Connect with us

Społeczeństwo

Ministerstwo Cyfryzacji ujawnia: jak kierowca będzie od kwietnia sprawdzał punkty karne w CEPiK 2.0

Resort cyfryzacji ujawnił, w jaki sposób od kwietnia kierowcy będą mogli sprawdzać, ile punktów karnych mają na koncie. Oto kulisy dostępu do CEPiK 2.0

Opublikowano

-

Resort cyfryzacji ujawnił, w jaki sposób od kwietnia kierowcy będą mogli sprawdzać, ile punktów karnych mają na koncie. Oto kulisy dostępu do CEPiK 2.0

cepik_konferencja

Przedstawiciele resortu cyfryzacji pokazali, jak będzie wyglądała e-usługa „Punkty karne”, która ma być dostępna w systemie CEPiK już od kwietnia Fot. MC

Wielka przebudowa rządowego programu CEPiK została podzielona na etapy. Jeden z nich właśnie się zakończył. – Jesteśmy już gotowi z usługą „Punkty karne” – mówił dziś na konferencji dla dziennikarzy Piotr Woźny, wiceminister cyfryzacji.

Co zobaczysz po zalogowaniu?

Przedstawiciele resortu zaprezentowali, w jaki sposób dane o punktach karnych będą udostępniane kierowcom. Trzeba będzie przede wszystkim założyć sobie profil zaufany ePUAP (dziś można zrobić to nie wychodząc z domu, jest to też możliwe dzięki bankowości elektronicznej, choć nie wszystkie banki MC jeszcze włączyło w system). Potem wystarczy na stronie www.cepik.gov.pl zalogować się do usługi „Punkty karne”.

– Kierowca będzie widział nie tylko aktualną liczbę swoich punktów karnych, ale również będzie informacja o tzw. punktach zawieszonych czyli tych w przypadkach, gdy odmawia się przyjęcia mandatu, będzie również wiadomo, kiedy, gdzie i jakie dokładnie wykroczenie zostało popełnione oraz jakim pojazdem – mówi Adam Gryzel, kierownik techniczny projektu CEPiK 2.0 z Centralnego Ośrodka Informatyki.

Usługa jest już stworzona, musi jednak poczekać na legislację – ta według przedstawicieli MC powinna być gotowa po dwóch posiedzeniach Sejmu. Kierowcy powinni więc otrzymać dostęp do usługi „Punkty karne” od kwietnia.

Będzie informacja o szkodach pojazdu

W kolejnych etapach pracy nad CEPiK 2.0 system zostanie m.in. zintegrowany z bazami Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. A to oznacza, że w nowej wersji usługi „Historia pojazdu”, pojawią się najcenniejsze dla kierowców, a zwłaszcza kupujących samochody używane, informacje. W tej usłudze dzięki informacjom od ubezpieczycieli widoczna będzie także historia szkód pojazdów.

Nie zanosi się natomiast na to, by zrealizowany został ostatni głośny postulat ubezpieczycieli i części posłów – uzależnienie stawek ubezpieczenia OC od punktów karnych kierowców. Takiej możliwości w CEPiK 2.0 nikt nie zaplanował. Jej dodanie nie byłoby jednak wielkim problemem – ale obecnie obowiązujące prawo nie pozwala udostępniać ubezpieczycielom takich danych o kierowcach (wyjątkiem są sprawy dotyczące prowadzenia pod wpływem alkoholu). A same deklaracje ubezpieczycieli czy nawet najlepsze chęci parlamentarzystów nie wystarczą, by prawo się zmieniło.

luz