Connect with us

Społeczeństwo

Ministerstwo dorabiania. Kolejne komisje, w których zarabiają podwładni Andrzeja Adamczyka

Opublikowano

-

Ujawniamy kolejne dwie komisje, w których do pensji dorabiają urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury. Tylko przez pięć ostatnich lat wynagrodzenia w nich sięgnęły prawie pół miliona złotych. Dzięki śledztwu brd24.pl wiemy, że podwładni ministra Andrzeja Adamczyka dorabiają w sumie w czterech takich ciałach

W ministerstwie kierowanym przez Andrzeja Adamczyka urzędnicy dorabiają do pensji zasiadając w conajmniej czterech komisjach. Wielu informacji o ich zarobkach resort wciąż jeszcze nam nie przekazał, próbuje je ukrywać także podlegający ministerstwu Instytut Transportu Samochodowego. Fot. BRD24.pl

W śledztwie portalu brd24.pl do tej pory ujawniliśmy, że urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury dorabiają sobie do pensji w dwóch komisjach.

Jedną z nich jest komisja, która wydaje kierowcom zawodowym certyfikat kompetencji zawodowych. Komisja ta działa w podlegającym resortowi Instytucie Transportu Samochodowego. Jak ujawniliśmy w komisjach egzaminacyjnych zasiada tam aż 43 urzędników z resortu. To głównie pracownicy Departamentu Transportu Drogowego, którego szefem obecnie jest Bogdan Oleksiak. ITS nie chciał nam podać kwot, które latami zarabiają tam urzędnicy. Kazał nam uzasadniać, czy w ujawnianiu takiej informacji jest „interes społeczny”. Na ujawnienie zarobków urzędników w ITS wciąż czekamy. [CZYTAJ O TEJ KOMISJI]

Druga komisja działa w resorcie – zajmuje się układaniem i oceną pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. W tej komisji zarobki przez ostatnich pięć lat wyniosły w sumie ponad 733 tys. zł. [CZYTAJ O TEJ KOMISJI]

Tę komisję także opanowali urzędnicy Departamentu Transportu Drogowego. To oni objęli w niej od początku stanowiska funkcyjne – przewodniczącego i sekretarza. Co więcej – jak udowodniliśmy to urzędniczka tego departamentu brała udział w pisaniu rozporządzenia, które określiło sposób wynagradzania członków tej komisji. [CZYTAJ O TYM]
Inicjał imienia i nazwiska innego pracownika tego departamentu – Tomasza Piętki, który po utworzeniu komisji został jej szefem – znaleźliśmy też w autorstwie elektronicznego dokumentu ustawy, która nakazywała ministrowi utworzenie komisji. Resort twierdzi, że nazwisko mogło się tam znaleźć, bo dokument był konsultowany z urzędnikami ministerstwa. [CZYTAJ O TYM]
Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury do dziś nie odpowiedział nam na część pytań w sprawie tej komisji – nie podał nam m.in., ile dokładnie w tej komisji zarobił urzędnik Tomasz Piętka.

Tymczasem w Ministerstwie Infrastruktury odkryliśmy kolejne dwie komisje, w których urzędnicy dorabiają do pensji.

Trzecia komisja do dorabiania – do spraw egzaminatorów na prawo jazdy

W resorcie kierowanym przez Andrzeja Adamczyka działa też Komisja weryfikacyjna dla egzaminatorów przeprowadzających egzamin państwowy. Jest powoływana przez ministra ds. transportu (art. 64 ust. 1 Ustawy o kierujących pojazdami).
Kto chce być egzaminatorem na prawo jazdy, musi zdać specjalny egzamin. Na egzaminie jest komisja. A w jej składzie… urzędnicy ministerstwa – wśród nich głównie ponownie, jak w pozostałych komisjach, pracownicy Departamentu Transportu Drogowego.

Ministerstwo przekazało nam wydatki na wynagrodzenia członków tej komisji za ostatnich pięć lat. W tym czasie wynagrodzenia wyniosły w sumie ponad 250 tyś. zł.

Lata 2016 2017 2018 2019 2020
Zarobki członków komisji w PLN 55 286 44 664 48 222 55 362 50 336

 

Wiemy też, kto w tych latach zasiadał w komisji i w niej zarabiał.

Od 13 marca 2015 r. na mocy decyzji ówczesnego ministra Zbigniewa Rynasiewicza przewodniczącymi komisji byli:

Bogusław Jaworski – pracownik Biura Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Infrastruktury. Z innych pism wiemy, że Jaworski dorabiał na tym stanowisku od 2013 r.

Agnieszka Machowska – pracowniczka Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury

W skład komisji wchodziły wówczas jeszcze 23 osoby:

Artur Banaszkiewicz
Jerzy Biedulewicz
Jerzy Brożyna
Mirosław Chazan
Wiesław Dębek
Robert Drozd
Jacek Dyląg
Jan Gurazda
Łucjan Górski
Marek Halicki
Adam Marek Klejna
Tomasz Matuszewski
Grzegorz Nowak
Andrzej Pepliński
Wiesław Płachecki
Kazimierz Pokrywa
Andrzej Rak
Paweł Rosik-Rosiński
Wiktor Spiżewski
Włodzimierz Twardoń
Roman Uździcki
Janusz Wałek
Jerzy Wiatr

28 czerwca 2017 r. minister Andrzej Adamczyk zmienił decyzję poprzedniego ministra w sprawie składu komisji i wydał własną. Wówczas w komisji zasiedli:

Przewodniczący:

Bogusław Jaworski – pracownik Biura Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Infrastruktury

Sekretarz:

Jakub Zbucki – specjalista Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury
[ten sam urzędnik DTD zasiada jednocześnie w komisji zajmującej się wydawaniem certyfikatów kompetencji zawodowych w Instytucie Transportu Samochodowego.

Członkowie komisji:

Henryk Adles
Dariusz Chyćko
Robert Drop
Marek Dworak [zasiada też w komisji ds. pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy w resorcie]
Andrzej Kozłowski
Mirosław Ossowski
Marek Janusz Prochera
Henryk Radomski
Justyna Siłkowska
Jerzy Śliwiński
Grzegorz Szczerepa
Roman Uździcki
Dariusz Wojciechowski
Krzysztof Wróblewski

Już miesiąc po wydaniu poprzedniej decyzji, minister Adamczyk wydał nową w sprawie tej komisji. 28 lipca 2017 r. podpisał kolejną decyzję – zmiana polegała na tym, że członkiem komisji przestał być Dariusz Chyćko.

30 listopada 2017 r. z bycia wieloletnim przewodniczącym tej komisji zrezygnował Bogusław Jaworski. W związku z tym nastąpiła zmiana i 1 lutego 2018 r. minister Andrzej Adamczyk wybrał nowego szefa tej komisji.
Został nim Paweł Hołowniaradca prawny w Ministerstwie Infrastruktury [urzędników ten jest także wśród tych, którzy dorabiają w komisji w Instytucie Transportu Samochodowego]

25 maja 2018 r. minister Adamczyk wydał kolejną decyzję w sprawie składu komisji. Przewodniczącym pozostał Hołownia, sekretarzem Zbucki. Zmienił się tylko skład członków – dołączył do ich grona Tomasz Woźniak. Komisja w takim składzie pracuje do tej pory.

Czwarta komisja do dorabiania – do spraw instruktorów techniki jazdy

Kolejna komisja, w której do pensji dorabiają urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury to Komisja dla instruktorów techniki jazdy powoływana przez ministra ds. transportu (art. 119 ust. 1 Ustawy o kierujących pojazdami).

Żeby być instruktorem w ODTJ trzeba m.in. zdać egzamin. Komisję czuwającą nad egzaminem powołuje minister. Przez ostatnich pięć lat na wynagrodzenia członków tej komisji wydano w sumie niecałe 180 tys. zł

Lata 2016 2017 2018 2019 2020
Zarobki członków komisji w PLN 66 352 30 624 37 352 27 376 17 864

Tu także dotarliśmy do składu tej komisji. Na stanowiskach funkcyjnych zasiada w niej dwóch pracowników resortu ministra Adamczyka.

Przewodniczący:

Grzegorz Kuzka – zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Infrastruktury

Sekretarz:

Tomasz Wiśnicki – specjalista Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury
[ten urzędnik zasiada też wśród urzędników, którzy dorabiają w komisji w Instytucie Transportu Samochodowego]

Członkowie:

Zbigniew Hyży
Andrzej Kawczyński
Grzegorz Kliza
Tomasz Klukowski
Konrad Marciniak
Andrzej Palka
Paweł Zabadała
Karol Zawitkowski

Łukasz Zboralski