Connect with us

Społeczeństwo

Piracki Onet Rano. Sekielski rozmawia i… wyprzedza przed przejściem dla pieszych

Opublikowano

-

Tomasz Sekielski prowadząc wywiad podczas kierowania samochodem w programie Onet Rano  wyprzedzał inny samochód przed przejściem dla pieszych

Niezwykle modny format telewizyjny w Polsce jest też dość ryzykowny. Po pierwsze – kierowca rozproszony jest prowadzeniem wywiadu z gościem, a to inna rozmowa niż swobodna pogawędka z pasażerem, którą można zawiesić lub przerwać, gdy sytuacja na drodze wymaga większej koncentracji [czytaj, co o tym sądzą eksperci]. Po drugie – bo nieświadomie pokazuje się tysiącom ludzi zachowania na drodze czasem sprzeczne z prawem i zostawia je bez komentarza tak, jakby były właściwymi.

Takie zachowanie w jednym z odcinków programu Onet Rano wychwycił czytelnik brd24.pl. Pod koniec lutego Tomasz Sekielski kierował samochodem i prowadził rozmowę z prof. Arkadiuszem Stempinem z Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.

W 14. minucie nagrania w programie pokazywany jest przez chwilę widok z kamery umieszczonej na zewnątrz samochodu Onet. Widać, że jadący w nim dziennikarz tuż przed przejściem dla pieszych wyprzedza samochód jadący obok niego prawym pasem.

ZOBACZ TEN MOMENT NA PROGRAMU:

Prawo zabrania takiego manewru

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijanie pojazdów, które zatrzymały się, by przepuścić pieszych to niezwykle groźne zachowania kierowców, które często prowadzą do tragicznych wypadków.

Prawo o ruchu drogowym (Art. 26, pkt. 3) wyraźnie określa, czego kierowcy robić nie wolno w pobliżu przejścia dla pieszych:
„Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych”.

Moment wyprzedzania w programie Onet Rano – z przodu widoczne przejście dla pieszych Źródło: YouTube

W programie Onet Rano widać, że przejście dla pieszych przed którym następuje moment wyprzedzenia innego samochodu nie jest przejściem kierowanym – czyli takim z sygnalizacją świetlną. Wszystko wskazuje więc na to, że Tomasz Sekielski popełnił wykroczenie. To wykroczenie karane jest obecnie mandatem w wysokości 200 zł i 10 punktami karnymi.

Nie pierwsza wpadka w Onet Rano

W portalu brd24.pl zwracaliśmy już wcześniej uwagę na niewłaściwe zachowania kierowców w programie Onet Rano. We wrześniu ubiegłego roku Jarosław Kuźniar wiózł aktora Michała Żebrowskiego i podczas prowadzenia samochodu jedną ręką obsługiwał smartfona. Po naszej publikacji tym udokumentowanym wykroczeniem zajęli się policjanci. –  Uprzejmie informuję, że sprawą zajmują się policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji – podała wówczas podinsp. Magdalena Bieniak z Wydziału Komunikacji Społecznej KSP. [czytaj więcej o tej sprawie]

Z kolei Tomasz Sekielski na początku tego roku w jednym z programów zaproponował swojemu gościowi zapięcie pasów – argumentem nie było to, że wymaga tego prawo i zapięcie pasów podnosi szansę na przeżycie wypadku o ok. 50 proc., ale fakt, że ktoś może oglądać program i donieść o niewłaściwym zachowaniu. [czytaj więcej o tej sprawie]

Łukasz Zboralski