowarzyszenie „Przejście”, a firmą roku został Nest Bank SA

Opublikowano

-

Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego wręczyło doroczne nagrody za promowanie BRD w Polsce. Osobą roku – instruktor Filip Grega, media roku to audycja „Odjechani” w Antyradiu, organizacja pozarządowa roku – Stowarzyszenie „Przejście”, a firmą roku został Nest Bank SA

Laureaci nagród Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego 2017. Fot. PDB

Laureaci nagród Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego 2017. Fot. PDB

Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego uhonorowało tych, którzy w 2017 r. wnieśli największy wkład w promowanie bezpieczeństwa na polskich drogach. Wyróżnienia wręczono 24 listopada w Warszawie.

Osoba roku: Filip Grega

W kategorii „Osoba roku” laureatem został Filip Grega. Szczecinianin, instruktor nauki jazdy, który od  lat działa społecznie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego mieszkańców regionu i całej Polski. W latach 2014 -2015 stworzył i prowadził serię programów w telewizji internetowej pt. „Jak jedziesz w Szczecinie?”, w której tłumaczył najistotniejsze zagadnienia bezpieczeństwa drogowego. Ten wideoporadnik wciąż rozwija. W ramach swojej działalności uruchomił i prowadził nieodpłatne szkolenia pt.  „Rowerowo ale z głową”, przeznaczone dla rowerzystów, którzy chcą przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego i obowiązujące przepisy. W 2014 roku z jego inicjatywy powstała Fundacja Odpowiedzialne Szkoły Jazdy, która działa na rzecz jakości szkolenia szkół jazdy w całej Polsce.

Nominowanymi w tej kategorii byli również aspirant Zbigniew Dyjach z Komisariatu  Policji w Niepołomicach i Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.

Organizacja pozarządowa roku: Stowarzyszenie „Przejście”

Organizacją pozarządową roku zostało Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście” z Zabawy koło Tarnowa. Celem działania Stowarzyszenia jest pomoc osobom, które ucierpiały w wypadkach drogowych lub straciły bliskich w tragicznych okolicznościach. Stowarzyszenie jest inicjatorem budowy jedynego w Polsce Pomnika Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”, gdzie organizowane są coroczne ogólnokrajowe obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

W tej kategorii Kapituła postanowiła w tym roku wyróżnić również Stowarzyszenie Przyjaciół Piątki z Nowego Dworu Mazowieckiego i Motopozytywnych Trójmiasto.

Firma roku: Nest Bank S.A.

Firmą Roku 2017 został Nest Bank S.A. za kampanię społeczną „Superfotelik – chroni na bank”. Kampania skupiła się na świadomości bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach. W jej ramach powstało wiele wydarzeń i działań edukacyjno-informacyjnych, które wywołały dyskusję wśród mediów i społeczeństwa. Bank zaangażował do akcji Pawła Kurpiewskiego – specjalistę w dziedzinie bezpiecznego przewożenia dzieci, a także celebrytów. Kampania komunikacyjna stała się inspiracją do stworzenia produktu finansowego. Bank udzielał kredytu na sfinansowanie zakupu fotelika – był to kredyt 0% bez ukrytych kosztów.

Za długoletnie działania z zakresu prewencji w obszarze ruchu drogowego wyróżniona została również firma CEMEX Polska Sp. z o.o., a także JTI Polska Sp. z o.o.

Media roku: audycja „Odjechani” Antyradia

W kategorii Media Roku Kapituła Nagrody Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zdecydowała, że w szczególny sposób wyróżni audycję „Odjechani” nadawaną w Antyradiu. Doceniono profesjonalizm i regularne podejmowanie na antenie tematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wśród wyróżnionych w kategorii Media Roku znalazła się również audycja „Skołowani” z radia TOK FM i lokalna Gazeta Niepołomice.

Instytucja publiczna roku: Przedszkole nr 50 w Lublinie

W tym roku wśród nominowanych do nagrody w kategorii Instytucja Publiczna Roku znalazły się: Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Suchorabie, Przedszkole nr 50 w Lublinie i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu.

Ostatecznie Kapituła przyznała statuetkę Przedszkolu nr 50 w Lublinie – placówce, która od wielu lat realizuje ponadprzeciętne działania edukacyjne propagujące bezpieczeństwo ruchu drogowego wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego, które zostały wysoko ocenione przez Przewodniczącą Sekcji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Komisji Europejskiej.
Przedszkole jest pierwszą placówką tego typu, która zostałasygnatariuszem Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Od lat realizuje projekt edukacyjny „Bezpieczny przedszkolak” mający na celu podnoszenie świadomości dzieci w zakresie bezpiecznych zachowań na drodze a także wykształcenie nawyku noszenia elementów odblaskowych. Projekt prezentowany jest na stronie Lubelskiego Kuratorium Oświaty jako przykład dobrej praktyki.

W skład Kapituły Nagrody „Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2017” weszli: Konrad Romik (Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), Marcin Ślęzak (Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego), Dorota Małecka (Dyrektor Polskiego Czerwonego Krzyża), Romuald Chałas (Prezes Automobilklubu Polski), Radosław Czapski (przedstawiciel Banku Światowego), Mateusz Litewski (przedstawiciel firmy UBER), Andrzej Jarubas (z Safe Drive), Bartłomiej Morzycki (Prezes Partnerstwa), Elwira Kobylińska (Wiceprezes Partnerstwa), Andrzej Grzegorczyk (Wiceprezes Partnerstwa), Piotr Sarnecki i Maciej Wroński – członkowie Zarządu Partnerstwa.

red