Connect with us

Społeczeństwo

Lubuska Policja publikuje spot. „Ma otworzyć oczy kierowcom na pieszych”

Opublikowano

-

Lubuska Policja opublikowała spot, w którym upomina kierowców, by zwracali uwagę na pieszych. „Otwórzmy oczy na pieszych. Bo tracą życie nawet, gdy nie ponoszą winy za wypadek” – piszą policjanci i ubolewają nad skalą wypadków z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego

Policyjne spoty są… kłopotliwe. Zwykle zostawiają sporo do życzenia. Zdarzały się już takie, które wskazywały potrzebę noszenia odblasków, ale bez komentarza pozostawiały poruszanie się niewłaściwą stroną drogi. Były i taki, w którym przestrzegano pieszych przez gapieniem się w smartfona i pokazano sytuację, w której zbliżający się na pustej drodze kierowca z daleka widział człowieka zmierzającego do przejścia i ostatecznie go potrącał.

Lubuska policja zrobiła coś innego. Zwróciła uwagę na to, że piesi niezwykle często potrącani są nawet na przejściach. I postanowiła pouczyć kierowców, którzy tych pieszych nie widzą – choć dojeżdżając do przejść powinni zachować ostrożność.

Funkcjonariusze postanowili ostrzec kierowców, bo w 2018 r. na lubuskich drogach zginęło 18 pieszych, a w tym roku w wypadkach zginęło ich już ośmioro.

„Bardzo często rozważamy kto jest winny w określonym zdarzeniu drogowym. Cenne wskazówki, wnioski i konkluzje powinniśmy jednak zostawić specjalistom, na co dzień zajmującym się zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. A sami powinniśmy wykazywać się większą ostrożnością i skupieniem wobec pieszych, zwłaszcza w terenach zabudowanych, strefach zamieszkania czy osiedlach. Ci mogą być wszędzie” – piszą lubuscy funkcjonariusze. I dodają: „Cóż z tego, że w wielu sytuacjach mogą ostatecznie nie ponosić winy za wypadek, skoro w ogóle go nie przeżyją. Względnie żyć będą w trwałym kalectwie. Czy to nie wystarczający powód, aby w trosce o pieszych zwolnić, wzmóc czujność, wykazywać się ostrożnością i zdolnością przewidywania pewnych sytuacji?”.

Dlatego Lubuska Policja wzorem hasła motocyklistów przestrzega kierowców: „Włącz myślenie – PIESI mogą być wszędzie!”.

ai