Connect with us

Społeczeństwo

Najlepszy prezent dla kierowcy: szkolenie z bezpiecznej jazdy

Opublikowano

-

W te święta można podarować najbliższym coś naprawdę wartościowego – szkolenie, po którym kierowca będzie o wiele bezpieczniejszy na drodze

Szkolenie na Torze Modlin pozwala kierowcy zrozumieć, że nie wolno doprowadzać do ryzykownych sytuacji. Fot. Tor Modlin

To już ostatni moment na świąteczne zakupy. Kto jeszcze nie kupił prezentu, a ma w rodzinie kierowców, może podarować im coś bardzo cennego – szansę na poprawę bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach.

Oczywiście, z badań opinii społecznej wynika, że Polacy uważają się za fantastycznych kierowców. Jednocześnie przyznają, że większość kierowców, z którymi się spotykają, zupełnie nie radzi sobie na drogach. Jak rozumieć tę sprzeczność? To łatwe: przeceniamy swoje umiejętności. Często też źle postrzegamy bycie „dobrym kierowcą”.

– Patrzymy na to często wyłącznie z technicznego punktu widzenia – szybkości i sprawnego wykonywania manewrów. To jest oczywiście ważne i potrzebne, ale nie wyłącznie – wskazuje Rafał Zięba, prezes Toru Modlin, Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy. – Należy mieć świadomość zagrożenia, jakie nawet teoretycznie „świetna technicznie” jazda może powodować w ruchu drogowym. Jeśli czyjaś jazda będzie zbyt szybka, to nawet jeśli on świetnie prowadzi pojazd i jemu się nic nie stanie, to wprowadza to chaos wśród innych poruszających się na trasie. Agresywny, choć dobrze wykonany manewr wpływa na innych uczestników ruchu. Mogą być zaskoczeni, mogą się nawet tego wystraszyć. Może więc to nawet w pośredni sposób prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji na drodze.

Szkolenie z bezpiecznej jazdy w prezencie

Tę świadomość drogową można zmienić. Najlepiej przez praktyczne szkolenie, każdy kierowca może przekonać się na własnej skórze, jak łatwo utracić panowanie nad samochodem.

Takie szkolenia od lat prowadzi Tor Modlin. To zajęcia uświadamiające ryzyka w ruchu drogowym. – Chodzi nam o to, by kierowca zrozumiał, że nie wolno mu doprowadzać do ekstremalnych sytuacji drogowych, w których czasem już nie będzie sobie w stanie poradzić – wyjaśnia Zięba. – Na takie zajęcia przychodzą do nas zarówno początkujący kierowcy, jak i ci, którzy przejechali już miliony kilometrów i uważają się za doświadczonych. Ci drudzy czasem przychodzą z pewną niepewnością, myśląc „czego to ja jeszcze mogę się nauczyć”, a zawsze wychodzą z poczuciem, że jednak nie do końca rozumieli poruszanie się samochodem po drodze i że warto było wreszcie się tego dowiedzieć.

Tor Modlin oferuje kilka rodzajów szkoleń. Na każde z nich można kupić voucher

Szkolenie Bezpieczny kierowca Poziom 1

Szkolenie bezpiecznej jazdy samochodem skierowane jest do wszystkich kierowców, którzy chcą podnieść swoje umiejętności związane z prowadzeniem pojazdu oraz reagowaniem na awaryjne sytuacje drogowe, takie jak wychodzenie z poślizgu czy hamowanie awaryjne z ominięciem przeszkody.

Szkolenie Bezpieczny kierowca Poziom 2

To szkolenie dla tych kierowców, którzy uczestniczyli wcześniej w szkoleniu Poziomu 1.
Obejmuje naukę efektywnego i bezpiecznego pokonywania zakrętów. Kursant uczy się wyznaczać prawidłowy tor jazdy w pojedynczym zakręcie, sekwencji zakrętów oraz bezpiecznego przejeżdżania przez wzniesienia. Poznaje różnice w zachowaniu pojazdu podczas hamowania na nawierzchniach o różnej przyczepności jadąc na wprost, pokonując zakręt oraz zmieniając pas ruchu.

Szkolenie z jazdy defensywnej

To nauka takiego stylu prowadzenia samochodu, który pozwala zapobiegać ryzykownym sytuacjom na drogach. Jest połączeniem wielu elementów, często pomijanych podczas kierowania pojazdu: technik obserwacji, przewidywania, utrzymywania odpowiednich odległości od pozostałych uczestników ruchu, przestrzegania przepisów drogowych, ale też niepisanych zasad kultury ruchu czy dbania o stan techniczny auta.

Szkolenie z jazdy ekonomicznej

To ciekawa propozycja zwłaszcza w czasach, w których ceny paliwa notują rekordy. Szkolenie uczy przewidywania sytuacji na drodze, jazdy z wyobraźnią, umiejętnym operowaniem pedałem gazu, efektywnego hamowania silnikiem czy wykorzystywania ukształtowania terenu na swoją korzyść.To szkolenie, które przynosi wymierne korzyści finansowe – pozwala zmniejszyć zużycie paliwa podczas jazdy od 10 nawet do 30%.

Pełna rozrywka

Porsche 911 Carrera 4s – 450 KM. Przejażdżkę tym samochodem można komuś podarować Fot. Tor Modlin

Porsche 911 Carrera 4s – 450 KM. Przejażdżkę tym samochodem można komuś podarować Fot. Tor Modlin

Ci, których za kierownicą pociąga adrenalina i motosport, także mogą znaleźć pod choiną prezent, który pozwoli w bezpieczny i przystępny sposób zapoznać się z elementami jazdy sportowej, i poczuć się jak profesjonalny kierowca rajdowy czy wyścigowy. Tor Modlin oferuje zajęcia z jazdy sportowej w ramach Akademii RS. To dwustopniowe szkolenie z doświadczonymi instruktorami.

Na Torze Modlin można też w prezencie podarować „Przejazd Marzeń”. Do wyboru są cztery wspaniałe samochody:

Porsche 911 Carrera 4s – 450 KM,

Audi R8 V10 – 570 KM,

BMW M2 Competition – 410 KM,

Renault Megane RS Trophy – 300 KM.

Tekst powstał przy współpracy z ekspertami Toru Modlin

Tor Modlin Logo