Connect with us

Społeczeństwo

Nagrody za działanie na rzecz BRD. Jaworzno rozbiło bank

Opublikowano

-

Aż dwie tegoroczne nagrody „Partner bezpieczeństwa ruchu drogowego” odebrał Tomasz Tosza z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworzenie. Raz jako przedstawiciel instytucji, a raz sam – jako „Osoba roku”

Wszyscy laureaci nagród Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Fot. PDB

Po raz dziewiąty Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego uhonorowało tych, którzy działają na rzecz poprawy BRD. Wyróżnienia wręczono podczas gali w Regent Warsaw Hotel, którą uświetnił występ Santander Orchestra.

W kategorii „Instytucja pozarządowa roku” wyróżnienie PDB odebrali druhowie z OSP Sidorki, którzy podejmują wiele inicjatyw związanych z bezpieczeństwem i – jak sami przyznawali – znają ten temat też od tej smutniejszej strony, bo interweniują po wypadkach.
Wraz z nimi nominowani do nagrody byli też Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej i ECR Polska.

W kategorii „Instytucja publiczna roku” nominowani byli: MZDiM Jaworzno, który na gali reprezentował Tomasz Tosza; Szkoła Podstawowa nr 11 w Grudziądzu reprezentowana na uroczystości przez dyrektor Marlenę Treichel oraz Straż Miejska w Krakowie, z ramienia której przybył strażnik ds. profilaktyki Paweł Zaborski.
Nagrodę główną, którą wręczali dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady BRD Konrad Romik i szef PDB Bartłomiej Morzycki, przyznano zarządcom dróg z Jaworzna. To miasto, które przez lata konsekwentnie modernizowało drogi i w 2017 r. nie odnotowało ani jednego śmiertelnego wypadku drogowego.

Tosza: zamiast dziękować, apeluję o dwie zmiany w Polsce

Tomasz Tosza (pierwszy z prawej), zastępca dyrektora MZDiM w Jaworznie odbierał dwie nagrody – najpierw jako przedstawiciel instytucji, a potem osobiście jako „Osoba roku”. Fot. PDB

– Zajęliśmy się BRD na poważnie nie po to, by zdobywać nagrody. Bo dla mnie nagrodą jest to, że przez ostatnią dekadę 70 osób, które teoretycznie by zginęły, nie straciło życia na drogach w Jaworznie – mówił odbierając nagrodę Tomasz Tosza, zastępca dyrektora MZDiM w Jaworznie. – Chciałbym ten moment wykorzystać, by zwrócić się z apelem. Proszę się rozejrzeć po sali. Tu jest ok. 120 osób. Teraz proszę sobie wyobrazić, że ja wiem, co trzeba zrobić, żeby na polskich drogach co roku ocalić dziesięć razy tyle ludzi. To są dwie rzeczy. Radykalnie trzeba zwiększyć wysokość mandatów za nieprzepisową jazdę – tak, jak Słowacy, podnieść je u nas kilkukrotnie. A drugą rzecz to to, co zrobili m.in. Finowie czy Francuzi – wprowadzić pełną prawną ochronę pieszych na przejściach. Piesi muszą mieć bezwzględne pierwszeństwo na przejściach. To dlatego u nas ginie 24 pieszych na milion mieszkańców, a we Francji – 7. Piesi muszą mieć bezwzględne pierwszeństwo na przejściach. Możemy ocalić tylu ludzi! Dlatego zamiast dziękować – apeluję o zmiany!

W kategorii „Firma roku” nominowano do nagrody Mondelez Polska, Carefleet Grupa Credit Agricole oraz Coca-Cola HBC Polska. Nagrodę główną – wręczaną przez Macieja Wrońskiego z PDB – otrzymała Polska, Carefleet Grupa Credit Agricole. Przedstawiciele tej firmy zaznaczali, że w DNA ich korporacji wpisana jest troska o bezpieczeństwo na drogach i dlatego m.in. po raz szósty wsparli akcję rozdawania odblasków dzieciom i broszur informacyjnych dla najmłodszych i ich rodziców.

Wśród tegorocznych mediów nominowanych do nagrody „Media roku” byli: audycja „Skołowani” radia Tok FM, którą reprezentował Krzysztof Woźniak; audycja „Jedynka w drodze” tworzona przez Mariusza Gzyla i Kajetana Głogowskiego oraz tygodnik „Prawo Drogowe @ News” reprezentowany przez Jolantę Michasiewicz.

Nagrodę „Media roku” za audycję „Skołowani” Tok FM odebrał Krzysztof Woźniak. Na scenie z nim nominowani w tej kategorii – Jolanta Michasiewicz, Prawo Drogowe @News oraz Mariusz Gzyl z audycji „Jedynka w drodze”

Laureatem nagrody zostali twórcy audycji „Skołowani”. – Od początku chcieliśmy dać głos wszystkim, którym na sercu leży bezpieczeństwo i wielu jest tu na sali, którzy byli już w naszym studiu – mówił odbierający nagrodę Krzysztof Woźniak. – Składam hołd ofiarom wypadków drogowych. Przynajmniej połowa ludzi, którzy zginęli w 2017 r., powinna żyć. Wizja zero, o której dużo się w Polsce mówi, to wola polityczna. Bez takiej woli to i w Skandynawii by się nie narodziła. Apeluję tak jak pan Tomasz Tosza do polityków o zadziałanie. Bo my możemy oceniać, informować, przekazywać, podpowiadać, ale to oni muszą plan stworzyć i wcielić w życie.

Tosza po raz drugi

Wśród nominowanych do nagrody „Osoba roku” na scenie znów stanął Tomasz Tosza z Jaworzna, a wraz z nim Bogumił Lubański, ekspert BRD z Białej Podlaskiej i inicjator ogólnopolskiej akcji ”Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach”. Nominowany był też wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan.

Tytułem „Osoba roku” uhonorowano Tomasza Toszę. Bo to głównie dzięki jego wieloletniej determinacji Jaworzno zostało najbezpieczniejszym miastem w Polsce. – Wizja zero to nie zawsze była oficjalna polityka miasta. To się zmieniło dopiero kilka lat temu, gdy wszystko zaczęło przynosić wyniki. Wcześniej współpraca nie była taka różowa – wspominał Tosza. – Dużo musiało się wydarzyć, by kierowcy, rowerzyści i piesi zauważyli, że Wizja Zero to miasto, w którym lepiej się żyje. Chciałem też dodać, że to nieprawda, że Polacy są złymi kierowcami. Są tacy sami jak ci w Holandii, Szwecji, Szwajcarii. Musimy tylko zrozumieć, że droga to jest scena ze spektaklem, a u nas ta scena jest po prostu źle urządzona. Gdy ją w Jaworznie zaczęliśmy zmieniać, na początku spotkaliśmy się z przerażającym hejtem. Ale urządziliśmy ją inaczej i okazało się, że nie odbywają się już na niej dramaty – podkreślił

luz