Connect with us

Społeczeństwo

Niemcy. 22-latek ścigał się w mieście i zabił kobietę. Skazany za morderstwo

Opublikowano

-

Szybki proces i surowa kara. Dwóch młodych mężczyzn ścigało się w niemieckim Moers. Jeden spowodował śmiertelny wypadek. Został skazany za morderstwo

Nakładanie kajdanek zatrzymanemu. Fot. CC0

Nakładanie kajdanek zatrzymanemu. Fot. CC0

Do tej tragedii doszło w kwietniu ubiegłego roku w Niemczech. Jak wynika z orzeczenia sądu dwaj mężczyźni ścigali się mocnymi samochodami w miejscowości Moers. Oszacowano, że 22-latek jechał wówczas blisko 170 km/h, gdy zderzył się z jadącą małym samochodem kobietą. 43-latka siłą uderzenia została wyrzucona z pojazdu i ciężko ranna. Zmarła po trzech dniach.

Jak donosi portal ZDF.de sąd okręgowy w Kleve skazał 22-latka za morderstwo. Drugi kierowca biorący udział w wyścigu został ukarany surowiej niż oczekiwała tego prokuratura – na pozbawienie wolności na trzy lata i dziewięć miesięcy za udział w nielegalnym wyścigu.

Kara w kodeksie za „nielegalne wyścigi”

Po głośnym wypadku w 2016 r. w Berlinie, gdzie ścigający się samochodami doprowadzili do śmiertelnego wypadku, w niemieckim Kodeksie karnym (StGB) dopisano paragraf dotyczący „zakazanych wyścigów samochodowych (§ 315d).

Kodeks zakłada kary dla organizatorów nielegalnych wyścigów ulicznych i uczestników takich wyścigów. Ale nie tylko. Z tego samego paragrafu karani mogą być po prostu kierowcy poruszający się z nieodpowiednią prędkością rażąco sprzecznie z prawem ruchu drogowego i bezwzględnie mający na celu osiągnięcie najwyższych możliwych prędkości. Takim ludziom grozi do dwóch lat więzienia.

Paragraf przewiduje też karę do 5 lat pozbawienia wolności dla tych, którzy zagrażają życiu innych osób lub mieniu o znacznej wartości.

Ci, którzy zabiją w wyniku ścigania się po publicznych drogach otrzymują karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności. W mniej poważnych przypadkach kara zawiera widełki od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

luz