Connect with us

Społeczeństwo

Czy na pewno wiesz, jakie są dopuszczalne prędkości na tych drogach?

Kary dla kierowców wzrosły, niebawem wzrosną mandaty. A czy na pewno pamiętasz, jak szybko możesz jechać po drodze dwupasmowej z rozdzielonymi pasami ruchu, a jaka jest dopuszczalna prędkość na jednopasmowej drodze ekspresowej?

Opublikowano

-

Kary dla kierowców wzrosły, niebawem wzrosną mandaty. A czy na pewno pamiętasz, jak szybko możesz jechać po drodze dwupasmowej z rozdzielonymi pasami ruchu, a jaka jest dopuszczalna prędkość na jednopasmowej drodze ekspresowej?

Znaki drogowe, oznaczenia dróg

Wkrótce wakacje, co oznacza wyjazdy, wycieczki, weekendowe podróże, na które zwykle może nie wystarcza czasu. Dlatego warto sobie przypomnieć, gdzie z jaką prędkością podróżować, by nie przysporzyć sobie kłopotów. A sprawa dopuszczalnych prędkości na drogach krajowych jest tematem dość złożonym – i najlepiej świadczy p tym wielkość tablic stojących przy wjeździe do Polski, na których umieszczono obowiązujące ograniczenia, chyba najbardziej rozbudowane z wszystkich państw-członków UE.

Część z nich (dane dla samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t) jest chyba dla każdego oczywista – jednojezdniowa droga krajowa, obszar niezabudowany – prędkość maksymalna 90 km/h, obszar zabudowany w porze dziennej – 50 km/h, w porze nocnej, od 23 do 5 rano – 60 km/h (tu ciekawostka, bo Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym po ciemku wolno jeździć szybciej, generalnie nocą zaleca się dodatkowe zmniejszenie nacisku na gaz. Ale wkrótce ma to się zmienić – przygotowywana nowelizacja Prawa o ruchu drogowym ma znieść to rozróżnienie i pozostawić jedną, niższą dopuszczalną prędkość niezależnie od pory dnia).

Ale weźmy na przykład Południową Obwodnicę Warszawy. Kilka pasów ruchu w jedną stronę, drogi zbiorcze, co pozwala na separację ruchu dalekobieżnego i lokalnego i… przekreślona literka „S” – trasa cały czas nie uzyskała statusu drogi ekspresowej. Ile możemy pojechać, by nie narazić się na mandat? Tyle, co na każdej innej krajowej drodze głównej o dwóch, oddzielonych od siebie pasach ruchu w obie strony, czyli maksymalnie 100 km/h. To dlatego np. na popularnej Trasie Katowickiej przy wjeździe do Częstochowy stoi rzadko widywane ograniczenie do 90 km/h.

Tyle samo, czyli 100 km/h pojedziemy po drodze ekspresowej jednojezdniowej – mamy w Polsce kilka takich odcinków, m.in. S69 od Żywca do Zwardonia czy S1 do Pyrzowic.

Na zwykłej, dwupasmowej ekspresówce musimy przestrzegać ograniczenia do 120 km/h, a na autostradzie – do 140 km/h. A nawet – choć oczywiście nie zachęcamy – możemy pojechać trochę szybciej –bo  zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami, które podniosły dopuszczalne prędkości na autostradach i drogach ekspresowych o 10 km/h (stało się to 31 stycznia 2011 r.), tzw. margines błędu kierowcy, wynikający np. z błędnych wskazań licznika, wynosi bowiem 10 km/h. Wcześniej było to 5 km/h. Zasadniczo więc jazda po trasie klasy A z prędkością 149 km/h powinna być uznana za zgodną z przepisami. O ile licznik waszego auta pokazuje dokładnie tyle, ile policyjny radar.

Bardziej rygorystycznie wyglądają przepisy dla samochodów i ciężarówek o DMC powyżej 3,5 tony – na obszarze zabudowanym nic się nie zmienia, natomiast poza nim na drodze jednojezdniowej obowiązuje ograniczenie do 70 km/h, a na drodze dwujezdniowej, ekspresowej i autostradzie – 80 km/h. W przypadku autobusów ze specjalnym wyposażeniem ten ostatni limit wynosi 100 km/h.

Latem zwykle wydaje się nam, że doskonałe warunki na drogach pozwalają nieco poszarżować, zwłaszcza, że według „Badania postaw społeczeństwa względem bezpieczeństwa ruchu drogowego”, przygotowanego przez PBS dla Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 61 proc. kierowców uważa, że można by podnieść limit prędkości w terenie niezabudowanym, a 42 proc. dodaje do tego teren zabudowany, zaś 53 proc. uczestników badania jest przekonanych, że przekraczanie dozwolonej prędkości, gdy potrafi się dostosować jazdę do pozostałych warunków ruchu, nie jest niczym złym, a poruszanie się 20 km/h powyżej limitu w mieście czyni jazdę przyjemniejszą.
To może być prawda, ale do czasu. Dlatego zachęcamy do przećwiczenia obowiązujących ograniczeń. Do przepytywania rodzinnych kierowców najlepiej zachęcić dzieci. Będzie to doskonała lekcja bezpieczeństwa dla wszystkich.

Podsumowanie dla samochodów osobowych

50 km/h – w dzień w obszarze zabudowanym

60 km/h – nocą w obszarze zabudowanym (od godz. 23:00 do 5:00)

90 km/h – na jednojezdniowej drodze krajowej w obszarze niezabudowanym

100 km/h – główna droga krajowa z rozdzielonymi trwale pasami ruchu;

100 km/h – jednojezdniowa droga ekspresowa

120 km/h – dwujezdniowa droga ekspresowa

140 km/h – autostrada

oprac. rom