Connect with us

Społeczeństwo

Pierwszy ubezpieczyciel w Polsce już podwyższa OC za punkty karne

Opublikowano

-

Ubezpieczyciele w czerwcu dostali możliwość sprawdzania wykroczeń i punktów karnych kierowców. Pierwszy zakład ubezpieczeń od wtorku zaczął podwyższać stawki tym, którzy zagrażają innym na drogach
Agresywny kierowca. Fot. Flickr/State Farm/ CC BY 2.0

Kierowcy, którzy zbierają mandaty, będą wstrząśnięci, gdy zobaczą, ile muszą zapłacić za OC Fot. Flickr/State Farm/ CC BY 2.0

Po zmianie prawa, od 17 czerwca tego roku ubezpieczyciele w Polsce mają wgląd w bazę punktów karnych kierowców. Widzą tam, jakie dokładnie wykroczenia popełnił kierowca i ile punktów karnych nałożyli na niego za to policjanci. Na tej podstawie zakłady ubezpieczeń mogą lepiej oszacować ryzyko, jakie kierowca stwarza na drodze – czyli dostosować stawkę ubezpieczenia OC, jaką powinien zapłacić.

Jak ustalił portal brd24.pl najszybciej z tej możliwości zaczęła korzystać Warta. – Potwierdzam, od wtorku podłączyliśmy się do bazy z wykroczeniami kierowców – mówi Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty. – Żeby móc zdać sobie sprawę z tego, jaka to jest skala, powiem, że w ciągu jednego dnia zapytań wysyłanych do bazy jest kilkadziesiąt tysięcy – zaznacza.

Wiadomo, że piraci drogowi będą teraz musieli płacić więcej za OC. O ile średnio zdrożeje dla nich ubezpieczenie w Warcie? – Na takie szacunki jeszcze za wcześnie, jeszcze cały czas to testujemy m.in. zastanawiając się nad korelacją wykroczeń do ryzyka na drogach  – odpowiada Korszeń. – Na pewno jednak największy wzrost polis dotyczy tych, którzy popełniają na drogach ciężkie wykroczenia takie jak przejazd na czerwonym świetle, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych czy duże przekroczenia dopuszczalnych prędkości.

Należy się spodziewać, że wkrótce swoje podejście w tej sprawie wypracuje reszta ubezpieczycieli. Każdemu z nich na rękę będzie zaproponować dużo wyższe stawki ubezpieczeń tym, którzy stwarzają największe ryzyko, że trzeba będzie z ich polis pokrywać skutki kolizji i wypadków.

Łukasz Zboralski