Connect with us

Społeczeństwo

Mandat podczas pracy kierowcy zawodowego – kto ponosi koszty?

Opublikowano

-

Kto płaci mandat kierowcy zawodowego – kierujący czy pracodawca? Kary za wykroczenia drogowe znacznie wzrosły, dlatego ta kwestia stała się jeszcze ważniejsza niż rok temu. Mandat karny otrzymany w czasie pracy przez kierowcę zwykle opłaca pracownik. A co z mandatami z zagranicy? Czy pracodawca może potracić karę za wykroczenie z pensji? Czy są jakieś odstępstwa? Sprawdź!

Kierowca zawodowy. Fot. mat. reklamodawcy

Kierowca zawodowy. Fot. mat. reklamodawcy

 

Kto płaci za mandat karny – kierowca czy pracodawca?

Zawód kierowcy może być emocjonujący, ale jest też pełen odpowiedzialności. Kierowcy zawodowi dobrze zarabiają – tutaj można zobaczyć oferty na pracy na kierowców w Warszawie – https://www.gowork.pl/praca/kierowca;st/warszawa;l , ale ponoszą wysokie ryzyko zawodowe. Do odpowiedzialności wlicza się mandaty za wykroczenia drogowe. Na przykład przekroczenie prędkości może bardzo dużo kosztować kierowcę zawodowego – za jazdę o 31-40 km/h szybciej niż pozwalają przepisy należy się mandat 800 zł. Sporo kosztuje też wyprzedanie na linii ciągłej czy pasach. To jadący niezgodnie z przepisami popełnia czyn społeczny szkodliwy i zabroniony, czyli to kierowca z zasady musi zapłacić mandat.

Odpowiedzialność kierowcy i odpowiedzialność pracodawcy

Mandaty, które są wystawione na podstawie zdjęcia z fotoradaru przychodzą na adres właściciela pojazdu. Jednak karę wciąż powinien zapłacić pracownik, który tego dnia prowadził auto w celach służbowych lub prywatnych. Warto jednak pamiętać, że pracodawca nie jest całkiem zwolniony z odpowiedzialności. Jeśli powierzył samochód czy ciężarówkę osobie, która była pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to może zapłacić grzywnę. Podobna sytuacja jest, gdy auto jest w złym stanie technicznym lub gdy jest wykorzystywane w sposób niezgodny z przeznaczeniem. Jeśli szkoda, na przykład spowodowana wypadkiem, nastąpiła na wskutek błędu niezawinionego przez kierowcę, odpowiedzialność też ponosi zatrudniający.

Czy mandat może być potrącony z pensji?

Czasem zdarza się, że firma transportowa opłaca mandat dla pracownika. Wtedy firma może domagać się zwrotu kosztów – reguluje to Kodeks cywilny i przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Potrącenie z pensji jest dopuszczalnie, ale tylko za zgodą pracownika, która jest wyrażona na piśmie. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli pracodawca zapłaci karę pieniężną wskutek zaniedbań dokonanych przez kierowcę wykonującego transport za granicą. Wtedy również może żądać zwrotu poniesionych kosztów na podstawie przepisów o odpowiedzialności materialnej pracownika.

Mandat z zagranicy dla kierowcy – kto płaci?

Sytuacja, gdy kierowca otrzymuje mandat z zagranicy, jest niejednoznaczna i ustalana indywidualnie w zależności od przypadków. Wiele zależy też od regulacji obowiązujących w danym kraju. Ponieważ kary za wykroczenia drogowe w niektórych państwach Unii Europejskiej są bardzo wysokie, wielu kierowców po otrzymaniu mandatu zwalnia się z pracy.

Za naruszenie zasad ruchu drogowego płaci kierowca, jednak za złamanie zasad transportu drogowego odpowiada przewoźnik. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy naruszenie wynika z celowego działania kierowcy lub jego zaniedbania – wtedy może być pociągnięty do odpowiedzialności materialnej. Maksymalna kara finansowa dla pracownika, zwana odszkodowaniem dla pracodawcy, nie może przewyższyć kwocie wynagrodzenia z trzech miesięcy pracy kierowcy.

Artykuł sponsorowany