Connect with us

Społeczeństwo

Pod patronatem brd24.pl: Tydzień Samochodu Używanego

Nawet 90 proc. kupujących używane auto w Polsce może padać ofiarą oszustwa. Jak się bronić przed tym i dokonać zakupu dobrego samochodu? W tym pomoże cykl imprez w ramach Tygodnia Samochodu Używanego organizowany przez Fundację Autotesto pod patronatem brd24.pl

Opublikowano

-

Nawet 90 proc. kupujących używane auto w Polsce może padać ofiarą oszustwa. Jak się bronić przed tym i dokonać zakupu dobrego samochodu? W tym pomoże cykl imprez w ramach Tygodnia Samochodu Używanego organizowany przez Fundację Autotesto pod patronatem brd24.pl

Tydzień Samochodu Używanego - akcja Fundacji Autotesto pod patronatem brd24.pl

Cofnięty licznik, ukryta wypadkowa przeszłość pojazdu czy zatajone problemy techniczne – to najczęstsze oszustwa, na które narażeni są kupujący używany samochód w Polsce. Fundacja Autotesto chce, by jak najmniej ludzi dało się naciągnąć – organizując w ostatnim tygodniu lipca ogólnopolski Tydzień Samochodu Używanego. Wsparcie finansowe, zdobędą dzięki portalowi zrzutka.pl, na którym ruszyła właśnie akcja crowfungingowa (klikając tu można się w nią włączyć).

Portal brd24.pl objął to wydarzenie patronatem medialnym. – Im mniej samochodów z ukrytymi wadami trafi do nowych właścicieli, tym mniej kierowców i ich pasażerów będzie narażanych na niebezpieczeństwa na drodze – mówi Łukasz Zboralski, redaktor naczelny brd24.pl – Wciąż mamy poważny problem na rynku wtórnym. W Polsce nie istnieje baza danych, która tak jak w krajach zachodnich pozwalałaby sprawdzić po numerze VIN, jaka była przeszłość samochodu. Państwo od lat uchyla się od kroku w tę stronę, uchyla się też od dobrego nadzoru nad pracą stacji diagnostycznych. Wszystkim nabywcom samochodów używanych pozostaje więc tylko samoobrona – czyli jak najwięcej wiedzy o tym, jak nie dać wcisnąć sobie wadliwego auta.

Poradniki dla każdego

Tydzień Samochodu Używanego, to cykl wydarzeń organizowanych w Warszawie, Wrocławiu i Legnicy oraz przez Internet. Najważniejszym z nich, będzie premiera dwóch bezpłatnych poradników, przygotowanych przez ekspertów prawa motoryzacyjnego, w którym znajdą się informacje dla kupujących i wzory bezpiecznych umów. To pierwsze w Polsce, kompletne źródła wiedzy dla kupujących i ofiar oszustw.

– Znalezienie informacji o tym jak ustrzec się przed oszustwem i jak dochodzić swoich praw, jest skomplikowane i czasochłonne – mówi Krzysztof Rutkowski, prezes Fundacji Autotesto. – Kupujący muszą przeszukiwać portale oraz fora, porównywać niesprawdzone informacje i liczyć na to, że uda im się zabezpieczyć na własną rękę. Właśnie dlatego chcemy stworzyć godne zaufania poradniki, dzięki którym można będzie się czuć pewnie przy zakupie samochodu i dochodzić swych praw w przypadku oszustwa.

Poradniki będą dostępne dla każdego, ponadto wolontariusze rozdawać je będą na największych giełdach samochodowych w Polsce. Fundacja zorganizuje także bezpłatne konsultacje oraz warsztaty prawne, prowadzone przez Internet. W czasie Tygodnia Samochodu Używanego, rozpocznie się też zbieranie podpisów pod petycją w sprawie zmiany prawa w zakresie „cofania liczników” – dziś nie jest to przestępstwem.  – W Polsce, oszustwa przy sprzedaży samochodu to codzienność. Wiemy, że nie zmienimy tego w tydzień, ale dzięki waszemu wsparciu, możemy wspólnie zapobiec tysiącom oszustw i sprawić, że zacznie się o nich głośno mówić – mówi Rutkowski.

W akcję Tygodnia Samochodu Używanego włączyli się m.in. Stowarzyszenie KIEROWCA.PL, Urząd Miasta Legnicy, Powiatowy Rzecznik Konsumenta w Dębicy, Miejski Rzecznik Konsumentów w Rudzie Śląskiej,  Tor Wyścigowy w Rzeszowie,  Kozackie Samochody, Auto-Holik Akademia Auto Świat Lublin, Akademia Auto Salwator.

red