Connect with us

Społeczeństwo

Ministerstwo Infrastruktury dodało pytania na prawo jazdy z błędami. Egzaminy z dziś mogą być unieważniane

Opublikowano

-

Do bazy pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy zostały dziś dodane nowe pytania przygotowane przez komisję w resorcie Andrzeja Adamczyka. Pracownicy WORD-ów chwytali się za głowy, bo co najmniej kilka pytań zawierało potężne błędy. Ministerstwo w pośpiechu usuwa pytania. Egzaminy z nimi mogą być unieważniane
Stanowisko do zdawania egzaminów teoretycznych Źródło: word.radom.pl

Stanowisko do zdawania egzaminów teoretycznych Źródło: word.radom.pl

Dziś do państwowej bazy pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy dodane zostały nowe pytania. Układa je i recenzuje specjalna komisja w Ministerstwie Infrastruktury. Wcześniej ujawnialiśmy w portalu brd24.pl, że komisję tę sami dla siebie przygotowali podwładni Andrzeja Adamczyka – i od lat zasiadając w niej dorabiali do pensji. Wynagrodzenia komisji pochłonęły przez kilka lat ponad 730 tys. zł

Skandaliczne pytania z błędami – resort je wycofuje i przeprasza

Już w grudniu, gdy do bazy dodano nowe pytania, w portalu brd24.pl wskazywaliśmy, że są co najmniej kontrowersyjne. Pokazaliśmy dwa pytania, które mogły wprowadzać kursantów w błąd. Zostały skrytykowane przez ekspertów, jednak rzecznik ministerstwa w odpowiedzi na nasze wątpliwości pisał, że resort nie zamierza ich wycofywać.

Dziś już jednak ministerstwo musiało szybko wycofywać pytania z bazy. Bowiem trafiły do niej dziś pytania zawierające oczywiste błędy. Redaktor naczelny brd24.pl informował o tym w ciągu dnia na Twitterze. Potwierdzili to także dziennikarze radia RMF FM oraz wicedyrektor warszawskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Tomasz Matuszewski.

Według informacji portalu brd24.pl pytania zawierające błędy w bazie oznaczone są numerami: 13182, 13240, 13245, 13208, 13211, 13235 oraz 13236.

Rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś potwierdził mediom, że co najmniej osiem nowych pytań na prawo jazdy mogło zawierać błędy. „Oczywiście, takim osobom należą się przeprosiny” – dodał w rozmowie z RMF FM.

Kursanci, którzy dziś w całej Polsce oblali egzamin, mogą sprawdzić, czy w ich egzaminie nie brały udziały pytania z błędami. Jeśli tak było, mogą starać się o unieważnienie oblanego egzaminu i zdać go ponownie.

Znów reklamy na państwowym egzaminie

To nie jedyny skandal z nowymi pytaniami. Z relacji pracowników WORD-ów wynika, że znów na egzaminach przy pytaniach pojawiały się reklamy prywatnych podmiotów. Takie reklamowe treści prezentowano też w ubiegłym roku i po opisaniu sprawy przez brd24.pl, logotypy prywatnych firm z państwowego egzaminu zniknęły.

Dziś pojawiły się ponownie. Z naszych informacji wynika, że na państwowym egzaminie kursanci mogli oglądać m.in. logotypy firmy Zdamyto.pl Sp. z o.o.  Zapytaliśmy jej przedstawicieli o to, kto z ministerstwa pozwolił im na zamieszczenie logo firmy na pytaniach, które dostarczyli do resortu. Firma stwierdziła, że umieszcza je tam „standardowo”.

„Jeśli chodzi o logotyp Zdamyto staramy się umieszczać go na wszystkich filmach i zdjęciach do których posiadamy prawa autorskie” – odpisał nam Sławomir Ziajka ze Zdamyto.pl Sp. z o.o.. – „Jedne z pierwszych materiałów multimedialnych do pytań jakie znalazły się w państwowej bazie egzaminacyjnej po 2015 roku posiadały logotypy PWPW i ITS. Nasza firma propozycje pytań egzaminacyjnych do MI wysyła systematycznie od kilku lat. Standardowo zamieszamy na materiałach multimedialnych logotyp”.

Urzędnicy odpowiedzialni za pytania na prawo jazdy, chcą je ukryć przed opinią publiczną?

Zanim na jaw wyszedł dzisiejszy skandal z błędami w pytaniach na prawo jazdy, w portalu brd24.pl opisaliśmy kulisy nowelizacji, która wkrótce ma utajnić wszystkie państwowe pytania na prawo jazdy. Wskazaliśmy, że w zespole, który pracował nad tą nowelizacją prawa zgodnie z zarządzeniem ministra muszą zasiadać co najmniej dwaj pracownicy Departamentu Transportu Drogowego. To przedstawiciele tego samego departamentu są właśnie odpowiedzialni za komisję układającą i recenzującą pytania na egzamin na prawo jazdy.

Gdy minister Andrzej Adamczyk utajni pytania na prawo jazdy, takie wpadki jak dzisiejsza z błędnymi pytaniami będą trudniejsze do wykrycia.

luz