Connect with us

Społeczeństwo

Nowy klip Lotos. I taka wpadka. Bo którą stroną pieszy może poruszać się drogach?

Firma Lotos zainaugurowała akcję konkursową z koszulkami dla kibiców polskiej kadry piłkarskiej. Mistrzowsko nie wyszło. Dlaczego w spocie reklamowym Kuba Błaszczykowski biegnie przez las prawą stroną drogi?

Opublikowano

-

Firma Lotos zainaugurowała akcję konkursową z koszulkami dla kibiców polskiej kadry piłkarskiej. Mistrzowsko nie wyszło. Dlaczego w spocie reklamowym Kuba Błaszczykowski biegnie przez las prawą stroną drogi? 

Klip reklamowy Lotos z Kubą Błaszczykowskim pokazuje piłkarza poruszającego się nieprawidłową stroną drogi. Źródło: YouTube

Klip reklamowy Lotos z Kubą Błaszczykowskim pokazuje piłkarza poruszającego się nieprawidłową stroną drogi. Źródło: YouTube

Lotos to jedna z niewielu firm, które na poważnie angażują się w poprawianie bezpieczeństwa na polskich drogach – od lat patronuje akcji propagującej zapinanie pasów bezpieczeństwa w samochodach „Mistrzowie w pasach”. Tym bardziej zaskakującym jest, że w niedługim odstępie czasu publikuje już drugi spot, w którym pokazuje zachowania niezgodne z Prawem o Ruchu Drogowym.

Zimą w spocie ze skoczkami Lotos pokazał naszych mistrzów w samochodzie bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Po tym, jak zwróciliśmy na to uwagę, ta scena wypadła z filmiku, który trafił do telewizji.

Pieszy po prawej?!

Wczoraj Lotos opublikował film reklamujący nową akcję marketingową – konkurs, w którym można zdobyć koszulki, aby w nich kibicować polskiej kadrze na zaczynających się niebawem piłkarskich mistrzostwach świata.
Narrator filmu – dr Tomasz Rożek znany z prowadzenia programu Sonda2 – opowiada, że piłkarze mogą dać z siebie wszystko, ale do kompletu potrzebne jest im wsparcie kibiców. Słowa przeplatają obrazki z piłkarzem Jakubem Błaszczykowskim. Pokazuje sportowy wysiłek podczas biegania w różnych warunkach.

Jedna ze scen musi szokować tych, którzy wiedzą, jak należy poruszać się po drogach. W krótkim ujęciu widzimy bowiem Błaszczykowskiego biegnącego pustą drogą przez las. Nie dość, że wyraźnie biegnie blisko środka jezdni, to porusza się… prawą stroną drogi.

To niezbyt dobry przekaz dla milionów ludzi, którzy mogą obejrzeć tę reklamę w telewizji. Wystarczyło zadbać o tak drobny szczegół i pamiętać, że zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym pieszy musi poruszać się lewą stroną drogi (a szczegółowiej – powinien poruszać się poboczem, a gdy to niemożliwe jezdnią, ale blisko jej krawędzi i ustępować nadjeżdżającym pojazdom).

Wprawne oko dostrzeże jeszcze coś. Mroczny klimat ujęć związanych z treningiem biegowym pokazuje Błaszczykowskiego w lesie, w którym jest ciemno. Tak, jakby biegł tuż przy świtaniu lub wieczorem. Wówczas piesi poruszający się poza terenem zabudowanym w Polsce muszą mieć odblaski. Czy widać coś błyszczącego na stroju polskiego kadrowicza?

Oczywiście, wiele osób tego wszystkiego nie zauważy. Ale ilu z nich podprogowo zakoduje sobie niebezpieczny przekaz związany z poruszaniem się po drogach?

Łukasz Zboralski