Connect with us

Społeczeństwo

Najlepsi w działaniach na rzecz bezpieczeństwa drogowego

Opublikowano

-

Sylwester Pawłowski z projektu Świadomy Kierowca, Volvo Polska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Suchorabie, Związek Dealerów Samochodów i “Dyskusja na Ratuszowej” – to laureaci 13. edycji konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz brd otrzymała Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nagrody wręczono dziś w Warszawie
Laureaci i organizatorzy 13. edycji konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Fot. brd24.pl

Laureaci i organizatorzy 13. edycji konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Fot. brd24.pl

Konkurs organizowany od 2010 przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa drogowego przy współpracy z Krajową Radą BRD ma na celu promowanie i nagradzanie osób i inicjatyw, które podejmowane są w różnych obszarach kraju i skupiają się na podnoszeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zgłoszenia przyjmowane są w pięciu kategoriach: Osoba, Projekt Medialny, Firma, Organizacja Pozarządowa oraz Instytucja Publiczna.

Osoba roku

Osobą roku w XIII edycji konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego został Sylwester Pawłowski – pasjonat świadomej i ekologicznej jazdy. Regularnie publikuje porady i tłumaczy drogowe przepisy z urzędniczego na nasze. Od ponad 20 lat koncentruje się na motywowaniu firm do poprawy bezpieczeństwa drogowego ich pracowników i zwiększaniu wiedzy i kompetencji pracowników z zakresu bezpiecznej i ekologicznej jazdy. Twórca największego w Polsce, mobilnego projektu edukacyjnego Świadomy Kierowca.

Pozostali nominowani: Damian Iwanowicz i Łukasz Szarama

Instytucja Publiczna Roku

W kategorii Instytucja Publiczna Roku nagrodzono Zespół Szkolno-Przedszkolny w Suchorabie, który na rzecz poprawy brd działa od 2012 roku we współpracy z firmą MAN Trucks Niepołomice Przez 11 lat ich wspólne inicjatywy obejmowały różnorodne działania, takie jak dostarczanie uczniom kamizelek odblaskowych, szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, audyty „Street Driving Test”, pikniki, eventy, produkcję filmu „Bezpiecznie na drodze”, zakup kasków rowerowych i wiele innych.

Pozostali nominowani: Gmina Piaseczno i Uczelnia Łazarskiego.

Organizacja Pozarządową Roku

Organizacją Pozarządową Roku został Związek Dealerów Samochodów, który jest pomysłodawcą i organizatorem kampanii „Karta ratownicza w pojeździe”. Jest to inicjatywa realizowana od 2014 roku w Polsce przez Związek Dealerów Samochodów, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, przy dużym współudziale Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki staraniom Związku, od początku funkcjonowania projektu, większość krajowych importerów samochodów włączyła się do akcji przygotowując polskie wersje kart ratowniczych dystrybuowanych przez siebie modeli samochodów, a polscy dealerzy i stacje serwisowe wydały kilkaset tysięcy nalepek informacyjnych i kart zwiększając bezpieczeństwo kierowców i pasażerów pojazdów na drodze

Pozostali nominowani: Grupa Kierowcy Dzieciom i Stowarzyszenie Bydgoski Ruch Miejski.

Projekt Medialny Roku

Najlepszym Projektem Medialnym roku uznano “Dyskusja na Ratuszowej” – cykl regularnych, ogólnodostępnych audycji transmitowanych on-line spotkań realizowanych przez Fundacja Zapobiegania Wypadkom Drogowym, Polski Klaster Edukacyjny, Tygodnik Prawo Drogowe @ News” i portal „L-instruktor”. Ich celem jest promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem tej tematyki jako najważniejszego elementu i celu procesu wychowania komunikacyjnego społeczeństwa, szkolenia kandydatów na kierowców i kierowców oraz egzaminowania na prawo jazdy.

Pozostałe nominację w tej kategorii otrzymali: projekt “Piątkowy przepis drogowy” realizowany przez Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i akcja “Trzeźwo myślę” firmy Carlsberg.

Firma roku

Firmą roku 2023 została Volvo Volvo Trucks Polska Sp. z o.o., która od 6 lat prowadzi społeczną akcję #ProfesjonalniKierowcy, której zadaniem jest kształcenie dorosłych osób w kierunku wykonywania zawodu kierowcy ciężarówki. Firma prowadzi od lat globalną kampanię „Zatrzymaj się, Popatrz, Pomachaj, której celem jest pomoc dzieciom na całym świecie zrozumieć, jak bezpiecznie zachowywać się w pobliżu ruchu drogowego. Kolejna kampania firmy to udostępnienie darmowych pakietów edukacyjnych, które pokazują łatwe działanie poprawiające bezpieczeństwo w interakcji między rowerzystami a kierowcami samochodów ciężarowych.

Pozostałe nominowane firmy: Media-Pro Polskie Media Profesjonalne i BNP Paribas Bank Polska.

Nagroda specjalne

W tym roku kapituła przyznała nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz brd otrzymała Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

– Zaangażowanie wielu instytucji publicznych centralnych i regionalnych, organizacji pozarządowych, firm, ekspertów pasjonatów poprawy BRD, mediów ale przede wszystkich Nas – Społeczeństwa jako uczestników ruchu drogowego przyniosło Polsce nagrodę Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) Road Safety PIN Award 2023. To wyjątkowe wyróżnienie potwierdza determinację i skuteczność naszych działań ale jest jednocześnie zobowiązaniem dalszego noszenia ciężaru odpowiedzialności za sprawę poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz motywuje do kontynuowania misji na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Dziękujemy wszystkim za wspólną ciężką pracę – mówi Konrad Romik, Sekretarz KRBRD.

Rozdanie nagród odbyło się 23 listopada br., gośćmi wydarzenia byli m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber, Michał Szczerba – poseł, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz Alvin Gajadhur – Główny Inspektor Transportu Drogowego (GITD).

luz